Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Politica frate!!!!!!
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Baby Blues
Nu as vrea neaparat sa parafrazez denumirea unei emisiuni de profil dar consider ca un asemenea titlu ar fi destul de reprezentant pt dicutia noastra din viitor . Propun "stapanilor" acestui forum sa introduca un sondaj privind credibilitatea unor lideri politici romani. S-ar preta acestui sondaj sefii de partide politice (fosti si actuali), si nu numai.
Am avut o discutie cu un spaniol asta vara si l-am intrebat despre coruptia in politica. Mi-a raspuns ca politicienii sunt un rau necesar . Si la ei fusesera arestati parca ceva politicieni pt trafic de influenta. Oare peste tot sunt la fel ? biggrin.gif Sau la noi fac toti si la ei doar o parte? oare la noi deja a devenit politica de stat? blink.gif
Inchei cu o poveste. Mergand de la Bucuresti la baia mare am oprit la iesirea din Targu Mures, la o benzinarie Luk-Oil (stiam ca maj benzinariilor Luk -Oil au Gpl) sa alimentez Dacia (fosta) cu GPL. Baiatul de la benzinarie imi spune ca nu are gpl deoarece nu le-au permis pompierii sa o faca intrucat intre pompele de benzina si butelia de gpl nu ar fi o distanta destul de sigura. Cine cunoaste, respectiva benzinarie stie ca e destul de larga. I-am raspuns ca la Baia Mare la Luk Oil distanta intre pompe si butelie este foarte mica iar aici s-ar putea monta la o distanta destul de mare. Fiiind vreo 3 dimineata si avand chef de vorba mi-a raspuns ca vis-a-vis exista o statie de GPL care apartine unui deputat( mi-a spus si numele, dar deja au trecut 2 ani si nu-l mai tin minte) si acesta nu doreste sa aiba concurenta iar in consecinta a intervenit pe unde trebuie si cu toata "puterea" rusilor acestia nu si-au putut face o statie GPL. Ideea ca intre o statie GPL no name si un Luk Oil alegi Luk- Oil asa ca D-ul deputat a stiut ce sa faca cu toate parghiile pe care le detine.
Cam asa actioneaza alesii nostri pt prosperitatea tarii noastre.
Exemplele pot continua . Nu vreau sa mai vb de alesii locali.
TLS-09
QUOTE(stefan_adrian)
Am avut o discutie cu un spaniol asta vara si l-am intrebat despre coruptia in politica. Mi-a raspuns ca politicienii sunt un rau necesar . Si la ei fusesera arestati parca ceva politicieni pt trafic de influenta. Oare peste tot sunt la fel ? biggrin.gif Sau la noi fac toti si la ei doar o parte? oare la noi deja a devenit politica de stat? blink.gif


Nu sint la fel peste tot. In plus, la ei din aia putini, care or fi, mai si aresteaza. La noi nici gind. Nici macar unul, desi daca ar fi pe bune s-ar cam goli Parlamentul.
Baby Blues
Oricum e gol parlamentul. Vin astia la parlament doar cand isi voteaza marirea salariilor si a pensiilor. Problema este ca pe plan local este si mai grrav . Aici se mananca banii nostri. Daca se face strada se face cu firma consilierului local,etc
cititi urmatorul link http://www.hotnews.ro/pp_articol_8255-De-c...tian-Anghel.htm sa va faceti o impresie despre oamenii care ne conduc. daca intrebi 99% din oamenii din BM daca stiu ceva despre asta , habar nu au. De ce? pt ca presa apartine UNORA.
Arheopterix
Nu stiu daca a-ti urmarit la stiri ca presedintele Israelului e urmarit penal si risca 15 ani de inchisoare ptr tentativa de viol si hartuire sexuala.

Fostul presedinte,care fusese erou de razboi,comandant al aviatiei si nepot al unuia din intemeietorii statului,a fost obligat sa demisioneze ptr ca a fost descoperit ca 30 de ani in urma,a acceptat o suma mare de bani de la un om de afaceri ,ptr tratamentul de recuperare al fiului sau(care suferise un grav accident).

