Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Majorarea dobanzii la Volksbank Leasing
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
garabet58197
La Salonul Auto 2005 am achizitionat o masina in leasing, "profitand" de ofertele evenimentului: discount din partea dealer-ului + dobanda relativ mica din partea companiei de leasing.

Dobanda la Volksbank era atunci 7.5%. In contractul de leasing este un paragraf ce se refera la posibilitatea modificarii dobanzii in functie de oscilatiile ratelor dobanzii conform normelor BNR si a cotatiei EURIBOR. Dupa ce m-am interesat in stanga si dreapta, parea un lucru normal, aceste cote variind uneori, atat in sus cat si in jos, ca atare am semnat contractul.

In primavara am primit instiintare de la Volksbank asupra unei cresteri a dobanzii de la 7.5% la 7.85%, datorita modificarii dobanzilor EURIBOR. Diferenta fiind mica, traducand-se in aprox 20ron/luna, nu am dat mare importanta acestui fapt.

Ieri (la 1 an de la semnarea contractului de leasing) primesc acasa o noua instiintare de la Volksbank cu o noua moajorare a dobanzii, datorita aceluiasi EURIBOR, dobanda ajungand la 8.71%. Deja diferenta e semnificativa, valoarea totala a masinii crescand cu aprox 1000 eur.

In acelasi timp, Volksbank promoveaza o dobanda initiala pt contractele noi de leasing de 6-7%. Cat de normala este o astfel de majorare in timp a dobanzii pt contractele de leasing in desfasurare fata de pastrarea sau chiar micsorarea ofertei initiale?

Conform contractului e normal ca banca/firma de leasing sa modifice dobanda conform unor reglementari sau in functie de evolutia pietii. Insa in cazul de fata nu vad nici o legatura intre evolutia dobanzilor pe piata interna/internationala si cea a dobanzilor Volksbank.

Intern, dobanzile au scazut in ultimul an cu 1 punct, iar EURIBOR s-a majorat cu 1 punct. Acest fapt ma face sa cred ca Volksbank modifica arbitrar dobanzile. Ce imi recomandati sa fac mai departe? In OPC nu am incredere.
CatalinKRK
Sa-ti platesti ratele ca altfel ramai si fara masina si fara bani (unul dintre avantajele leasingului....pentru lessor). Daca tu zici ca EURIBOR a crescut cu un punct procentual atunci de ce sa nu creasca dobanda lor. Este la fel peste tot si la banci, etc. Probabil ca mai sunt pe forum oameni care platesc acum dobanzi mai mult decat in momentul cand au facut leasing-ul/imprumutul. Reclamele cu "dobanda fixa de numai x% in primul an" intra in aceeasi categorie.
florin55503
ca unul care a lucrat in banca iti pot spune ca nu poti decat sa platesti masina. vezi ca in contract scrie undeva ca au dreptul sa modifice rata dobanzii in sus sau in jos in functie de evolutia pietei.
garabet58197
QUOTE
vezi ca in contract scrie undeva ca au dreptul sa modifice rata dobanzii in sus sau in jos in functie de evolutia pietei


Bun, insa pana acum dobanda a fost modificata doar in sus, indiferent de faptul ca piata "a luat-o in jos" uneori.
ivghenie74744
mergi la un jurist si apoi la OPC :minigun:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.