Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AGENTIILE IMOBILIARE - TILHARI LA DRUMUL MARE?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
TLS-09
Deschid acest topic in ideea de a impartasi cu totii din experientele avute in domeniul imobiliarelor. Mai devreme sau mai tarziu va trebui sa vindem sau poate sa cumparam cate ceva astfel incat, urmeaza sa intalnim aceasta specie ciudata "agentul imobiliar" si mai ales subdiviziunea sa total atipica "agentul imobiliar roman".
Cred ca daca vom impartasi experientele avute "ne vom putea mai usor transforma din vinatori in vinat" la momentul oportun.
In ceea ce ma priveste "simpatia" pentru agentiile imobiliare, ea m-a cuprins de o saptamina de cand am vindut un apartament si am inceput sa caut un teren pentru casa.
Asadar incep cu:

1. Interesul manifestat .
La data la care ma vizitau cu cumparatori le-am cerut tuturor cate o carte de vizita si le-am spus in principiu ca urmeaza sa caut un teren si ca probabil am sa apelez la serviciile lor.
Dupa ce am vindut continua sa ma sune pentru apartament si dupa ce le spun ca l-am vindut nu-si mai aminteste nici unul ca as putea fi interesat de un teren.

2.Exclusivitatea
Aproape fiecare agentie care prezinta un teren spune ca are exclusivitate asupra lui la vinzare. Evident ca in doar 2 zile am intilnit 4 agentii care aveau calasi teren. A doua zi doar doua.

3.Pretul diferit pentru acelasi teren/apartament etc.
Nu as fi crezut niciodata ca un teren privit din doua puncte(capete diferite)
poate avea preturi diferite in cadrul aceleiasi agentii.
Azi am plecat de la o agentie dupa ce discutesem la sediu despre terenuri cu doi agenti. Unul urma sa mearga cu noi la un teren "de care stie el" iar apoi celalalt (care avea intre timp un alt drum de facut) urma sa vina unde ne lasa primul si sa ne arate si el ceva terenuri.
Partea misto este ca primul ne-a aratat terenul la un pret de 47E/mp iar cel de-al doilea dupa plecarea primului a sosit la locul de intilnire si ne-a dus in capatul celalalt unde costau deja 51E/MP(aceleasi parcele).
Totul ar fi fost destul de amuzant daca dupa 3-4 ore nu ne intilneam cu alta agentie care "avea exclusivitate" si care a adus si proprietarul la teren ca sa aflam ca individul vindea cu 43 de euro.

4.Drumurile aiurea
Pe agentul de la ultima agentie l-am intrebat telefonic aproximativ pe unde vine terenul ca mai vazuseram in zona. Mi-a bagat-o cu exclusivitatea si in consecinta am vazut un teren pe care-l stiam si-l mai vazusem cu ceilalti dar drept e ca pretul era mult mai mic.

5. Utilitatile
Pentru unii agenti utilitatile se rezuma la stalpii de curent. Nici vorba de gaz, canalizare etc.
"Virfurile competentei" iti prezinta drept utilitate chiar si curentul"de santier" al vecinului.

6."Drumul oaselor"
Ne amintim majoritatea filmul cu acelasi nume. O varianta este aceea in care agentul te duce pe un drum unde-ti rupi masina, tasezi coloana si spargi dantura (cel putin astea). Asa ajungi in mijlocul campului (unde pana in primavara "va fi plin de case" desi deja sintem deja in octombrie )
acolo te lasa putin derutat (cat sa constati ca nu exista curent decat pe o parcela la 100 metri). In timpul derutei intelegi ce vrea sa spuna expresia "sigura ca parcela are curent ca doar este curent in toata zona".Probabil curentii de aer.
Dupa aia inainte de a pleca isi aduce brusc aminte ca avea inca doua parcele la acelasi pret chiar linga soseaua principala(asfalt, curent, gaz la 30 de metri etc).

7. Show me the money!
Exista invariabila intrebare de relativ bun simt: cam care este bugetul dvs?
Pana acolo este Ok dupa care in cursul discutiei apar intrebari legate de provenienta banilor: " Aha ati vindut un apartament!Cu cate camere? In ce zona?Cu cat? etc. Astfel agentul incearca sa contureze el bugetul. Sint si altele mai indepartate : Masina e noua ca arata bine? E luata cu banii jos? Acusi ajungi sa dai mai multe informatii decat la o solicitare de credit sau o angajare la SRI/SIE.

