Help - Search - Members - Calendar
Full Version: contract comodat masina in leasing
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Alecsandru24807
se da o masina achizitionata in leasing de la Porsche Romania pe firma X. se doreste decontarea cheltuielilor pe o alta firma , Y... deci trebuie facut un contract de comodat. Intrebarea este : intre ce parti trebuie facut contractul? intre firma X si Y sau intre Porsche si firma Y ? va rog un sfat
Multumesc,
Costanza86138
intre cele doua firme! N-are importanta in ce fel se plateste masina... TEORETIC! daca afli EXACT posteaza sa stie lumea!
CatalinKRK
Atata timp cat propietarul este firma de leasing iar tu esti utilizatorul nu cred ca e asa simplu, contractul are termeni destul de stricti in ceea ce priveste drepturile si obligatiile utilizatorului.
guerilla
Alecs, uita de contractul de comodat.
fa un contract de inchiriere prin care Y inchiriaza de la X masina in cauza. Specifica in contract cum ca masina este proprietatea lui PoRo Leasing si apoi fa contractul in 3 exemplare. Le semneaza X, Y si PoRo pe toate. Cate unu pentru fiecare parte.
la comodat nu poti deconta cheltuiala cu leasingul ci doar carburant si revizii. atat.
Alecsandru24807
pai cheltuiala cu carburantul vreau sa o decontez smile.gif si eventual revizii ...
guerilla
chiar si in acest caz, contractul trebuie sa aiba aprobarea firmei de leasing. 3 exemplare ale contractului....
vezi ca nu stiu daca poti deconta si impozitul pe masina, trebuie sa iti spuna altcineva despre asta.
Alecsandru24807
Din pacate nu se poate ... raspunsul celor de la PLR ... :ban:
guerilla
ce nu se poate? comodatul sau inchirierea?
Alecsandru24807
ambele
guerilla
ciudat. sa inteleg ca firmele de inchirieri masini nu pot sa faca leasing prin ei, nu ?!
Dan-399
Aproximativ aceeasi situatie : leasing pe PF - si acum mi-am facut firma.

Am lasat leasingul pe PF dar vreau sa-mi deduc cheltuielile. Cei de la HVB Leasing n-au avut nimic de obiectat si mi-au dat acceptul.

In alta ordine de idei - nu cred ca cere nimeni sa vada acceptul ...
TLS-09
La limita off-topicului. Pentru a se lamuri pe viitor: singura diferenta intre comodat si inchiriere in principu este prezenta/absenta chiriei, pretului inchiriereii. Atat comodatul cat si inchirierea reprezinta transmiterea folosintei bunului in schimbul unei chirii / sau fara contraprestatie.
Pe durata leasingului, de regula prin contractele de leasing ,se interzice transmiterea pe mai departe a bunului , asadar orice modificare presupune acordul firmei de leasing.
Acceptul eventual trebuie sa fie scris in caz contrar nu va avea nici o valoare juridica. Daca-l dau verbal e apa de ploaie pentru ca la o adica nu vor recunoaste niciodata ca l-au dat iar modificarea contractului se face in forma scrisa si cu acordul partilor.
Dan-399
Acordul ce l-am primit este in forma scrisa - nu este anexa la contractul de leasing.
TLS-09
Daca e scris este ok nu-i necesara nici o mentiune ca ar fi anexa la contract. Daca poarta data ulterioara contractului reprezinta o modificare implicita a acestuia.
eddie
QUOTE(guerilla)
chiar si in acest caz, contractul trebuie sa aiba aprobarea firmei de leasing. 3 exemplare ale contractului....
vezi ca nu stiu daca poti deconta si impozitul pe masina, trebuie sa iti spuna altcineva despre asta.


Conform codului fiscal,impozitul il suporta firma de leasing.Dupa care aceasta il refactureaza titularului de contract de leasing.Se pare pare ca asta e un abuz din partea firmelor de leasing,pentru ca impozitul trebuie suportat de proprietar.
mihaelaa12
Daca esti interesat de cateva oferte de leasing auto bune, iti recomand autoboca. Au masini noi (modele 2017), din toate clasele si se ocupa ei de tot. Nici nu trebuie sa iti mai bati capul cu tot felul de hartoage si daca ai o problema iti inlocuiesc imediat masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.