Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pierd ulei din cutia de viteze la Solenza
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > (Super)Nova&Solenza
Marius84660
Salutare,

Acum 3000km am fost nevoit sa imi schimb intreg kit-ul de ambreiaj, deoarece s-a dus. Am dus-o la un service si s-a rezolvat repede.

Problema este ca dupa cateva sute de km am realizat ca trebuie sa schimb si burdufele la planetare. Cand s-a dat drumul la uleiul din cutie, ca sa se poata umbla la planetare, s-au scurs doar cateva sute de grame in loc de ~3.5l.

Cand s-a montat la loc, s-a pus alt ulei in cutie si urmarind indeaproape am observat ca uleiul se scurge pe la imbinarea cu planetara stanga.

Desi s-a redesfacut aceasta, nu s-a observat nimic neobisnuit. Dupa curatare si remontare am reurmarit dar acum pare ca totul sa fie ok.

Are cineva o idee daca ceva e in neregula cu planetara, ce ar putea fi si daca se poate datora "calitatii" manoperei celor care mi-au schimbat kit-ul de ambreiaj?

Multumesc anticipat,
Marius.
TLS-09
In mod normal nu are legatura cu planetara. Planetara are in interior(burduf) doar vaselina. Problema este simeringul ce etanseaza cutia. Posibil sa-l fi ciupit mecanicii la demontarea/remontarea planetarelor. Schimba-l si nu mai ai probleme. Oricum este bine sa fie schimbat cand se umbla la planetare tocmai pentru a evita o noua demontare. Nici nu costa mult (nu stiu cat dar oricum nu-i o avere).
Nu este sigur ca se datoreaza manoperei ci poate fi vorba pur si simplu doar de uzura.
Marius84660
In primul rand, merci mult de raspuns.

Ideea este ca uleiul nu se prelinge pe la simering sigur. Am observat personal ca prelingerea de ulei se face pe la imbinarea planetarei din stanga (cum stai la volan). Da intradevar, ungerea celei din dreapta se realizeaza cu vaselina, dar ungerea celei din stanga, dupa cum imi zicea mecanicul care a realizat schimbarea burdufelor, se face folosind uleiul din cutie.

Daca a mai patit cineva ceva asemanator, sau poate sa ma ajute cu un sfat, il rog sa o faca. Merci.
gabi67272
am avut aceeasi problema acum o saptamana,mergeam cu 100 grame de ulei in cutie,si cand m-am dus sa schimb un pivot mecanicul imi verifica si nivelul de ulei la cutie.Rezolvare------etansietatea burdufului pe cutie,se face cu silicon,completat ulei,si gata ,pe la rulmentul de etansare sunt prea putine sanse sa curga.
Marius84660
Da, si mecanicul meu aceeasi solutie mi-a propus-o. Mai doream sa aud si o alta parere inainte de a face aceasta chestie.

Ce mi se pare mie ciudat e faptul ca nu exista o explicatie/solutie mai logica (de ex. inlocuirea unei garnituri).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.