Astea sunt doar exemple.
Sunt tari unde legea,de obicei e lege.
Mai sunt si tari Africane sau Sud Americane (ca Romania) unde toti burtosii (si la propriu si la figurat) fac ce vor ptr ca sunt peste lege.
Oana
QUOTE(stefan_adrian)
daca intrebi 99% din oamenii din BM daca stiu ceva despre asta , habar nu au. De ce? pt ca presa apartine UNORA.

dar ce te faci cand totusi presa nu e a unora, cand acea presa descopera si sesizeaza astfel de nereguli si totusi nimeni nu ia nicio masura impotriva lor? este foarte adevarat ca pe plan local e dezastru si ca acest dezastru e pe banii nostrii, dar atata timp cat coruptia e in floare, nici macar presa nu mai poate face nimic...
"Ajutoare pentru sinistrati, deturnate de Primarie" mai pe romaneste, inselatorie cu banii guvernamentali...e o ancheta facuta in Braila, dupa inundatiile din 2005...a fost trimisa si la Bucuresti...mai e putin si intram in 2007 si nimeni nu a patit nimic...
Baby Blues
Pai stii cum sta situatia cu fondurile deturanate pe plan local? Cineva tre sa-i tina si pe cei de la Bucuresti in functii, nu? Pai doar nu i-o tine pe marar. Nu! Pe lemn din Maramures, pe vin din Panicu, si pe branza din oltenia. (au fost exemple aiurea). Cei din Bucuresti ( ma refer la parlamentari) protejeaza grupuri de interese de la nivel local, ii numesc in functii iar acestia se revanseaza ca sa-si tina functiile. Cercul se invarte si e rotund. Se vehiculau niste sume pt functiile de consilieri locali si judeteni de te durea capul. Oare cat costa o funct de parlamentar?
HalbaSus
QUOTE
Oare cat costa o funct de parlamentar?

Unde ? In romania ? Ieftin ca braga... daca te uiti ce campanii isi trag senatorii din state (finantate in mare parte din banii lor) pai echivaleaza cu banii dati de jumat din senatul romaniei... Oricum coruptia mi se pare un flagel destul de neisemnat... in toate tarile civilizate exista coruptie, are chiar si unele forme legiferate (sa nu-mi spune-ti ca lobby-ul nu e o forma de coruptie)... si totusi multe tari merg inainte si se dezvolta cu tot cu coruptie.

Sunt de acord cu afirmatia ca "politicienii sunt un rau necesar" si consider ca romanii au asteptari supraomenesti de la politicieni... daca maine ati de veni presedinte, premieri, senator, deputat, ministru, etc... ce a-ti face "sa fie bine poporului" ? Sa nu o luati pe aratura cu faze de genu: "as mari salariile" "as da medicamente pe gratis" "as face scoli si spitale" ca nu tot timpul se poate...

Politicienii sunt un rau necesar, si ceea ce-i diferentiaza pe cei "buni" de cei "rai" e gradul in care stopeaza dezvoltarea unei tari.
air_wolf
halba, poti sa vezi daca se fac sau nu lucrurile corect. da;o dracu de treaba, daca base vrea miine sa se plimbe pe 1 dec, pui pariu ca in noaptea asta e si asfalt nou si linii schimbate?
astia sint si mai lingai si pupincuristi. nu stiu cum suporta unii sa fie mintiti pe fata!!!
iar despre grupuri de interese protejate puteti sa va uitati in legi: taxe, dar exista si scutiri. impozite mari, dar exista si scutiri. si tot asa.
Baby Blues
QUOTE(HalbaSus)
Sunt de acord cu afirmatia ca "politicienii sunt un rau necesar" si consider ca romanii au asteptari supraomenesti de la politicieni... daca maine ati de veni presedinte, premieri, senator, deputat, ministru, etc... ce a-ti face "sa fie bine poporului" ? Sa nu o luati pe aratura cu faze de genu: "as mari salariile" "as da medicamente pe gratis" "as face scoli si spitale" ca nu tot timpul se poate...

