Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Motor Coupe
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
vali90142
Spuneti-mi va rog unde as putea sa caut un motor pentru un coupe din 95.Mi s-a spart blocul motor si vreau sa imi iau alt motor dar habar nu am unde as putea sa gasesc asa ceva(1.6 Turbo).Masina arata bestial si nu as vrea sa renunt la ea asa usor.Multumesc anticipat...
Zetics40545
Sigur este turbo??? Cati cai putere are motorul original? Nu de alta, dar nu stiam ca astia au si motoare turbo pe benzina.

Te intreb, pentru ca daca motorul nu este turbo, se poate ca motorul sa fie o varianta care se mai gaseste pe Accent (cum am eu) sau pe Elantra!
vali90142
De fapt....am gresit eu,masina este in coupe din 95 cu motor de 1.5 12v turbo.Acum intreb cunoscatorii : se potriveste si alt motor de la un alt hyundai....vreun cunoscator ceva....am nevoie de o parere sa stiu ce ii fac ca daca nu gasesc motor compatibil pot sa ii dau foc,sau sa o duc la Remat.
Zetics40545
Din ce am gasit pe net, se pare ca Scoupe (asa cum se numea in 95 precedentul actualului Coupe) a avut numai motoare de 1.5L, turbo si non-turbo.
Pentru ca un motor similar (turbo adica) banuiesc ca este greu spre imposibil sa mai gasesti pe la noi, singura solutie o vad sa cauti un motor de 1.5 de Accent (90 CP parca) si care eu zic ca ar trebui sa mearga.
Pe accent am intalnit motorul asta si pe varianta X3 (fabricat pana in 1999) si pe la variantele 2003-2005. Nu stiu daca e vorba despre acelasi motor, d-aia mai probabil sa se potriveasca cel de pe primul Accent, cel fabricat pana in '99.

Mult succes!
vali90142
Multumesc mult.Pana la urma ca sa nu renunt la masina o sa ii caut un motor de la un accent mai vechi cu toate ca vroiam sa am ceva mai sportiv pe ea,dar asta e...vreun motor de accent stii pe unde as gasi?
Zetics40545
In afara evident de centre de dezmembrare (eu nu stiu nici unul, da cu gugal, intreaba prin Vitan) mai poti incerca la Hyundai Auto Romania, si alte service-uri, poate au avut la reparat/dezmembrat etc, si au vreo idee. Tot la service merge intrebat si daca se poate monta si alt motor, nu numai de 1.5
vali90142
Gasisem un motor de la un hyundai lantra tot de 1.5 dar nu se potrivea la suporti si nici motorul nu arata cat de cat la fel.Cred ca pana la urma ma linistesc cu cautarea si o vand asa cum e pentru piese.daca vrea cineva sa o ia sa si-o faca...eu imi iau altceva ca asta mi-a dat prea multe batai de cap...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.