Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Becuri Avensis, Corolla, Yaris, Aygo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2
_Constantin_
Fac topicul asta pt ca primesc multe mesaje pe privat cu subiectul asta. Becurile le vedeti in pozele de mai jos si totodata se poate vedea cum si cat lumineaza becurile. Ca si analogie, blue vision are o lungime a razei putin mai mica dar efectul de "xenon" e mult mai vizibil, chiar arata foarte foarte bine dar pierde la capitolul lungime( oricum lumineaza si blue vision mai mult decat becurile originale).
_Constantin_
Asta e linkul catre configuratorului de pe site. Aici puteti vedea ce cod de bec se potriveste la masina voastra si ce tipuri de becuri sunt disponibile.

********************************************************
Ce becuri sa aleg?
********************************************************
_Constantin_
3
_Constantin_
4. bicycle.gif
_Constantin_
5
_Constantin_
6
_Constantin_
7
_Constantin_
8
_Constantin_
9
_Constantin_
10
Legionaru'
Becuri Blue Vision.

Bogdan67993
Poza cu BlueVision sigur nu e procesata?
Legionaru'
Ce inseamna procesata?
_Constantin_
Ba da, le procesam ca sa ne dam mari ca avem becuri mai tari decat ale voastre. Pozele sunt facute cu acleasi aparat un Cyber shot de 6 MP si nu sunt procesate absolut deloc, ale mele sunt doar redimensionate ca sa incapa in limita de 100kb, ele avand 2-3 MB.

Nu fiti carcotasi.
Liviu80430
Mi-am montat si eu GT150 pe yaris. Nu sunt chiar asa de entuziasmat precum Constantin, dar oricum sunt mai bune decat originalele. La mine parca lumina nu e asa de alba si intensa ca la Constantin, dar se vede bine!
_Constantin_
Nu te astepta sa fie xenon.... pana la urma sunt cateva sute de mii nu milioane. Gandeste-te ca optiunea de xenon la orice masina costa intrea 400-800 euro. In oras nu vei vedea niciodata un plus la astea noi pt ca e iluminarea stradala dar in afara ... arigato.gif la viteze peste 100kmh incepe sa se vada diferenta.
vio
cautati si va luatzi becuri cu Cobalt sunt cam 600 mii bucata si se gases ffff rar fav totzi banii , eu am avut inainte la Daicia mea biggrin.gif . nici xenonu nu era asa de bun. lumina ca la 100 W de la 55 W . pacat ca nu se aduc la scara mare la noi .
Bogdan67993
Mai multe detalii? Ce-s alea becuri cu Cobalt? 600.000 de unde (si... cind)?
Vreun review, o lista de preturi, ceva? blush.gif
_Constantin_
nu sunt omologate RAR, daca te prinde politia cu asa ceva iti ia talonul. E plin orasul de becuri care intradevar lumineaza mult mai mult decat ce avem noi, dar fara sa ia in considerare ca ii orbesc pe cei din contrasens. Aveti grija cu chestiile astea, pe sora-mea au oprit-o intr-o zi si dupa ce i-au dat amenda pt centura si viteza i-au verificat dimensiunea cauciucurilor. Controalele se inaspresc si nu se mai merita sa cumparam produse din astea fara omologare. Un produs similar se gaseste si in benzinariile OMV dar repet, nu este omologat.
_Constantin_
QUOTE(Liviu80430)
Mi-am montat si eu GT150 pe yaris. Nu sunt chiar asa de entuziasmat precum Constantin, dar oricum sunt mai bune decat originalele. La mine parca lumina nu e asa de alba si intensa ca la Constantin, dar se vede bine!


In primul rand nu sunt aceleasi tipuri de becuri si farul tau nu are lupa. Asta face diferenta. La avensis poti monta becuri xenon fara a face modicicari la instalatia de iluminare, pe cand la Yaris si Corolla, trebuie schimbat soclul in care intra becul. Eu acum de curand am mers cu cineva care avea becurile originale si mi-se parea ca nici nu are farurile aprinse. Dupa ce le pui diferenta nu o observi asa usor, trebuie sa te urci intr-o masina fara ca sa vezi cat de mare e diferenta, eu aproximez la 20-30m, cel putin, iar in lateral nici nu mai vorbesc.
vio
momentan nu sunt omologate dar de la 1 Ian e voie wink.gif ca sunt omologate UE smile.gif asa ca ,,,,,,,,,, smile.gif
Penca
Salut. Ma intereseaza daca as putea sa imi motez pe un Avenisis 2005 care are becuri normale o instalatie xenon insa sa fie omologata sau asa ceva, astfel incit sa nu pierd garantia.

Stie cineva ?
_Constantin_
se poate dar iti rupe buzunarul. Pun maine un link ca nu-l am la indemana.
Penca
QUOTE(_Constantin_)
se poate dar iti rupe buzunarul. Pun maine un link ca nu-l am la indemana.



