Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Credeti in extraterestri & stuff?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Alex-F1
....m-am gandit sa va pun si voua intrebarea asta controversata, ca sa vedem cam cati pro si cam cati contra acestui subiect avem printre noi... arigato.gif Sunt multi care ar baga mana in foc ca extraterestrii (si navele lor) exista cu adevarat (si ne viziteaza planeta de muuuult timp), dar si mai multi care ar baga ambele maini in foc ca asta e una dintre cele mai mari prostii pe care a putut sa le inventeze vreodata omenirea! Voi ce parere aveti? Io nu cred ca mai trebuie sa va spun parerea mea....cred ca numarul meu de inmatriculare de la masina ma scuteste de orice comentariu.... biggrin.gif See below... :angel:
marius68582
He he he...the truth is out there...si guvernele marilor puteri ni-l ascund!!!
He he...sunt rezervat in privinta existentei omuletilor verzi,o idee logica pe care am prins-o de mic(ai mei neffind cei mai religiosi oameni,am fost receptiv inca de mic la "idei evolutioneste" & stuff) este aceea ca universul in infinitatea lui nu are cum sa nu mai recreeze in vre-un colt ascuns conditiile necesare existentei vietii,sub o forma sau alta...
Oana
nu...inca nu am gasit acele 3 surse care sa-mi confirme existenta extraterestilor, ufo...whatever...si nu am fost niciodata prietena cu sintagma "crede si nu cerceta"...
f1anatic
QUOTE(Alex-F1)
Io nu cred ca mai trebuie sa va spun parerea mea....cred ca numarul meu de inmatriculare de la masina ma scuteste de orice comentariu.... biggrin.gif See below... :angel:


Sa stii ca e nevoie de tarie de caracter si cojones cit pepenele sa recunosti ca esti cu capul in nori. Acum intelegem perfect pozitia ta "cosmica" din majoritatea discutiilor (F1 si nu numai).

Oricum, ajunsesem la concluzia ca medicina moderna NU poate explica comportamentul tau in intregime... si uite ca explicatia s-a prezentat de la sine.

The truth is out there !
James Kilowatt
@F1anatic
Poate comportamentul sau chiar personalitatea vor fi explicate prin... matematica, nu prin medicina. Creierul e o chestie destul de complexa incat sa nu poata fi descris la modul determinist, insa teoriile emergentei sa poata aduce ceva interesant....

Probabil ca sunteti la curent cu celebra ecuatie a lui Drake, fost coordonator la programul SETI (Search for ExtraTerestrial Inteligence sau cam asa ceva)
S-a descoperit ca din ce in ce mai multi termeni din ecuatia respectiva sunt non-nuli, de exemplu s-au descoperit exoplanetele. Insa inca nu s-a descoperit nici un microb viu sau fosilizat de pe alta planeta......
Deci nu putem spune cu siguranta ca exista viata pe alta planeta.

Insa nu s-a descoperit nici vre-un motiv care sa faca viata pe Pamant un fenomen unic. Habar n-avem cum a aparut, asa ca habar n-avem daca ar fi putut aparea si in alta parte. Deci nu putem spune nici ca nu exista viata in alta parte.

Tind totusi sa cred ca nu este un fenomen unic... in primul rand pentru ca nu s-a descoperit pana acum vre-un fenomen irepetabil, si in al doilea rand ca teoria contrara aduce prea tare a geocentrism biggrin.gif

Exista teoria panspermiei care spune ca viata chiar vine din spatiu. Faptul ca bacteriile (cele mai simple structuri considerate a fi vii) "sunt adaptate" spatiului cosmic e considerat unul din argumentele in favoarea panspermiei. De ce ar fi "evoluat" bacteriile" "nascute" pe Pamant in directia adaptarii la zborul spatial? Desi e discutabil, e un argument. Teoria unicitatii vietii pe terra nu are nici un argument, se bazeaza doar pe lipsa argumentelor contrare.


Pe de alta parte, chiar daca viata exista in alta parte, si chiar daca a evoluat in directia tehnologiei, nu inseamna musai ca si au luat sau pot lua contact cu noi. Iar noi nu prea ne grabim sa iesim in spatiu sa-i cautam.... preferam sa bagam resurse in armament sau in agricultura biggrin.gif
marius68582
Exact asta vroiam sa spun si eu! biggrin.gif
mike.omega
Daca ar fi sa ne luam dupa MIB profa de Mecanica sigur e de pe alta planeta tongue.gif
Daca ar fi sa ne luam dupa ceva teorii din astea ale sec XX si XXI ar trebui sa credem ca marile puteri ale lumii in frunte cu ceva servicii secrete ne dirijeaza ca pe niste marionete biggrin.gif
Pentru mine pot sa existe, pot sa fie chiar langa mine daca vor ei, atat timp cat nu ma deranjeaza promit sa nu le fac nimic smile.gif
James Kilowatt
Eu mi-as dori sa se descopere dincolo de orice dubiu ca exista.
Asta ne-ar da poate alte scopuri si idealuri in loc de jihad sau cruciade......
Bodi
Sigur exista. Indubitabil.
Daca ne gandim ca Universul este infinit nu vad motive ca Pamantul sa fie singura "planeta vie".
Sunt sceptic in schimb privitor la fenomenul UFO. Am vazut un reportaj despre OZN-uri de curand. Ideea era ca toata "isteria OZN" a fost de fapt doar o perdea de fum ca sa acopere testarile de arme secrete ale marilor puteri. Au aratat inclusiv "farfuria zburatoare" produsa de americani, interviuri cu seful de proiect, etc.. Un alt fapt extrem de interesant este ca fondatorii primei mari asociatii americane a UFOlogilor au fost 2 ofiteri de informatii dar nu-mi aduc aminte daca era vorba de CIA sau de armata.
Deci cu OZN-urile astept si eu cele 3 surse.
air_wolf
QUOTE(MR28673)
Eu mi-as dori sa se descopere dincolo de orice dubiu ca exista.
Asta ne-ar da poate alte scopuri si idealuri in loc de jihad sau cruciade......


