Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor in alegere: 5-6.000eur SH Germania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Viorel90511
In primul rand salutare tuturor forumistilor! :wave: Citesc acest forum cam de multisor (de cand a inceput sa ma bata gandul la o masina), insa doar acum m-am decis (la masini si comunitate) arigato.gif

Am la dispozitie cam 7 la 8.000€ si doresc sa-mi aduc o masina din Germania / Franta / Belgia / Spania sau de unde o fi. Ar trebui sa o iau de acolo cam la 5-6.000€ ca sa-mi ramana si pentru birurile din Ro. Banii pt calatorie si descurcatul pe acolo sunt separat. Si dupa ce am studiat o gramada de oferte, site-uri, sfaturi m-am decis la urmatoarele caracteristici si marci in ordinea preferintelor:

Caracteristici:
1. An fabricatie >2000
2. Diesel <2000 cmc
3. Sub 150.000 km
4. Numar usi 4/5
5. Ca principiu nu-mi plac genurile wagon (prea mari pentru nevoile mele)

Iar acum marcile / modelele preferate in ordine:
1. Seat Leon
2. Ford Focus (nu wagon, ci acela mai rotunjit la spate)
3. Peugeot 206
4. VW Golf
5. Fiat Punto
6. Opel Corsa (modelul mai nou cu stopurile mai sus)
7. Seat Ibiza
8. Peugeot 307 (probabil prea scumpa pt buzunarul si caracteristicile pe care le vreau)
9. Skoda Fabia (modelul scurt) - nu prea imi place fata
10. Optiuni alternative (aceeasi valoare in preferinte): [list]- Opel Astra (as prefera modelul Cosmo, dar este nou si prea scump pt mine)
- Renault Clio (cel monovolum, nu cel cu portbagaj separat, fabricat probabil in Turcia) - mi s-a spus sa ma feresc in general de masinile frantuzesti
- Ford Fiesta
- Astept alte sugestii[list]Am citit sfaturile de pe vamamasini.ro referitor la acte si descurcatul pe acolo. Este prima mea calatorie in Germania (nu pun la socoteala statul prin aeroporturile lor), nu stiu germana decat la nivelul de "ja, bitte" blush.gif dar ma descurc excelent in engleza si multumitor in franceza. Am incercat niste oferte de pe mobile.de sau autoscout24.com, am trait si faza cu studentul german plecat in Anglia si care incearca sa-si vanda masina cu volan pe stanga mai ieftin... dar nu sunt botanist din fire si nu dau banii pana nu stiu pe ce.

Deci, sugestii / sfaturi / comentarii (pe topic) sunt BINEVENITE!

PS: am de gand sa plec la inceputul saptamanii urmatoare.

Multumesc in avans!
Baby Blues
Eu am fost "botanistul" cu- " student in Germania, vand masina cu volanul pe stg la pret imbatabil". "Botansit" pana la momentul in care i-am cerut sa-mi trimita pe mail o copie a actelor. Au urmat niste injuraturi neaose romanesti, etc. Am facut zilele astea un test drive cu Toyota corolla 1.4 diesel si am ramas impresionat. gaseste o Toyota ieftina si accesorizata.
Viorel90511
QUOTE(stefan_adrian)
Eu am fost "botanistul" cu- " student in Germania, vand masina cu volanul pe stg la pret imbatabil". "Botansit" pana la momentul in care i-am cerut sa-mi trimita pe mail o copie a actelor. Au urmat niste injuraturi neaose romanesti, etc. Am facut zilele astea un test drive cu Toyota corolla 1.4 diesel si am ramas impresionat. gaseste o Toyota ieftina si accesorizata.
Se pare ca este o schema deja clasica. Am mai dat peste unul care "a lucrat in Germania si si-a luat o masina de acolo, iar acum incearca sa scape de ea ieftin si repede, pentru ca sta in Londra si nu mai are nevoie de masina". Cel putin la mine cand le-am spus ca ma duc eu dupa masina nu au mai insistat cu "cele neaose romanesti" :angel:

Mi-ar conveni si o masina japoneza, numai ca nu sunt prea populare / des intalnite prin Germania.

