Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia 2 vs Vectra C
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Daniel90427
Salve,

Care dintre cele 2 este mai fiabil si mai ieftin de intretinut? Benzina 1.6 ambele , ambele sedan, noi.
florin55503
vectrei i-ar trebui un motor mai mare fiind mai grea. masini din clase diferite. recomandat ar fi cel de 1.8. spatiu mai mare la vectra dar nu cu mult.

octavia e ok cu motorul asta. ai in vedere motorul 1.6 mpi sau 1.6 fsi? daca te gandeai la fsi diferenta fata de diesel era destul de mica ca si pret
alcris01
Am auzit pe aici pe forum ca FSI-urile de la VAG au probleme cu benzina de pe la noi, este adevarat sau sunt doar presupuneri datorate altor cauze?
air_wolf
presupuneri. asa n-am avea decit masini pe carburatie care sa functioneze, deci e absurd. poate ca daca alimentezi de la statiile noi, in ale caror rezervoare nu s-au depus toate impuritatile de zeci de ani, nu vei avea probleme. evident, daca traiesti la cuca macaii si-ti iei asa ceva doar pentru ca ai vindut vreo turma de oi sau niste brinza, si alimentezi de la badea scirtan, care puna fifty-fifty apa-benzina si ti-o vinde la 4.3RON/l, cred ca vei avea probleme biggrin.gif
_Constantin_
OII. La motorizarea asta daca iei vectra nu vei avea consum sub 14% in oras, garantat. Cu alt motor atunci ti-as recomanda cu caldura Vectra dar in cazul de fata mai bine Octavia.

Referitor la eventualele probleme din cauza benzinei nu am decat atat de spus: FITI SERIOSI.
HalbaSus
FSI-ul e un motor ceva mai pretentios si se recomanda alimentarea cu benzina de 98... E buna si aia de la noi... dar sa fie de 98.

Intretinerea e ceva mai ieftina la opel, dar motorul de 1.6 e mult prea mic pentru vectra. Nici pentru octavia nu e tocmai recomandabil 1.6-le de 102 cp... despre cel de 1.6 115 cp nu stiu ce sa zic, dealerul audi imi zicea ca nu ar fi mult mai sprinten decat 1.6-le in schimb e mai pretentios la benzina si consuma ceva mai mult... si nu cred ca avea vre-un motiv sa ma minta pentru ca initial vroiam 1.6 102 cp sau 1.6 FSI 115 cp (si el recomanda 1.6-le de 102).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.