Politicienii sunt un rau necesar, si ceea ce-i diferentiaza pe cei "buni" de cei "rai" e gradul in care stopeaza dezvoltarea unei tari.

Daca nu as putea face mi-as da demisia. De ce sa fac ceva ce "nu fac"? Poate unii au asteptari mai mari de la viata decat familia si coipii sau o excursie in Bucegi ( sau Alpi) . Poate vor sa bea din pahare de argint. Oare nu are apa acelasi gust? Nu ma laud ca sunt cel mai corect om din lume. poate sunt printre ultimii. Stii ce ma enerveaza? Atunci cand un om cu functie(cunoscut ca ...) incepe sa dea lectii. Atunci deja ma enervez. Si incepe el sa ne explice cum sa ne jertfim pentru tara inca vreo trei ani. Cum sa manance copii nostri salata inca vreo 4 ani, etc. Domle'! Parea mea este urmatoarea: Sunt oameni care nu au principii dar se lauda cu pricipii si mai dau si exemple pe deasupra, pe cand cei pe care ii iubesc eu, declara ca nu au principii numai ca sa nu le poata incalca.
Am zis!
HalbaSus
Hai sa privim lucrurile mai analitic:
- Din 90 pana acum (si nici inainte de altfel) nu am avut politicieni buni (cred ca cu totii suntem de acord cu asta)
- Romania o duce mai bine din aproape toate punctele de vedere decat in 2000, 96, 92, 90

