Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cat ma costa pe luna
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Ciprian60882
Salut,
Am de gand sa-mi iau o masina la vreo 10000 € CIP (~12000 DDP), si ma intreb cum pot sa calculez cati bani se pierd efectiv pe luna pt a avea o masina (fara benzina si verificari care se mai fac, eventual reparatii), presupunand ca in fiecare luna platesc o suma, si dupa 4 ani o vand pentru a-mi recupera o parte bani.

Eu ma gandeam sa fac un leasing pe firma (platitoare de TVA): 1. as avea rata pe luna de vreo 300€ 2. taxa reziduala inclusa in rate 3. avansul e de vreo 15%.

Ajung, per total sa cheltui vreo 16000€ pe masina (rate+casco+taxe initiale), se scad apoi 2400€ (recuperare TVA), vreo 2600€ (impozitul pe profit care l-as da la stat daca nu as fi cumparat masina), 6000€ (pretul la care as revinde masina). Prin scadere ajung la 5000€ (banii care efectiv ii pierd).

Asta ar insemna 5000/48 luni = 105€ - bani care-i i-as da pe luna pentru a avea masina.

Este corect calculul?
CatalinKRK
Esti inventiv... Iei in calcul impozitul salvat prin deducerea amortizarii da nu vrei sa platesti impozit la vanzarea masinii biggrin.gif . Apoi cei 6000 la vanzare sunt cu sau fara TVA? Cred ca mai degraba sunt cu TVA.

Oricum calculul e destul de bunicel, mai ales daca nu esti familiar cu teoria.

offtopic.gif
Daca te pasioneaza, pentru astfel de calcule (nu neaparat legate de masina) poti deschide un excel si pe o coloana pui data si pe cealalta coloana suma pe care o platesti sau o incasezi (+ sau - daca este incasare sau plata) si sub acest tabel folosesti functia XNPV (care mai are ca parametru si rata dobanzii).
Ciprian60882
Aha, deci din 6000 (pretul de vanzare) trebuie sa renunt iar la 16% (impozitul pe vanzare???), +20 % TVA? adica vreo 2160 (aproximativ).

Asta inseamna 5000+2160=7160, adica vreo 135€ pe luna pierduti, nu?


Dar dupa 4 ani, din cate stiu eu, pot sa vand masina la o persoana fizica la un pret modic (ca a fost deja amortizata), caz in care nu mai trebuie sa platesc impozite mari la revanzare, nu?
CatalinKRK
Da, dupa 4 ani are valoare fiscala 0 si poti s-o vinzi pe 100 de lei pe factura si pe 6000 de EUR in buzunarul tau. Si daca te controleaza cineva ai grija sa nu se ia de lucruri de finete, ca te pot impozita la valoarea de piata a masinii chiar daca tu o dai cu 100 lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.