da, sa omorim extraterestrii :minigun: biggrin.gif biggrin.gif
James Kilowatt
QUOTE(Bodi)
Daca ne gandim ca Universul este infinit nu vad motive ca Pamantul sa fie singura "planeta vie"..


Sunt de acord, chiar daca universul nu e musai sa fie infinit. Ajunge doar sa fie foarte mare smile.gif

"Daca universul ar fi infinit in spatiu si timp, atunci in orice directie privim ar trebui sa vedem o stea. Cerul ar trebui sa fie alb complet si nu negru cu cateva puncte"
Asta e un rationament facut de Laplace ( cred ) inaintea teoriei big bangului (care sustine ca universul e finit)

Din pacate teoriile alternative sunt subfinantate. Daca un fizician are o alta idee decat big bangul un prea i se acorda granturi incat sa o poata dovedi. I se cer dovezi ca sa i se dea fonduri, iar dovezile cer bani ca sa poata fi obtinute. Oricum exista cateva observatii experimentale care fisureaza teoria big bangului. Inca un domeniu care ar putea consuma niste resurse intr-un scop mai inteligent biggrin.gif

@Air wolf
Vai de mamaliga noastra .... pana prindem noi primul extraterestru.
Macar insa ne-am putea feri daca mai vine un asteroid ca ala cu dinozaurii.... Fie trebuie foarte din timp ca sa fie deviat cu un efort mic, fie sa fim capabili de un efort mai mare. Daca vine un asteroid din ala, in clipa in care il dectam suntem prea pacaliti ca sa ii mai putem face ceva. Desi tehnologia exista, lumea prefera sa bage bani in alte chestii mai "pragmatice".
Bodi
@MR
Nu sunt expert in astronomie iar fizica am inceput sa o cam uit dar intuitiv vorbind, daca o stea este suficient de departe nu o vei vedea deci cerul nu va fi alb (sau poate lumina ei nu a ajuns inca la Pamant, sau poate este deja stinsa, etc).
In plus in umila mea intelegere infinit este un antonim pentru finit. Deci sa spui ca este foarte mare fara a fi infinit inseamna ca poti spune ca undeva Universul se termina. Din nou intuitiv, intreb: se termina, se termina dar apoi nu mai incepe nimic?

QUOTE
Din pacate teoriile alternative sunt subfinantate. Daca un fizician are o alta idee decat big bangul un prea i se acorda granturi incat sa o poata dovedi. I se cer dovezi ca sa i se dea fonduri, iar dovezile cer bani ca sa poata fi obtinute. Oricum exista cateva observatii experimentale care fisureaza teoria big bangului


Aici suntem de acord, incercarea de a dovedi astfel de teorii, chiar daca cu o mare marja de probabilitate sortita esecului - nici Big Bangul nu poate fi demonstrat dar reprezinta un pas inainte fata de ipoteza initiala, religioasa- cu siguranta ar produce multe noi cunostiinte, poate chiar ar naste un nou Einstein.

@air wolf: la fel cum natura umana implica printre altele nevoia de schimbare (sa-i zicem progres), sexul fara scop reproductiv biggrin.gif - se pare ca si delfinii practica asta, la fel si instinctul ucigas o caracteristica umana.
sansele sa "capacim" o civilizatie capabila sa calatoreasca milioane de ani lumina sunt insa cam mici, dar intr-adevar ne-ar distrage atentia de la chestiile de care ziceai...sau poate ne-am bate intre noi pentru onoarea de a da primii mana cu ET
CatalinKRK
Eu zic ca exista, dar nu are nimic de-a face cu ceea ce suntem noi obisnuiti pe pamant. In fond ce este viata? Ce are omul la baza? Niste carbon "preparat" ceva mai complicat. Cine stie cate elemente chimice mai sunt in universul asta. Daca plecam de la premisa omului in centrul univestului atunci vom vedea "extraterestrii" cu o ochi, cu nave zburatoare, cu dimensiuni apropiate omului etc adica in fond un om "with a touch of imagination". Poate ca extraterestrii au forme si marimi care nu au nimic in comun cu noi, poate ca au simturi la care noi nu ne-am gandit. Poate ca pamantul este corpul si noi suntem impulsurile nervoase.... Poate ca "extraterestrii" cand vor veni pe pamant nici nu vor percepe existenta unor forme materiale...
air_wolf
pariu? pe-o lada de bere la finalul razboiului? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
exista ecuatia lui drake (sau green bank equation)

si aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Green_bank_equation - restul.
James Kilowatt
@Bodi
Daca universul e infinit si in timp, din orice directie ar trebui sa vina lumina unei (infinitati de) stele, care a avut suficient timp (infinit de mult) sa ajunga la noi smile.gif

La urma urmei, s-ar putea sa nu conteze daca e sau nu infinit atata timp cat exista un orizont dincolo de care nu ne mai pot parveni informatii si cu care nu putem interactiona. Chestia asta are o denumire in astrofizica, insa am uitat-o... Genul asta de orizont se poata intalni si in jurul unor gauri negre de exemplu.