Alt exemplu: Germania... de-a lungul istoriei a fost aproape mereu o putere europeana insemnata... si totusi nu se poate lauda cu cei mai buni politicieni. Cu alte cuvinte, evolutia sau involutia unei societati depinde doar in mica masura de politicienii care conduc respectiva societate. Atat timp cat nu exista o dictatura care sa ingradeasca dreptul de initiativa, dreptul de exprimare, etc... o societate va evolua cu sau fara voia politicienilor.
air_wolf
halba, tu pui problema omului care are bani si un salariu ok. intreaba citi si-au mai facut concedii din 90 incoace. citi sint mai stresati din 90 incoace si mai ales citi se simt mai liberi. nu poti sa-ti exprimi parerea liber pentru ca poti si atacat in instanta. nu poti scrie ce vrei: fie nu mai primesti reclama, fie te trezesti in instanta. singura libertate cistigata este aceea de a fura cit poti in limitele legii, adica: daca nu e in lege, e permis. conteaza sa ai avocat bun.
e o libertate absurda. conform cu drepturile omului: "orice individ este liber sa faca ceea ce doreste atita timp cit nu atenteaza la libertatea celuilalt".
e aberant sa vina niste %^%@* (scuze de limbaj) sa-mi spuna ce am voie sa fac, sa maninc, sa conduc sau sa mut ca la marmacie. da, daca omori sa fii omorit. daca dai tzeapa, in functie de cit de mare a fost, fie sa carpi in chinuri fie sa zaci in ocna si la munca silnica.
halba, esti fericit ca pe banii tai sint hraniti parlamentarii? ca pentru masinile lor neimpozabile, tu platesti zeci de milioane la impozit?
eu as vrea pentru noi modelul CA, NZ sau AU. cele europene sint niste flatulatii imense iar in US e dictatura.
T u d o r
Air wolf, in CAnada sau NZ sau Aussie land crezi ca nu platesti din banii tai parlamentarii sau invatamantul, sau armata? In toate tarile se plateste de la bugetul de stat orice activitate neproductiva direct, dar care este necesara. Ca la noi parlamentarii sunt de regula niste nesimtiti care pierd timpul prin parlament sau se ocupa de dezvoltarea propriei afaceri la adapostul imunitatii... asta e altceva. Dar nu sistemul e de vina, ci mentalitatile. Noi, muritorii de rand, avem o data la 4 ani posibilitatea sa-i amendam. Sper din tot sufletul ca votul uninominal sa se legifereze odata, pentru a putea sa amendez direct pe nasimtit fara sa afectez poate pe altul cinstit si bun, doar pentru ca s-a nimerit sa fie coleg de partid cu X-ulescu cel hot si rau.
Oricum, abia acum se vad niste miscari importante, sub presiunea UE a trbuit sa rupa pisica pe ici pe colo si sa se mai ia de banditi. Vezi diverse cazuri mediatizate. smile.gif
Baby Blues
Am vb ieri cu un inspector de la Curtea de conturi . Stiti ce mi-a spus? Ca ai nostri consilieri locali si judeteni, nu mai zic de parlamentari si alte reptile, au dreptul prin lege la 50% cheltuieli in interes pesonal din diurna. Diurna cuprinde inclusiv hotelul (in limita a vreo 300 de eur), mancare, etc. A calculat el ca la o sapt de stat in afaraa castiga, amaratul nost4ru de politiian, vreo 2000 de eur. Bani pe care-i platim noi. Curat murdar coane fanica. ATENTIE! BANII ACESTIA NU TREBUIE SA-I DECONTEZE :puke:
air_wolf
@tudor: da, platesti si acolo, dar stii pentru ce. uite, de exemplu eu nu l-as vota pe liviu negoita a primaria capitalei pentru ca as vrea sa mai ramina primar la sectorul 3. nu ma intereseaza ce si cum si ce firma a cistigat, stiu doar ca din impozitele mele am in sfirsit o strazi asfaltate, am copacii cu uscaturile taiate, am garduri, am parcuri!!!!! zeci de locuri de joaca!!!!, locuri de parcare, canalizare acolo unde n-a fost niciodata, piete curate, curatenie pe strazi. omul asta a facut in 3 ani ce n-au facut altii in 13. si daca as stii ca impozitul meu pe masina se duce la local si nu la aia din minister, l-as plati cu mare bucurie. evident, daca va candida, il voi vota, oriunde. si habar n-am ce culoare politica are. asa cum as vota si dicretia si stilul lui vacaroiu care de ani de zile e presedintele senatului, institutie care mult mai ok decit camera deportatilor. biggrin.gif
HalbaSus
cum ti-ai dat seama ca senatul e mai ok decat camera deputatilor ? biggrin.gif nu de alta dar eu nu prea vad diferenta intre ele, in afara de faptul ca prin lege, senatorii sunt mai batrani decat deputatii.

air_wolf, nu e vorba de situatia mea personala, e vorba de pib, de buget, de venitul mediu pe economie, date cuantificabile. De asemenea nu cred ca problema romaniei sunt salariile deputatilor,si deputatii germani sau belgieni au salarii mari de tot si tot din banii contribuabililor se platesc.
air_wolf
@halba: pai de senatori nu prea se aude nimic, ceea ce zic eu ca e de bine.

da, dar avem datorii. si asta conteaza mai mult decit credem noi. cred. adica la economie nu ma pricep prea mult, tind catre -infinit cu ea, dar cu datorii e mai nasol decit fara. pib-ul a scazut, exporturile sint cu minus. importam in draci multe chestii. venitul mediu e ridicat si umflat cu pompa: aduna 200 cu 2000, pune pe 2 si iti da un venit de 1100.

