Help - Search - Members - Calendar
Full Version: scut motor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
sergiu90450
merge iarna fara el ? blink.gif
TLS-09
Nu inteleg da ce are daca-l lasi acolo? Evident ca merge dar care-i rostul sa-l dai jos.
sergiu90450
nu l am dat jos s a rupt
TLS-09
Asta-i altceva. Oricum e bine sa-l inlocuiesti ca practic nu ai protectie la baia de ulei. In rest mari probleme nu sint.
sergiu90450
men presupun ca ai octavia e la fel ca passatu meu cred nu ai vazut ca scutul e din plastic nu e pentrun protectia bai de ulei e pentru praf si zgomot treaba e cat influenteaza functionarea optima a motorului pentru ca am observat ca apa se ridica la 90 foarte greu asta e treaba cu scut motor la psssaturi
TLS-09
Acuma nu stiu care din noi nu s-a uitat atent la scut. Sau poate scuturile difera. Daca te uiti atent ai sa observi ca scutul pe interior are niste "faguri", niste "cubulete" din plastic. Tocmai alea protejeaza baia. Evident ca nu o fac precum un scut de metal. Dar tot este ceva.
Referitor la incalzirea mai grea este posibil sa se datoreze racirii motorului prin curentii de aer care in lipsa scutului patrund "mai agresiv" spre motor.
Ce intelegi prin apa se ridica la 90 grade foarte greu.
Cam in cat timp? Fii atent sa nu ai probleme cu termostatul (sa nu se fi blocat pe deschis).
sergiu90450
asa e men cum spui tu am inlocuit termostatul dar degeaba cred ca din cauza curentilor de aer dar si inainte apa ajungea la 90 grade pe timp iarna dupa 20 minute de mers prin oras la tine in cattimp se incalzeste iarna dar vara mersi
TLS-09
Iarna 20 de minute poate sa fie ok , vara ajunge maxim 5 minute.
sergiu90450
MERSI MULT E BINE
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.