Big Bangul a fost clar un pas inainte, si exista cateva dovezi care il sustin, gen fond universal de microunde. Insa daca devine o dogma care nu poate fi contrazisa, iar daca o contrazici esti considerat un excentric care nu poate fi luat serios in seaman, atunci avem o problema. Pana acum nici o descoperire nu a ramas in picioare, toate au fost inlocuite cu altele fie diferite sau mai generale.

Din ecuatia lui Drake nu putem inca decat sa speculam asupra fractiei de planete pe care a aparut viata. Poate de aia merita sa dam o fuga pe Marte (si eventual pe Europa), mai ales ca acum cativa ani a fost una din pozitiile cele mai favorabile pe cateva milenii. Pathfinder, Spirit si Opportunity sunt mici frectii. Unii s-au distrat sa calculeze ca pentru a descoperi ceva pe pamant in cea mai bogata in fosile dintre regiuni ar trebui nu stiu cate sute de Spirit si Opportunity incat probabilitatea unei descoperiri sa devina semnificativa.... Mai e nevoie sa zic ceva de resurse cheltuite aiurea? biggrin.gif
CatalinKRK
Airwolf, am gasit ecuatia da nu i-am gasit interpretarea rezultatului, sunt sanse sau nu? Tu pe ce pui pariu ca sunt sau nu?
Bodi
Accept pariul. Ramane de vazut unde, cand si cu cine bem lada respectiva.
beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif
Eventual o sa-i omoare microbii ca si in "Razboiul lumilor"

@MR ma recunosc depasit oarecum de partea tehnica a discutiei. Pentru mine spatiul si timpul sunt infinite (nu neaparat liniare), dar infinite.
In plus tu cu ochiul liber vezi un numar de stele. Cu un telescop vezi de n ori mai multe. Cu un telescop plasat in spatiu vezi si mai multe...cu un "telescop perfect" cerul va fi alb de stele deci Laplace greseste. Daca nu vezi ceva nu inseamna ca nu exista.
Radu43725
Nu-i asa ca va e frica sa ramaneti singuri cand lumina e stinsa ?
De aceea vreti sa existe extraterestri.
Pe vremuri oamenii credeau ca exista zei (mai taiau cate o oaie ofranda), apoi la Dumnezei (taiau oaia si o mancau ei) si, mai nou, la extraterestri (taie oaia si asteapta sa o manance cu "a'ia").
Toata intelegerea pe care o avem asupra "lucrurilor" e in noi (asa gresita cum e). "Extraterestrii" sunt gargaunii nostri. Eu, unul, incerc sa nu-i am.
air_wolf
e clar, Radu, esti unul dintre ei! biggrin.gif biggrin.gif
HalbaSus
Sansele ca viata sa "apara" pe o planeta sunt destul de mici, dar daca universul e infinit (sau oricum foarte foarte mare) sunt milioane de planete si exista posibilitatea ca pe langa pamant sa mai fie viata si pe alta planeta. Pana aici sunt de acord, dar sansele sa se dezvolte o forma de viata inteligenta, care sa rationeze cel putin la nivelul omului sunt extrem de mici. Si pe pamant exista mii de vietati... si chiar daca despre unele se zice ca sunt inteligente (maimute, caini, delfini, etc) nici una nu a reusit sa faca pana acum macar un motor pe injectie, de nave spatiale nici nu mai vorbesc. Cu alte cuvinte convingerea mea e ca nu ne vom intalni cu extraterestrii care sa vina cu nava spatiala la noi.
Bodi
@Halba Da-mi voie sa te contrazic. Totul este posibil si probabil, inclusiv nave spatiale.
Sa nu ignoram si inteligentele colective (gen furnici, albine, etc) si, de ce nu, inteligente non-organice.
Ar fi trist sa ne omoram intre noi la nesfarsit...

@Radu: cred ca in abordarea problemei nimeni nu a luat in considerare aspectul sacrificiilor. Am incercat o abordare logica, nu a vorbit nimeni de rapiri, religii, etc.
Cand bem berea respectiva poate facem si o friptura...de porc daca se poate...
CatalinKRK
QUOTE(HalbaSus)
Si pe pamant exista mii de vietati... si chiar daca despre unele se zice ca sunt inteligente (maimute, caini, delfini, etc) nici una nu a reusit sa faca pana acum macar un motor pe injectie, de nave spatiale nici nu mai vorbesc. Cu alte cuvinte convingerea mea e ca nu ne vom intalni cu extraterestrii care sa vina cu nava spatiala la noi.


