Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor - consum mare + bujii scuipate
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Robert90050
Va salut,

ma adresez voua cu 2 probleme care au aparut la masinuta mea.
Este o Skoda Felicia 1.3 pe carburator (motor de skoda), 43 KW.
Masina am luat-o cu 154.000 km la bord, era in stare buna doar ca trebuia segmentat motorul.
Cu ocazia segmentarii am schimbat si chitul de ambreiaj si lantul de distributie. Pina aici totul ok.
S-a nimerit ca imediat dupa reparatii a trebuit sa fac un drum prin tara (cam 1000km) si cu ocazia asta am constatat un consum de benzina de 7l/100km. Mi s-a parut normal.
De 2 luni de cind circul prin oras consumul se invirte intre 13 si 14 litri/100km. Mie mi se pare cam mult deoarece ma asteptam la un 10-11.
Ce ar trebui sa verific?
Mai nou de cind s-a instalat frigul, pina se incalzeste motorul zici ca merge in 3 cilindri si zici ca face mici explozii. Ce poate fi? Am schimbat bujiile dar fara efect semnificativ.

S-auzim de bine
roby
Lucian72846
Fa o vizita la un service Skoda ! Comunici problemele aparute si se vor rezolva . Nu se repara dupa ureche sau dupa pareri !
DORU
Bine ai venit pe forum!

- Cand s-a efectuat ultima revizie generala la Skoda?
- De unde alimentezi cu carburant? Ce calitate are acesta?
- Ai curatat vreodata injectoarele cu ultrasunete? (Banuiesc ca ai motorul 1.3 58CP de pe Favorit)
Robert90050
Va multumesc pentru raspunsuri.

1. n-as putea sa-ti spun, eu am luat masina in iulie si reparatiile le-am facut la un service privat nu la serviceul skoda (din pacate acolo ma costa dublu sad.gif )

2. de obicei alimentez de la Petrom (sa fie asta o problema? - e drept ca prin tara am alimentat de la Mol)

3. nu, - banuiesc ca ai dreptate si o fi motorul de pe favorit. Codul lui e 781 135.


Aveti idee cam cit ar costa un reglaj de motor la serviceul Skoda. Sincer as vrea sa ma duc sa fac o verificare-reglaj. Intrebarea ar fi oare mai fac reglaje pentru motoare cu carburator?
Am un manual de Skoda si acolo e o intreaga filosofie cu reglatul motorului (carburator si aprindere) cu manometre si alte alea. Ma tem ca nici un service nu mi-ar face un asemenea reglaj (cum e descris acolo).

S-auzim de bine
roby
DORU
Iti recomand o programare la service Skoda pt reglajul de care aminteai. In plus, o curatare a injectoarelor cu ultrasunete este utila.
In privinta combustibilului, foloseste macar TempoPLus 95 de la MOL.

Daca vrei sa incerci service-ul Skoda din Satu-Mare, anunta-ma. Pun o vb pt tine. La Baia-Mare ce service Skoda e?
Lucian72846
Este o Skoda Felicia 1.3 pe carburator (motor de skoda), 43 KW.

Doru , motorul este pe carburator ! Verificare si reglare carburatie si aprindere !
Robert90050
Da asa este. Cred ca am nevoie de o reglare carburatie + aprindere. Azi am verificat bujia care mi se parea ca nu lucra bine dar era OK, la fel si capacul delco si fisele.
Oricum asa cum ati spus si voi cel mai bine ar fi sa ma duc la un service skoda pentru o reglare "zeiss", asa ca o sa-mi fac timp zilele urmatoare si trec pe la ei. Mie imi era frica ca nu prea mai lucreaza pe motoare cu carburator :doh: . O sa va anunt dupa ce am rezolvat problema.
:cheers:
S-auzim de bine,
roby
DORU
QUOTE(Lucian72846)
Este o Skoda Felicia 1.3 pe carburator (motor de skoda), 43 KW.
Doru , motorul este pe carburator ! Verificare si reglare carburatie si aprindere !


Da, asa e, am dat recomandari pt 1.3MPI 50KW in loc de 1.3 carburatie 43KW. Mea culpa!
Intr-adevar, tb reglat carburatorul, dupa ce in prealabil se curata bine. Se verifica si daca este necesara reglarea culbutorilor, daca tot ajungi in service Skoda. Asteptam impresiile tale dupa vizita la service.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.