cit despre deputatii nostri, ia pune-i sa zugraveasca casa poporului, crezi ca nu o scot mai scump decit daca ar fi construita din nou? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
si aici e vorba de raport calitate/pret sau mai bine zis cost/performanta. ei ne costa o gramada dar fac legi doar pentru interesele lor si a grupurilor din care provin. ceea ce ma deranjeaza este aerul de superioritate pe care il afiseaza tovarasii de acolo. ei chiar uita ca au ajuns acolo pentru ca prostii i-au votat.
Baby Blues
Aerul de superioritae vine din faptul ca prea multi se ploconesc la D-ul deputat sau D-ul senator. de ce oare? Pt ca are afaceri. pt ca Santajeaza. pt ca numeste oameni in administratie , invatamant, sanatate, politica, armata, etc. Oameni care-i sunt datori si tre' sa numeasca in continuare. De aici vine si "fiabilitatea" "factorilor de conducere" din Romania. Asta e !
La tv ne da lectii de moralitatea si cand e in provincie isi aranjeaza apele.
Baby Blues
Nu as vrea sa-mi plang frustrarea pe acest topic fata de politicienii nostri dar cred ca ar trebui gasite metode de "pedepsire" a durerii lor in ....cot fata de noi si altele in afara de vot.
Chiar si circul pe care il face Nastase care pozeaza in victima :puke: imi face scarba.
Bodi
QUOTE
cred ca ar trebui gasite metode de "pedepsire" a durerii lor in ....cot fata de noi si altele in afara de vot

Poti sa folosesti cunoscuta formula "sa moara ce-am votat' biggrin.gif
Nu prea poti decat prin vot...sau, vezi ce se intampla la Budapesta, ar putea fi o solutie, sa le tremure putin izmana pe ei...
Baby Blues
Poate dar vezi ca la ei dupa ce au votat , tot partidul premierului a iesit la vot.
problema e ca la noide 16 ani datorita votului nenominal votam liste de lenesi si macar de ar fi numai asa. Nepriceputi si indolenti.ma bufneste rasul cand ii inntervieveaza pe scarile parlamentului si dau in balbaieli. habar nuau ce legi au votat sau ce a fost pe ordinea de zi.
air_wolf
nici altii nu-s mai de soi, prin alte tari. dar macar incearca sa nu devina ridicoli.
alta treaba enervanta: votezi pe unul si dupa 1 an vine altul in locul lui sau se cara la alt partid. penibil.

daca stiam ca basescu vrea presednte, nu-l mai votam primar ca sa vina varzeanu asta, sa nu faca nimic, ba din contra.
Baby Blues
la noi in maramures s-a incheiat campania de asimilare. dar acum a fost in sens invers. PSD-PD
Cornel001
Contra politrucilor de la noi exista o singura reteta: pusca cu luneta devil.gif
Baby Blues
Eu zic ca luneta cu pusca..... pusa pe un AG.
florin55503
datele cum ca salariu e crescut etc furnizate de Institutul National de Statistica sunt de obicei manarite. cand PSD-ul anunta sus si tare ca toti indicii au crescut Alianta portocalie sarea ca arsa si anunta ca datele sunt masluite (si chiar erau). dar culmea de cand au venit cei de acum s-a plecat in calcul luand ca baza de calcul datele eronate de inainte. Puterea de cumparare nu a crescut as spectaculos cum vor ei sa credem. inflatia a fost si ea mai mare decat cea anuntata in fiecare an de fiecare data. ganditi-va doar la pretul benzinei si al motorinei si daca salariile au crescut la fel de rapid.

romania si-a sustinut cresterea economica prin capsunari, constructorii, alti muncitori, intelectuali si chiar si hoti plecati afara.
Baby Blues
Nu a crescut decat garda la sol a masinilor parlamentarilor. biggrin.gif
Au trecut de la berline la SUV-uri biggrin.gif .
De altfel se observa ca la ei , f.multi aflati la o varsta onorabila de altfel, garda si capacitatea motorului cresc direct proportional cu varsta si averile ilicite si invers proportional cu potenta sexuala.
alcris01
Ati observat ca onoratii parlamentari au sarit ca arsi cand a venit vorba sa se infiinteze o agentie pentru controlul averilor demnitarilor? Deh, interesul poarta fesul biggrin.gif
Baby Blues
Pai se poate sa-i controleze cineva? De ce sa-i controleze? dac erau cinstiti si nu aveau in spatele lor atatea firme spunea ca : ok Dmle controlati-ne. dar in situatia asta cand fiecare are cel putin o firma doua p efii, nepoti sau sotie( in cel mai bun caz)? Cum si-ar mai justifica banii si casele,terenurile si amantele biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.