Astept
Alisa96612
Constantin sa stii ca am pus becuri din astea de care ai zis tu si se vede super naspa...era sa sar cu masina in sant.
Lucrezi cumva intr-un service ... esti mecanic? Am vazut ca stii multe despre ce se face in service si imi inchipui ca lucrezi acolo.
_Constantin_
Alisa intamplator sunt medic dar asta nu are nici o relevanta. Ma indoiesc ca becurile care le-am recomandat eu sunt mai proaste decat cele cu care vine echipata masina. Pana acum toti posesorii de avensis sau corollla au fost foarte incantati de rezultatele, poate nu ai luat Philips, nu inteleg care sa fie problema. In ce sens esti nemultumita de ele?
Alisa96612
Pai pe ale mele scrie pillips. Ce scrie pe cutie la ale tale?
Sunt cele din mijloc sau alea din lateral?
Eu am reglaj automat la faruri, tu cum ai la 1,6?
Cred ca nu le am reglate bine.
Becurile astea phillips cred ca sunt facute la Timisoara la fabrica Elba ca scrie pe ele Made in ...si e sters.
Si eu sunt medic dar tu ce specialitate ai?
De cati ani profesezi?
vio
tare asta cu Timisoara beer.gif beer.gif beer.gif pai Alisa da reglaju ala sa fie pe 0 .
_Constantin_
Tot philips sunt si ale mele dar probabil cum spune si vio nu sunt rgelate pe pozitia 0. Prin reglaj automat banuiesc ca te referi la rotita aia de langa oglinzi... blush.gif

Referitor la specialitate... sa spunem ca inca invat.
Alisa96612
Nu stiu baieti, dar eu consider ca fiecare ar trebui sa ramana la meseria lui.
Eu recunosc atunci cand nu ma pricep si gata.
Constantin eu zic sa faci si a doua facultate ...RAR sau cum dumnezeu se numeste pt. ca am auzit ca daca arati carnetul de student la politai crede ca lucrezi la RAR si te iarta.
Penca
Daca imi montez instalatie Xenon, pierd garantia masinii ?
_Constantin_
nu
guerilla
nu pierzi garantia. dar daca se dovedeste ca sistemul xenon este cauza problemei reclamate de tine ca defect de garantie, nu vei fi despagubit. in rest, no problem. asta e valabila pentru orice modificare ai aduce unei toyote.
vio
QUOTE(Penca)
Daca imi montez instalatie Xenon, pierd garantia masinii ?
nu pierzi decat talonu de la 1 feb de cand intra noua lege UE in vigoare si la ei si la noi wink.gif
Penca
si ce zice noua legislatie ?
vio
Xenoanele altele decat cele din fabrica trebuie sa fie dotate cu spalator de far. asta pt ca multi si au pus xenoane si dupa se murdareste geamu lumina nu mai este asa de buna chiar f naspa se disperseaza si de aici multe accidente si alte cele..si nu cred ca nemtii au facut legea asta degeaba
Penca
Maestre, am o nelamurire. Toyota noua vine cu xenon din fabrica si nu are spalator. Crezi ca o sa te puna nemtii sa-ti iei un sclav legat de capota ca sa-ti spele din cind in cind farurile ?
vio
care nu are spalator??? ce model ??
vio
care nu are spalator??? ce model ?? si daca citeai atent era vb decat de cele care nu sunt puse de fabrica..
Penca
QUOTE(vio70407)
care nu are spalator??? ce model ?? si daca citeai atent era vb decat de cele care nu sunt puse de fabrica..



Avensis. Nu are spalator, din cite stiu. Si, cum isi dau seama nemtii care a fost pus de fabrica si care a fost pus de mine ? Ma opresc pe strada si suna la Toyota ?
vio
pai alea care au spalator au si xenoane in spetza decat Executive cred . restul e ca si la noi i se pare suspect , oricum nu e greu sa vezi cum bate un Xenon si un Halogen, sau la revizii cum e si la noi ITP ul , crezi ca e dif sistemul ?? tot asa dar fiind probabil amenda mare , sunt totushi oameni mai civilizatzi
Penca
NU m-ai inteles. Nu exista un document care sa spuna ca masina a fost proiectata cu xenon. Nici la TUV si nici pe strada, Politia nu are de unde sa "banuiasca" ce spui tu. Si asta pentru ca Germania este o tara civilizata...
vio
cred ca exista filtre si la ei cu RAR lor ca sa zic asa , si totushi politistii aia sunt mai pregatitzi ca astia ai nostri , nici eu nu stiu exact , dar asa suna legea aia UE . o sa caut detalii smile.gif
_Constantin_
Am pus Philips Blue Vision penru ca cele vechi nu ma satisfaceau pe deplin. Pun doar cateva poze revelatoare. Merita din plin.
_Constantin_
2
_Constantin_
Si asta in garaj.
M A R I A N
Destul de bine, mai ales in poza de pe drum.
Eu abia astept sa-mi montez pe viitoarea Corolla Sedan un Night Vision NIR.
drabisan
QUOTE(Penca)
NU m-ai inteles. Nu exista un document care sa spuna ca masina a fost proiectata cu xenon. Nici la TUV si nici pe strada, Politia nu are de unde sa "banuiasca" ce spui tu. Si asta pentru ca Germania este o tara civilizata...


La mine sint niste stickere mari sub capota, deasupra farurilor, unde scrie in engleza (vai mama politistilor) ca masina este echipata din constructie cu lumini HID. HID scrie cu majuscule si bold - asta ca sa inteleaga si politistii din tarile-mai-nou-comunitare.

Din ce stiu, trebuie schimbate o groaza de lucruri la si pe linga far pentru a pune xenon si spalatoarele de faruri sint obligatorii in cazul xenoanelor pentru a evita reglarea manuala a inaltimii si a pastra sticla curata.
Bogdan-223
Nightguide si banuiesc ca si BlueVision sunt excelente atat timp cat drumul este marcat.
_Constantin_
Nu neaparat. Liniile albe se vad intradevar mult mai bine dar becurile au in partea superioara a fasciculului o "dunga" albastra care lumineaza semnele de circulatie de la distante impresionante. Pe drumuri nesemnalizate senzatia de lumina este cu adevarat deplina, culoarea este cea care trebuie, nu mai interfereaza nimic. Un alt plus este ca lumineaza excelent partea laterala a drumului, unde Badea Ion circula de multe ori in stare de ebrietate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.