Privesti lucrurile cum ziceam mai sus din punctul de vedere al omului in centrul universului; ce e sub noi (animalele) sunt incapabile de gandire ce e deasupra noastra (calatorii in spatiu) pare prea mult. Animalele sunt si ele suficient de inteligente pentru specia fiecaruia (paianjenul stie sa-fi faca plasa in aer intre 2 puncte de sprijin si nu pe pamant, leul cand vede o antilopa nu fuge de ea ci sare sa o manance etc.). Eu nu stiu sa fac un motor cu injectie dar orice albina stie sa-fi faca un fagure. Omul isi distruge mediul care ii asigura viata desi nu e in stare sa mearga cativa ani lumina pana la o planeta ce-i poate oferi resurse alternative. De ce distanta Bucuresti-New York nu te impresioneaza si distanta Bucuresti-Marte ti se pare ireala...
guerilla
dupa dezbateri indelungate, pentru astialalti mai treji, nu puteti baga o concluzie de cateva cuvinte? :angel: ca io n-am inteles nic din formule, beri, microbi si alte alea scrise de voi aici laugh.gif
CatalinKRK
Inteligenta non-organica...imi place conceptul, dar sa nu fie sinonima cu inteligenta artificiala.

Poate exista o civilizatie care progreseaza de mii de ani asa cum a facut-o omenirea in ultimii 100-150 de ani.

Ma gandesc cum as fi reactionat cand as fi aflat pentru prima data ca pot pot vorbi cu cineva care este la mare distanta de mine si pe care il aud intr-o cutie, sau ca il si pot vedea....
Din pacate acum cu SF-ul hollywoodian nici macar stirea cum ca s-a realizat o teleportare (oare?) nu poate creea un astfel de sentiment din cauza bagatelizarii lui.
CatalinKRK
Concluzia mea: un exercitiu de gandire placut. De asta am si scris mai mult.

Cand vom sti ce se gaseste in toate colturile universului atunci vom putea spune ca nu exista nimic. In schimb va fi de ajung sa dam peste o forma de viata ca sa spunem ca exista viata out-there. Nu e mai usoara varianta a II-a?
Bodi
@ Guerilla: raspunsul este: da, exista vor veni sambata in parcare la Mall in jurul orei 15:30 GMT (s-a difuzat pe Radio Erevan ieri) biggrin.gif
@Catalin: Non-organic <> de artificial (o inteligenta artificiala implica existenta unei alte entitati care a creat-o)
QUOTE
Concluzia mea: un exercitiu de gandire placut. De asta am si scris mai mult.

Cred ca Blaise Pascal a spus "Ma indoiesc deci gandesc, gandesc deci exist".
air_wolf
ei exista, si ne vom bate cu ei, si ne vor minca.
ei exista, nu ne vom bate cu ei, ne vor minca fara sa ne mai intrebe.
ei exista, nu ne vom bate cu ei, nu ne vor minca, dar ii vom minca noi fara sa stim.
blink.gif
James Kilowatt
@bodi
Era descartes ala cu "cuget deci gandesc" smile.gif
Cu laplace nu e simplu. Perfectionarea telescoapelor a condus la ideea ca universul este finit si in spatiu si in timp. Si ca are o varsta finita, in jurul a 14 miliarde de ani.

@halba
Maimutele au reusit sa faca motoare pe injectie... biggrin.gif
Cu definii e o alta discutie. Cica niste dihanii acvatice oricat ar fi de inteligente, nu ar dezvolta o civilizatie tehnologica asa cum ne-o imaginam noi pentru simplul motiv ca nu pot descoperi focul care in tehnologia noastra e vital.
In plus, in ultimii ani in care ne-am mai desteptat am invatat multe din spatiu. Eu bag mana in foc ca o civilizatie acvatica ar avea probleme cu astronomia. Ar putea fi mai avansata decat noi in chimie de exemplu, insa nu si in astronomie sau astrofizica si implicit nici in fizica.... intre noi si delfini si maimute pariez pe maimute ca ajung primele pe marte biggrin.gif
Bodi
@MR Ok, treaca de la mine, Descartes blush.gif Pascal a fost ala cu "trestia ganditoare" mea culpa
QUOTE
Perfectionarea telescoapelor a condus la ideea ca universul este finit si in spatiu si in timp. Si ca are o varsta finita, in jurul a 14 miliarde de ani.

Si dupa alte "n" miliarde de ani universul se termina. Scrie "konetz film" si gata. Dar acum 14 miliarde de ani si trei luni nu era univers? De acord, poate nu exista in forma in care il vedem/intelegem noi iar peste cateva miliarde de ani Soarele va imploda/exploda, peste alte cateva miliarde de ani intreaga noastra Galaxie va disparea, apoi toate galaxiile pe care le cunoastem sau le imaginam vor disparea si ele dar life goes on... dincolo de ele va exista intotdeauna ceva.
Sa nu uitam ca acum 500 de ani pamantul era plat, iar Soarele era un simplu corp de iluminat care ne dadea tarcoale. Oricine spunea altceva ardea pe rug... ce salt imens am facut...

