Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Help Leasing!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
alcris01
Am citit dialogurile din acest forum dar vad ca subiectul care ma intereseaza nu a fost abordat...inca! Referitor la leasingul auto din 2007, am urmatoarea nelamurire: conform noului cod fiscal, TVA-ul in cazul lesingului auto se va plati la pretul final al masinii, adica inclus in rata, nu la valoarea reziduala ca pana acum, ceea ce foarte probabil va duce la scaderea dramatica a vanzarilor, cel putin in cazul persoanelor fizice. Intrebarea mea ar fi: ce se intampla daca as cumpara un autoturism pana la sfarsitul anului, in conditiile contractuale existente in prezent (cu TVA platibil numai la valoarea reziduala de 20%), se vor pastra aceste clauze pana la terminarea lesingului inceput in 2006, sau din 2007 voi fi nevoit sa plaresc suplimentar pe langa rata si TVA? Astept punctul de vedere inclusiv al celor care poate lucrează la asemenea firme de leasing, cum vor proceda cu contractele in derulare dupa ianuarie 2007. Multumesc anticipat. :bash:
Rares33010
salut!
desi desfasor un contract de leasing "pe persoana fizica" si am fost si m-am interesat, pot sa-ti spun ca de la dealer n-am reusit sa obtin o informatie oficiala calificata. Toti ridica din umeri si asteapta Anus Nous.
In schimb, am auzit de la cineva care ar fi vazut la TV ca ar fi spus ca "contractele in derulare nu se modifica". Iti dai seama? Ar fi chiar fain sa platesti taxa vamala 10% in loc de 30% cat e acum.
Oricum, nu m-ar surprinde sa se modifice o groaza de chestii in defavoarea platitorului (evident).
Cine mai are informatii proaspete il rog sa posteze ca pe multi ne frige subiectul asta.
Watcher
Mi se pare absolut normal sa nu fie afectate contractele aflate in derulare.
In al doilea rand, pentru a nu stiu cata oara: 10% din total e MAI MULT decat 30% din 20% sad.gif
luci91209
lucrez la o firma de leasing si o sa raspund in cunostinta de cauza:

alin87841: cand spui TVA, te referi la Taxa pe valoare adaugata, da?

pentru ca altfel faci o confuzie: si acum, si dupa 2007, TVA-ul il platesti integral la valoarea de intrare a bunului. daca iei un bun in leasing, ti se emit facturi fiscale purtatoare de TVA pe tot ce ai de platit: taxe de logistica, de management, pe avans si pe fiecare rata in parte, pe accize s.a.m.d.

daca te refereai cumva la taxa vamala de 30% aferenta bunurilor din afara UE, atunci intr-adevar aceasta se calculeaza la valoarea reziduala, care este in mod uzual 20%. Asadar, rezulta ca la un bun cu taxa vamala 30%, luat in leasing, platesti in fapt 6% taxa vamala, raportat la valoarea de intrare, daca se inchide vama dupa 12 luni si nu inainte.


cel mai probabil, din 2007, taxa vamala se va reduce la 10%, insa nu se va mai raporta la valoarea reziduala (daca s-ar aplica la v.rez., taxa vamala ar fi in fapt 2%). Asadar, o micsorare a taxei de la 30% la 10% inseamna in fapt, in cazul leasingului, o majorare de la 6% la 10%. Cum bine spunea Watcher.

Proiectul de modificare spune de fapt ca taxa va fi de 10% indiferent de metoda de achizitie. Avantaj relativ pentru cine cumpara cash. blink.gif
M A R I U S
In cazul achizitionarii unui autoturism in leasing, cand se plateste celebra taxa de inmatriculare:la inceputul sau la sf leasingului?Se poate considera inmatricularea provizorie ca prima inmatriculare?
Sebastian88790
Foarte buna intrebarea Marius! Astept si eu cu mult interes un raspuns avizat! Multumesc!! :wave:
luci91209
s-a mai discutat si aici

in plus, pentru contractele de leasing initiate deja, vestea buna este ca....

Art. 221(1): Prin derogare de la prevederile art.214(2) , pentru autoturismele si alte bunuri supuse accizelor introduse in Romania in baza unor contracte de leasing initiate inainte de data intrarii in vigoare a prevederilor prezentului titlu si a caror incheiere se va realiza dupa aceasta data, se vor datora bugetului de stat sumele calculate in functie de nivelul accizelor in vigoare la momentul initierii contractului de leasing.

prin natura inertiei, as paria ca aceasta taxa se va inlatura pe la mijlocul anului 2007, in urma presiunilor de la UE, care se fac simtite deja....insa MF ca de obicei, are o viteza de reactie cam de momentul zero +6 luni....ca de obicei...se stie el despre cine vorbesc :wave:
asadar, taxa aceasta, care acum exista doar sub forma de proiect, va fi probabil aplicata doar temporar. raspuns final. arigato.gif
M A R I U S
Tare mi-e frica ca daca inchei un contract de leasing acum, in noiembrie voi fi nevoit sa platesc si accizele care sunt acum in vigore, si taxa de inmatriculare care intra in vigoare de la anu'.Tot n-am priceput daca nr de leasing reprezinta prima inmatricure in RO....
luci91209
da, inmatricularea pe firma de leasing reprezinta prima inmatriculare, chiar daca masina este indigenizata sau nu. (adica daca are numere tip b-2cifre-3 litere sau b-cifre)
alcris01
In concluzie, daca am inteles eu bine, contractele incheiate pana la sfarsitul anului in curs, se vor derula conform reglementarilor la zi, adica taxele vamale si eventuale accize, se vor plati la nivelul anului 2006, pana la incheierea leasingului. Corect?
Razvan89309
Da, mi se pare cat se poate de normal, dupa cum era scris si in articolul de mai sus. Va dati seama ca sunt care au leasing de 3-4 ani..si la anul cand ar trebui sa intre pe anul 5, i-ar putea lovi taxa uriasa - masina fiind deja de 4-5 ani vechime. Deci, ramane prima inmatriculare, adik pe leasing..nu mai are treaba 2007 cu acordul, contractul si taxele pana la sf lui 2006.

Aceeasi problema o am si eu : NU STIU daca sa imi iau acum masina pe leasing sau sa astept pana prin martie.
1) As sta sa mai strang ceva bani
2) Poate optez pt credit auto sau nevoi pers
3) Masina o sa apara inmatriculata in 2007 ( sfarsitul lui 2006 e tot 2006 cand e s-o vinzi.. ca ani vechime ma refer)
4)Poate o sa fie pachetele standard mai bine dotate - aer cond climatronic sau geamuri full electric sau altele.
5)IMI FAC SPERANTE ca o sa mai scada preturile, DESI am mari semne de intrebare si nu stiu daca ar fi mai bine sa iau acum.

VOI ce ziceti sa fac ???? blink.gif
M A R I U S
Daca fentez taxa de inmatriculare, eu as lua masina acum, mai ales pe leasing( din 2007 leasingul va fi mai scump)
alcris01
Logica bunului simt spune ca asa ar trebui sa se intample, adica cei care au incheiat contracte de leasing pana la sfarsitul anului 2006, sa nu fie obligati sa plateasca suplimentar la nivelul anului 2007. Dar ce mai e normal in tara asta cand impozitele si taxele cresc in prostie fara nici o explicatie, vezi si ultimele scumpiri la toate utilitatile, vezi si impozitele auto pe 2007 majorate pana la aberanta suma de 19.2 milioana lei pentru cilindreea de peste 3100 :bash:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.