Help - Search - Members - Calendar
Full Version: rodaj
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
asalsa83929
Salut tuturor. Dupa o lunga ashteptare, nu mai e mult shi o sa-mi vina shi mie mashinutza.O fabia 1.9 tdi.Acum tot citind topicuri pe aici am vazut undeva exprimarea "rodaj ca la carte" , parca Doru scria chestia asta.Ash vrea sa va intreb ce inseamna acest rodaj ca la carte, shi astept sfaturi in privintza exploatarii mashinii in rodaj.Ce motorina ma sfatuitzi sa-i pun la primul plin?Ms mult.
Lucian72846
Vei primi informatiile necesare si utile o data cu livrarea autoturismului , dupa care nu strica sa studiezi manualul de utilizare ! Acolo primesti raspunsuri la toate intrebarile tale . Bafta !
DORU
Mai intai, 2 rugaminti:
-conform regulamentului forumului masini.ro, pe care te invit sa-l recitesti, nu se foloseste limbajul mIRC. Renunta asadar la prescurtarile respective. Mutumesc.
- conform aceluiasi regulament, foloseste intai functia "Cautare".

Dupa ce vei fi facut acesti 2 pasi, deschide si Manualul masinii. In final, revino aici cu intrebari. Multumesc.
cristian48624
nu prea sunteti prietenosi cu noul nostru prieten :-)
l-ati luat cam tare

sfatul meu: nu o tura prea tare (la benzinar zice ca sa nu depasesti in primii 1500 km 75% din turatia maxima) si mergi cat mai inconstant
ionut83652
ca rodaj nu duce motorul pe rosu si nu exploata prea brutal farnele in rest dai bataie!
Alex90178
Salut , Alex sunt , cel care a deschis acest topic.Am facut alt cont pentru ca am ratacit parola veche biggrin.gif.In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsuri, in al doilea rand imi cer scuze pentru folosirea jargonului de tip mIRC , o sa incerc pe cat posibil sa-l evit.In al treilea rand , stiam si eu ca trebuie sa citesc manualul masinii dar vroiam niste raspunsuri din experienta , ceva ce poate nu scrie in manual, si chiar de la Doru le asteptam, deoarece citind forumul am vazut ca se pricepe la Skoda, dar in schimb m-am ales cu o mustruluiala, sper ca asta nu e un forum de gramatica biggrin.gif.Sper sa nu par acid pentru ca nu sunt.Vroiam sa va mai intreb cum adica sa conduc inconstant?Adica mersul de oras e bun in rodaj??, pentru ca eu stiam contrariul.Ah shi inca ceva motorina Top Euro4 de la petrom e buna??? sau e mai buna aia scumpa de la OMV.Ms mult.Bafta tuturor.
DORU
Alex, cateva informatii gasesti si aici:

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=4805

NU A FOST MUSTRULUIALA, doar te-am informat despre pasii firesti.
Si ai dreptate, nu e un forum de gramatica, insa regulile lb romane tb respectate, pt ca oricine sa poata intelege mesajul celui care cere ajutor.

IN FINE, in principiu mergi ca turatie in plaja "verde", nu schimbi vitezele in zona rosie si nu depasesti ca viteza maxima 3/4 din viteza max constructiva a masinii. Iti recomand un rodaj extraurban ca pondere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.