In fond pentru omenire Universul este mai mult o chestiune filosofica decat fizica...pentru ca din punct de vedere fizic nu putem spune prea multe nici despre sistemul nostru solar cu atat mai mult despre galaxie...una dintre "foarte multele" posibile. La nivelul nostru (a se citi telescoape) actual, s-a decis in 2006, dupa multe discutii, ca Pluto nu este planeta - sper sa nu ma insel iar. Restul sunt extrapolari. Ramane de vazut daca premisele acestor extrapolari sunt corecte.
James Kilowatt
QUOTE(Bodi)
Si dupa alte "n" miliarde de ani universul se termina. Scrie "konetz film" si gata. Dar acum 14 miliarde de ani si trei luni nu era univers? De acord, poate nu exista in forma in care il vedem/intelegem noi iar peste cateva miliarde de ani Soarele va imploda/exploda, peste alte cateva miliarde de ani intreaga noastra Galaxie va disparea, apoi toate galaxiile pe care le cunoastem sau le imaginam vor disparea si ele dar life goes on... dincolo de ele va exista intotdeauna ceva.
.


...scenariul pesimist spune ca va fi un univers intunecat, rece, cu o entropie maxima in care mai pe romaneste "nu se intampla nimic". Asta poate pana cand Cineva care nu se supune legii entropiei sa separe din nou ordinea de haos si lumina de intuneric.... wink.gif

Mai exista si celalalt scenariu care spune ca va urma un Big Crush urmat de un nou big bang. Insa ba se descopera ca materia e prea putina ca sa produca crash-ul, ba se descopera materia neagra care mult mai mult decat materia vizibila din masa universului si ca ar fi suficienta sa produca crash-ul, ba apare energia intunecata care impinge universul sa se extinda... te doare capul biggrin.gif

Spatiul si timpul au o definitie mai stranie decat cea intuitiva. Insa intuitiv vorba ta, pamantul e plat si soarele se invarte in jurul lui.
Bodi
Ok, mai discutam...pana atunci propun sa ne mai documentam. beer.gif Eu plec la "biblioteca" in maxim 10 min.

In concluzie extraterestii exista sau nu dar asta cu siguranta
ozz86651
QUOTE
Dar acum 14 miliarde de ani si trei luni nu era univers?


Mai exact nu era SPATIU (incluzind timp) nu univers. Acum spatiul exista cu sau fara planete, cu sau fara stele. Chiar daca e vid absolut si gol, atita vreme cit exista un singur punct de referinta, poti sa te misti stunga dreapta, poti sa faci lumina cu lanterna, etc. Deci spatiul e una (ala matematic, 3D sau 4D sau 10D mai nou) si nu are legatura cu obiectele din el. Inainte de big bang nu a existat spatiu. Eh, si de aici sint mai multe teorii.
BTW, universul e "rotund": daca pleci intr-o directie cu viteza luminii peste fix 14 (sau 17?) mld de ani revii din directia opusa.
James Kilowatt
14 miliarde de ani timpul calatorului sau timpul nostru? Ca de la teoria relativitatii incoace nu mai e asa simplu biggrin.gif
Skywalker
De cata fizica se discuta aici a inceput sa ma doara capul.
Io cred ca exista extraterestri in (filmele): Fift Element, Independence Day, Star Trek, MIB, Species, Stargate, Aliens, Predator, etc blink.gif
air_wolf
finalul la MIB I si II este bestial. o fi cu substrat? blink.gif biggrin.gif
si dupa ce spuneti voi aici o sa murim de foame si ei si noi.
HalbaSus
@MR, maimutele sunt idioate... am vazut ceva documentar la animal planet cu niste obsedati de maimute care vroiau sa demonstreze cat de inteligente sunt, si luau maimutele de mici si le educau, le dadeau calculatoare, le tineau lectii, etc... au educat generatii intregi de cimpanzei si cele mai inteligente maimute ajungeau la nivelul intelectual al unui copil de 4-5 ani... dar intre maimute erau genii... asa ca am mari indoieli ca vor ajunge (prin tehnologie proprie) pe marte... poate vor ajunge in spatiu la fel ca si cateaua leica...

Cat despre delfini... Noi am putut sa ne parasim mediul nostru natural (uscatul) si sa intram in mediul delfinilor (apa) si sa facem foc acolo (ma rog, sa sudam)... daca sunt asa de inteligenti delfinii atunci de ce nu ies din apa ?
air_wolf
@halba: pai delfinii s-au prins ca sint unii mai inteligenti sus, care or sa faca praf planeta, si asteapta sa crape aia ca sa iasa si ei la suprafata. biggrin.gif
James Kilowatt
@Halba
Maimutele sunt printre noi.... poarta costume, cravate si alte caraghioslacuri. Noi nu ne incadram la primate? smile.gif

Cu delfinii, pana nu ies din apa n-au sperante sa ajunga pe marte. Noi intai am dezvoltat tehnologia si abia dupa am invadat medii nenaturale pentru noi. Delfinii au handicapul cu focul, fara de care tehnologia in sensul nostru nu poate fi conceputa. In plus viata acvatica nu poate favoriza aparitia unor apendici nehidrodinamici gen maini... delfinii au avut insa s-au atrofiat. Fara organe de manipulare, canci tehnologie... Oricum, canci tehnologie comparabila cu cea umana.
Mai mari sanse au caracatitele, macar alea au doar handicapul cu focul nu si pe cel cu mainile....
Oamenii au inventat astronomia inainte sa inventeze chibriturile. Insa aveam cerul la nas, spre deosebire de delfini sau caracatite.
Bodi
Evolutie umana: focul - roata - praful de pusca - motor cu combustie interna - bomba atomica - kaboom sau migratia spre stele...in ritmul asta kaboom pare mai plauzibil.
Oare societatea tehnologica este singura posibila? Sau cea mai buna?

