Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce este tehnologia PD ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Adrian
salut, am si eu o intrebare, ce este tehnologia PD folosita de volkswagen?

m-ar interesa o bora tdi si vreau sa stiu daca motorul de 1.9 90 cp are tehnologie PD si ce inseamna ea?
Adrian
si inca ceva, ce inseamna SDi pe vw golf, adica D cred ca e de la diesel si I de la injectie dar S ?
Alexandru
SDI = motor diesel aspirat (fara turbina)
PD = Pompe Duse (injector cu pompa)
dragos65846
daca ai citi putin forumul ai vedea ca s-a discutat foarte mult despre pd.. nu trebuie decat sa dai un search la pd... de la vw decat 90si 110 cp sunt motoare non pd restul sunt pd... in mare motoarele pd au fe fiecare injector cate o pompa de onjectie spre deosebire de non pd care au una singura pt toate injectoarele... in concluzie pd-motor mai perfomant, consum mai scazut si mai scump la intretinere, uleiul costa cam dublu...
ionut83652
dupa cum spunea si dragos 90 cp nu e Pd pD implica injectoare electronice sau pai asimplu pompa la fiecare injector e ceva asemantor cdi dau cu unele mici diferente cat despre intretinere e mai scump!nu stiu daca la conbustibilul de il avem noi prin pompe un pd ar avea viata unui non pd deci cred ca 90 cp e o alegere buna!
mikipet
...iar sdi=stratified diesel injection(injectie directa de motorina) acelasi lucru ca tdi dar fara turbo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.