Dar cred ca mi-am facut planul: ma duc saptamana viitoare in zona Köln / Bonn / Frankfurt, inchiriez o masinuta (52 eur/zi) ca sa am mobilitate la cautare si sper sa gasesc ceva prin parcurile auto de pe acolo. Sunt dispus sa merg cu pretul pana la 6500 acolo, dar nu mai mult. Daca imi puteti recomanda ceva parcuri auto / dealeri din zona (adrese) ar fi grozav! arigato.gif

PS: am gasit un Opel Astra Cosmo, din martie 2005 cu 97 000 km la bord cu 6750 eur. Credeti ca e fraiereala sau e ok?
alcris01
Suspect de ieftina pentru o masina germana din 2005. Atentie sa nu fi fost accidentata si cosmetizata pentru "export" in Romania, ca pe urma... :bash:
James Kilowatt
Cu dieselul risti sa iei fie una cu multi km, fie una cu multi km si kilometrajul dat inapoi. Majoritatea celor care au luat diesel au facut ceva km cu ele, iar problemele care pot aparea la diesel sunt mult mai costisitoare decat la benzinare. Dieselul care a facut 10.000km/an e in 99% cazuri legenda de botanisti biggrin.gif

Poti lua deci in calcul la aceeasi bani o benzinara sensibil mai noua (cu putin noroc, in garantie caz in care km dat inapoi se intampla mai rar), sau la aceeasi varsta mai ieftina si eventual functie de cat mergi vezi daca merita sau nu sa bagi si GPL smile.gif
Bogdan79883
Eu am facut ceea ce vrei tu sa faci in primavara. Daca inchiriezi o masina si pleci prin oras la vizitat autohaus-uri parerea mea e ca pierzi timpul. In Frankfurt cel putin... Eu am umblat asa doua zile, dupa care m-am uitat pe net si la ce mi-a convenit am sunat. Am vorbit la vreo trei, patru parcuri si a doua zi mi-am cumparat o harta si am plecat. Al doilea parc a fost cu noroc. Masina mea avea 108 k, cu carte de service si toate hartoagele si a costat 6400. Nu-ti pune baza prea mare in negocieri. Ala nici nu a vrut sa discute cum mine pe tema asta pentru ca luam o singura masina, era prima data cand veneam la el s.a.m.d. Daca pana pleci vrei sa mai stii ceva, nu ezita sa intrebi.
Viorel90511
Mda, plecarea s-a amanat pe miercuri. Am rezervat si o noapte la un hotel, just in case. Masinile dorite le-am cam ochit:
- cateva forduri fiesta modele din 2002 incoace,
- peugeot-uri 206
- am gasit chiar si un seat leon putin indoit la o portiera (cum ar sta treaba cu asta la RAR-ul nostru? Trebuie reparat inainte?)
- ma uit si dupa forduri focus, dar in general cele cu euro3 sunt cam peste 6000.

Mai am timp pana miercuri sa mai gasesc cate cave si sa vorbesc cu proprietarii/vanzatorii.

Cat despre opelul astra martie 2005 / 97.000 km nu stiu ce sa zic. E scump, e putin... o sa vad acolo despre ce e vorba. Kilometrajul nu cred ca este tras inapoi. Din contra, mi se pare cam rulata masina.

Sper doar sa am bafta de ceva mai ca lumea. Mersi mult pentru toate sfaturile si opiniile. Mai astept si altele. beer.gif Iar poate pe weekend-ul urmator sa va spun si ce am rezolvat.
air_wolf
n-are nimic turtitul cu rar-ul. eu am fost cu ea turtita rau de tot usa spate si aripa si mi-au dat itp-ul. ca sa fii sigur, mai da-i una la intrarea in tara si te duci si iei dovada si de la noi biggrin.gif
Viorel90511
Stie cineva ceva despre cum se recupereaza TVA-ul daca masina este vanduta in Germania cu VAT recuperabil?

Multumesc! (Maine si poimaine sunt zilele cheie) :pray:

PS: Opelul Astra 2005 se pare ca a fost un bluf. Tipul imi cerea sa-mi trimit ceva bani prin Western Union mie insumi ca sa dovedesc ca voi fi prezent la fata locului. I-am trimis copia biletului de avion si rezervarea la hotel, dar se pare ca nu a fost de ajuns... ceva scheme noi de dat plasa? :bash:
_Constantin_
focusul vechi e bestial. daca il gasesti in banii care ii ai dispnibili ar fi super.
Dani70306
Daca va uitati dupa masini pe www.mobile.de un sfert din ele sunt false... uitati-va dupa anunturi care sunt puse de autohaus-uri, nu de persoane fizice.
Si nu trimite-ti asa zisul avans inainte sa vedeti masina smile.gif Deci mobile.de nu e un punct de reper prea bun. Iti faci impresia ca sunt o gramada de masini ieftine, si cand ajungi acolo... gasesti preturile un pic mai umflate smile.gif
Dani70306
Daca va uitati dupa masini pe www.mobile.de un sfert din ele sunt false... uitati-va dupa anunturi care sunt puse de autohaus-uri, nu de persoane fizice.
Si nu trimite-ti asa zisul avans inainte sa vedeti masina smile.gif Deci mobile.de nu e un punct de reper prea bun. Iti faci impresia ca sunt o gramada de masini ieftine, si cand ajungi acolo... gasesti preturile un pic mai umflate smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.