Delfinii saracii poate nici nu apuca sfarsitul secolului XXI in ritmul in care distrugem noi totul...
HalbaSus
QUOTE
@Halba
Maimutele sunt printre noi.... poarta costume, cravate si alte caraghioslacuri. Noi nu ne incadram la primate? smile

Suntem, dar sunt inca vre-o 100 de specii de primate care sunt proaste rau de tot... de restul mamiferelor ce sa mai zic, sunt duse rau cu pluta.

Cat despre delfini... am vazut si eu ca stiu sa faca diverse smecherii la delfinariu... dar la fel pot si leii de mare, care pot iesi si pe uscat deci ar avea acces "direct" catre marte biggrin.gif

Pentru a ne intalni cu E.T. si nava lui spatiala trebuie sa fie indeplinite simultan urmatoarele conditii:

- Sa existe o planeta care sa permita existenta vietii (probabil exista)
- Aceasta planeta sa fie situata suficient de departe de noi astfel incat noi sa nu putem depista nici un semn al civilizatiei respective.
- Sa existe viata (niciodata nu am inteles cum a APARUT viata pe pamant, se discuta mereu despre cum a evoluat viata dintr-un organism unicelular, dar nu se spune de unde a aparut acel organism unicelular)
- Sa existe viata cu adevarat inteligenta (nu maimute care se cred niste mici einsteini ca au reusit sa crape o nuca de cocos folosind un bolovan)
- Sa posede o tehnologie mult mai avansata decat noi care sa permita calatoria prin timp/spatiu suficient de repede pentru a ne intalni.
- Sa calatoreasca in directia noastra (universul fiind infinit - sau oricum foarte foarte mare - sansele ca un extraterestru si nava lui sa treaca prin apropierea pamantului sunt egale cu cele ale unui nord corean de a trece intamplator prin satul Ianca din comuna Diosig, judetul Bihor, Romania.

Daca primele 3 conditii sunt destul de verosimile, indeplinirea simultana a ultimelor 3 mi se pare destul de nerealista...
Baby Blues
HalbaSus a scris: "sansele ca un extraterestru si nava lui sa treaca prin apropierea pamantului sunt egale cu cele ale unui nord corean de a trece intamplator prin satul Ianca din comuna Diosig, judetul Bihor, Romania. "
Completare: A unui nord corean care vrea sa fuga la munca in State.
m-ati doborat cu atata filosofie alambicataluata de la greci pana in zilele noastre. Mai oameni buni! Parerea mea este ca nici unii nici altii nu pot demonstra daca exista sau nu extraterestrii( matematic. Asa ca printr-o logica de taran din Diosig, jud Bihor, Romania, pot adauga ca cele mai multe sanse sunt sa existe o civilazatie extraterestra, pt ca ar avea tot atatea sanse sa se dezvolte ca si viata pe Terra. Oricum, daca exista extraterestri (in orice forma ar fi) sper ca sa-i invadam noi pe ei si sa le cucerim planeta care va fi mai curata c a noastra biggrin.gif
Vlad6
QUOTE
Oricum, daca exista extraterestri (in orice forma ar fi) sper ca sa-i invadam noi pe ei si sa le cucerim planeta care va fi mai curata c a noastra

Si pe urma sa fim atenti cu ei in aeoropoarte si gari ca nu sti ce razbunare le trece prin cap.....
Baby Blues
pai daca tot ii invadam , propun sa-i si nimicim si sa le exploatam resursele. Se mai puate da o soluie: sa facem lagare de concentrare cu munca fortata in care sa-i exploatam. biggrin.gif
James Kilowatt
QUOTE(HalbaSus)
- Sa existe viata cu adevarat inteligenta (nu maimute care se cred niste mici einsteini ca au reusit sa crape o nuca de cocos folosind un bolovan)
- Sa posede o tehnologie mult mai avansata decat noi care sa permita calatoria prin timp/spatiu suficient de repede pentru a ne intalni.
- Sa calatoreasca in directia noastra (universul fiind infinit - sau oricum foarte foarte mare - sansele ca un extraterestru si nava lui sa treaca prin apropierea pamantului sunt egale cu cele ale unui nord corean de a trece intamplator prin satul Ianca din comuna Diosig, judetul Bihor, Romania.

Daca primele 3 conditii sunt destul de verosimile, indeplinirea simultana a ultimelor 3 mi se pare destul de nerealista...



Singura din astea 3 cu adevarat greu de verificat e cea cu inteligenta... duce evolutia obligatoriu la inteligenta? Sau macar, se aplica evolutia peste tot? La noi de ce a aparut o singura forma de viata inteligenta?

- Deja cu tehnologia pe care o avem (si care s-a dezvoltat practic in cateva zeci de ani) am putea atinge daca e folosita inteligent 10% din viteza luminii. Adica am putea ajunge in alfa centauri in vreo 45-50 ani. Poate o civilizatie cu acelasi nivel tehnologic pacalit ca al nostru dar care traiste 500 ani in loc de 80 si cu ceva mai mult spirit de aventura sa ne faca o vizita... Desi sistemul centauri e cu stele duble si greu de crezut sa fie pe acolo vre-o planeta locuibila.