8. Cumperi ce vrem noi si nu ce vrei tu sau ce-ti trebuie.
Una din agentii nu avea oferte decat in trei puncte(zone) unde erau interesati sa-ti vinda.
Colindand orasul gaseai si in alte locuri pancarte de-ale lor dar cind sunai spuneau ca nu-l mai au de vinzare(inca nu crescuse pretul). Asadar atentie cand cumperi de la o persoana prin agentie sau cind cumperi chiar de la patronul agentiei (si ii mai platesti si comision).

Astea sint doar cateva observatii. Pe masura ce au sa-mi mai vina in minte sau au sa apara altele in mod evident am sa revin rugand-va si pe voi sa postati pentru a putea cunoaste fenomenul.
Skywalker
Asa sunt toate agentiile din TM, si eu am lucrat ca agent imobiliar aproape 1 an si m-am lamurit de corectitudinea agentiilor si fair play-ul de care au dat dovada fata de posibilii clienti.
NU exista exclusivitate pe teren decat atunci cand agentia imobiliara le are in proprietate respectivele terenuri, cazuri foarte rar intalnite.
In Publi-Tim sunt cam 90% agentii si doar 10% proprietarii. Un tip destept a facut un program cu care elimina toate numerele de telefon ce apar mai mult de 3 ori si doar asa ajungi direct la proprietar, toate agentiile din TM au acest program si platesc 100 eur lunar pentru a primi doar persoanele fizice care dau anunturi.
Cauta anunturile care sunt "compuse" cat mai putin comercial, astea sunt cele reale ale proprietarilor.
In ziar sunt DOAR 20% din anunturi reale restul sunt repetate la nesfarsit cu alte numere de telefon, anunturile persoanelor fizice sunt de obicei trecute cu 2 numere de telefon (fix+mobil; 2Xmobil).
Daca ai nevoie de ajutor suna-ma!!
vma
intradevar in ziar, majoritatea anunturilor sunt agentii chiar 95% as zice. Cat despre programul cu pricina costa 100E la inceput si dupa aia 20E pe luna. Nu verifica dupa numerele aparute de 3 ori ci e ceva mai destept. Are baza de date cu numerele agentiilor care e actualizata lunar. Totusi programul are cateva lacune destul de critice.
florin55503
de cele mai multe ori agentiile imobiliare dau anunt cu un teren chiar fara stirea proprietarului.

cum am procedat eu: m-am dus timp de o luna din poarta in poarta si m-am interesat. asa am gasit ceva destul de ca lumea si la pret rezonabil. am luat impreuna cu taica-miu si inca un prieten cumparan 1500 m si negociind destul de mult. am reusit sa obtinem de la 45 de euro la 35 pe mp. la o luna dupa ce am cumparat m-am trezit cu o pancarda cu "de vanzare" pe teren apartinand marii firme euroest. pana nu am imprejmuit terenul nu am scapat de anunturi. acum la un an jumate se vinde terenul cu 100-120 euro mp. imens saltul si nejustificat( am apa, gaz, curent dar nu si canalizare. se pare ca si aeroport din pacate)

ca si sfaturi: cel mai bine negociezi direct cu proprietarul. ar fi bine sa gasesti un amic de incredere, un frate, o sora si sa cumparati un bucata mai mare de teren pe care apoi sa o impartiti, pt a obtine un pret mai bun. sa aiba cadastrul facut, pt ca altfel dureaza cel putin o luna
RUE
TLS, sa inteleg ca vrei intre dumbravita si aradului... ma insel? evita la maxim agentiile. si propietarii care sunt acum nu mai sunt cei vechi, sunt minim la mana a doua vandute.
bag de seama ca vrei toate utilitatile.
totusi e mai bine sa cauti un propietar nu agentie, care il vinde obtinand o crestere dar ceva mai mic la pret. cu noroc gasesti ce ti place.
ai cumparat totusi?

si eu caut teren dar exclus agentie.
TLS-09
Stiu ca sint la mana a doua, evit agentiile pe cat pot dar sa stii ca uneori sint utile si agentiile(daca le stim folosi). Totul e sa dai de procentul ala de 1% ok .
Zona Dumbravita -Aradului era o varianta de exploatat dar abia maine ma duc in zona sa vad ce e. Pana acum am facut sudul orasului. Nu veau toate utilitatile sau oricum nu acuma.
Mai multe eventual daca trecem pe chat ca aici sintem off-topic deja.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.