-Presupunand ca cele de mai sus sunt rezolvate, cea cu venitul in directia noastra nu e nevoie sa fie aleatoare. Pot sa fi prins protv-ul si sa vina incoace sa-l intalneasca pe Guta biggrin.gif Pe nemuritoareaTeo, care ar fi vie in spiritul nostru peste 55 ani cand vor ajunge biggrin.gif (5 sa ajunga cablul cu protv-ul la ei cu viteza luminii si 50 sa ajunga ei la noi cu cei 10%c pacaliti)



Revenind la ecuatia lui Drake, unii spun ca subestimeaza barbar numarul de civilizatii posibile din galaxie.
Initial s-a apreciat numarul lor la 400, ceea ce ar inseamna ca distanta medie intre ele sa fie vreo 1000 parseci.
Insa e practic un numar minim. Presupune (abuziv) ca inteligenta apare pe o planeta, traieste 50.000 ani, dispare si pe planeta aia nu mai apare nimic.
Insa unii spun ca nimic nu impiedica reaparatia unei civilizatii pe o planeta unde a existat deja una, dupa un anumit "timp de regenerare".

In plus, unele civilizatii ar putea coloniza mai multe planete, extinzandu-se in spatiu. Noi avem 150 ani de tehnologie si deja am putea sa o taiem in spatiu cu 10% din viteza luminii, daca am avea ceva mai mult tupeu. Chiar daca am pleca sa colonizam cu 0.1% din viteza luminii. (adica plecam cu 10%, ajungem dupa 50 ani pe alfa centauri, stam acolo 4950 ani si plecam in alta directie) tot am coloniza in cei 50000 ani cateva zeci de stele inconjuratoare. Si e greu de crezuta ca in urmatoarea mie de ani nu o sa depasim cele 10% prapadite....

Sau chiar s-ar putea aplica panspermia accidental, adica viata sa se propage accidental dintr-un loc in altul prin bacterii cosmonaute.

In cazul asta, cele 400 lumi locuite ar putea fi de fapt cateva milioane iar ET mai aproape decat credem.
Baby Blues
M-ai spart biggrin.gif Cred in ET. Promit ca deschid un fan club. Sper oricum sa fim cam cei mai dezvoltati ca sa-i cucerim noi pe ei biggrin.gif Asa incat sa-i punem la munca si noi sa ne uitam la F1 si WRC. biggrin.gif fara sa ne facem problme cu serviciul biggrin.gif
Alex-F1
QUOTE(HalbaSus)
sansele ca un extraterestru si nava lui sa treaca prin apropierea pamantului sunt egale cu cele ale unui nord corean de a trece intamplator prin satul Ianca din comuna Diosig, judetul Bihor, Romania


Io va spun ca nu-i deloc de ras subiectul, ci e o treaba cat se poate de serioasa si delicata in acelasi timp! Fiind de mic pasionat de acest subiect, am citit cam tot ce se putea citi despre acest fenomen (reality, nu SF-uri), cele mai bune si informate carti scrise vreodata despre acest subiect, cu marturii uluitoare din dosare declasificate, dosare care au fost secrete 50 de ani, iar dupa expirarea termenului, s-au dat publicitatii, daca putem spune asa.... Pai nu va amintesc decat perioada celui de-al 2-lea razboi mondial, unde au fost mii de raportari de astfel de evenimente, majoritatea din partea pilotilor, bineinteles, care se intalneau cu "baietii" up in the sky....dosare clasificate top secret pt. 50 de ani, dar cum cei 50 de ani au trecut....au fost dezvaluite....nici nu va puteti inchipui cata informatie este acolo si cata uluire despre continut.... S-au facut mii de fotografii, s-au inregistrat video dovezi incontestabile ca EI sunt aici (cine stie de cand), dar nu se stie nici astazi ce cauta/fac aici!!! Probabil doar ne studiaza evolutia! Declaratiile pilotilor {din toata lumea, piloti care nu se cunosteau si care n-aveau cum sa vorbeasca intre ei in prealabil ca s-o puna de-o minciuna mondiala} sunt uluitoare: cei mai multi descriu obiecte de aproximativ aceeasi forma (cea de 2 farfurii puse una peste alta) vazute pe cer in preajma avioanelor lor, de culoarea metalului, total inofensive, indestructibile (au fost piloti care au deschis foc asupra obiectelor, foc care ar fi doborat ORICE avion, dar obiectele n-au avut absolut nimic si nici n-au ripostat....lucky pilots biggrin.gif ), fara zgomot, fara geamuri, care se rotesc in jurul propriei axe, cu cateva lumini pulsatorii rosii sau albe pe margini si care sfideaza toate legile fizicii cunoscute pe Pamant (acceleratii INSTANTANEE de la 0 la 2-3-4 mii de km/h blink.gif - ceea ce era imposibil la vremea respectiva, este imposibil si astazi si va ramane imposibil pt. inca muuuulta vreme pt. noi)! Si sa va mai spun inca un lucru interesant: se pare ca APA le este si lor cunoscuta si chiar necesara...au fost o gramada de raportari de asemenea dovedite incontestabil cu sute de martori din lumea intreaga, poze si filme a navelor care se aruncau din cer in lacuri (chiar si lacuri inghetate din zonele reci, cu gheata de peste 3m grosime) cu viteze incredibile, stateau sub apa 1-2-3 minute (probabil isi faceau plinul blush.gif ), dupa care tasneau inapoi spre cer cu aceeasi viteza de neimaginat, disparand din ochii privitorilor inmarmuriti in mai putin de 2 secunde!!! arigato.gif
Asta a fost doar asa, o farama din tot ce-as putea sa va povestesc....n-o sa ma intind acuma aici, ca poate pe unii i-am si plictisit deja, dar, credeti, nu credeti, asta e adevarul si nu ne putem ascunde de el.... E adevarat, sunt si multe falsuri/farse creeate pe marginea acestui subiect, dar pt. ca TOATE raportarile/evenimentele/cazurile sa fie niste farse, ar fi fost nevoie de o conspiratie mondiala intre mult prea multe persoane, ceea ce este si va fi fara doar si poate imposibil.... arigato.gif
Si asa, de incheiere, sa va spun in concluzie parerea mea, care poate fi o grea lovitura pt. unii: ei sunt aici inca din cele mai vechi timpuri, chiar dinainte de Isus, El insusi (Isus) fiind o fiinta nepamanteana (sper ca acest lucru il recunoasteti cu totii), iar toata Biblia (pt. cine stie s-o citeasca cu adevarat, s-o inteleaga si s-o rastalmaceasca) vorbeste pe tot parcursul ei despre extraterestrii si tot ce tine de ei, bineinteles cu cuvintele si exprimarile din acea vreme! :angel: Si acuma ce nu v-i clar? biggrin.gif Vorbeamos... :wave:
James Kilowatt
.... si cu asta, s-a raspuns si cu intrebarea lui Fermi: 'Where's everybody"?
Pai in fundul curtii, se uita la noi cu binoclul pe geam cum evoluam biggrin.gif


Redevenind seriosi, eu am dubii legate de povestile de acum 60 ani. Daca ne referim la o poveste de acum 16 ani din estul europei, deja sunt atatea rapoarte si versiuni care se bat cap in cap... una de acum 60 ani e si mai greu de verificat. Ca sa nu mai vorbim de una de acum 2000 ani. Biblia a fost rescrisa de atatea ori incat nici nu mai putem sti daca Isus a fost Mesia sau extraterestru.
Baby Blues
Domle'! Nu este o noua teoria asta cu Biblia scrisa pe baza existentei unor extraterestrii. Lovitura mare cel putin eu personal nu am primit dar sa stii un subiect serios se poate trata si cu umor. Vezi ce a scris HalbaSus! In continuare astept propuneri (neserioase) de colonizare a planetelor extraterestilor in caz ca-i cucerim noi. biggrin.gif
Alex-F1
QUOTE(MR28673)
Daca ne referim la o poveste de acum 16 ani din estul europei, deja sunt atatea rapoarte si versiuni care se bat cap in cap... una de acum 60 ani e si mai greu de verificat. Ca sa nu mai vorbim de una de acum 2000 ani


Pai se stie ca, la un caz mai deocheat, oamenii nu-s sanatosi pana nu emit de-a lungul timpului o gramada de versiuni, de ne baga pe toti in ceata si nu mai stie nimeni ce s-a intamplat de fapt, dar originalul povestii exista, doar ca e umbrit de versiunile ulterioare aparute, care mai de care mai captivante! Asa si aici, un caz circula de la o sursa la alta si ajunge ca in final sa-si schimbe complet continutul, in asa hal incat chiar si cei direct implicati in povestea initiala aproape ca nici n-ar mai recunoaste-o!
Deci, judecand limpede, nu mai e nimic de verificat la rapoartele de acum 60 de ani sau chiar mai multi....originalele au fost scrise atunci, cazurile au fost inchise si clasificate strict secrete pt. 50 de ani, apoi au iesit la lumina! Oricum e lesne de inteles de ce acest subiect e cat se poate de bine musamalizat....si deocamdata e mai bine asa, fiindca omenirea inca nu e total pregatita pt. un contact direct cu o civilizatie extraterestra.....momentul intalnirii va tebui ales cu maxima atentie (de ambele parti biggrin.gif ), altfel pt. noi cel putin va fi un haos si-o panica mondiale cum nu s-a mai vazut pana acum si chiar nu avem nevoie de asa ceva, cu atat mai putin acum, cand si-asa e cam subreda existenta noastra si trecem printr-o perioada grea, cu conflicte si mari tensiuni intre popoare....pana la urma EI vor fi poate salvatorii nostri....chiar au fost cazuri cu mesaje in acest sens de la "ei", in care spuneau ca nu vor sa ne faca niciun rau, ci sa ne salveze de la autodistrugere.... beer.gif So, come down guyz and save us.... :angel:
James Kilowatt
QUOTE(Alex-F1)
....... omenirea inca nu e total pregatita pt. un contact direct cu o civilizatie extraterestra.....momentul intalnirii va tebui ales cu maxima atentie (de ambele parti biggrin.gif ), altfel pt. noi cel putin va fi un haos si-o panica mondiale cum nu s-a mai vazut pana acum ........



.....panica, orgii, sex in grup.... abia astept! laugh.gif Buni si extraterestrii astia la ceva. biggrin.gif

Oamenii sunt considerati niste tampiti de toate autoritatile, de la politicieni la popi. Trebuie sa fim prostiti, pardon "protejati" ca sa n-o luam razna... . Poate contactul cu o civilizatie extraterestra e un test bun sa vedem din ce suntem facuti...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.