Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Radar luat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Cipicanu`
Salutare!

Tin sa va anunt ca au inceput sa trimita militiatorii hartiile pt. radar acasa. Am primit una zilele trecute. Mentionez ca nu sunt din Bucuresti.
A K U
Da, si eu tre' sa pun niste bani deoparte. Sa vad cati, ca radare am luat sigur, sunt 2 de care stiu sigur pentru ca am vazut masina politiei pe sensul celalalt cand era prea tarziu.
vma
Si daca nu semnezi de primire ce iti fac? biggrin.gif
CatalinKRK
Nu inteleg, acum au inceput sa le trimita pe toate care le-au adunat pana acum? Nu le trimit si ei intr-o anumita perioada. Nu mi-a venit niciodata acasa vreo amenda desi ma mai intalneam cu masini in miscare cu radar (de care nu prea poate sa te avertizeze nimeni) si dupa o luna-doua de asteptare ziceam ca a trecut perioada critica. Sa inteleg ca poata sa-mi trimita ceva de anul trecut?
florin55503
ba au trimis si pana acum. am primit 2. una de pe dn1. amenda a fost luata in aprilie si mi-a venit in iulie
CRG
daca nu semnezi, cred ca te prinde la plata impozitului pe masina.. Nu te lasa sa platesti impozitul decat dupa ce te lichidezi cu amenzile. Eu asa am patit, nu era de radar, da nu conteaza.
florin55503
QUOTE(CRG)
daca nu semnezi, cred ca te prinde la plata impozitului pe masina.. Nu te lasa sa platesti impozitul decat dupa ce te lichidezi cu amenzile. Eu asa am patit, nu era de radar, da nu conteaza.


asa e . abia dupa 3 ani se prescriu
eddie
Dupa 2 ani stiam eu ca se prescriu amenzile....
A K U
Deci oricum nu scapi decat in cazul in care nu-ti platesti impozitele timp de 2 sau 3 ani...
Bogdan54824
Nu pot să-ți trimită decât de cel mult 6 luni în urmă. Un proces verbal necomunicat în 6 luni se prescrie.
Mandula
1. Amenzile, ca si impozitul "pe masina", sunt creante fiscale si se prescriu in 5 ani.
2. Aplicarea sanctiunii amenzii se prescrie in 6 luni de la comiterea faptei.
3. Executarea sanctiunii se prescrie daca proc-vb nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.

Sunt 3 chestiuni distincte asadar.

Cred ca poti plati doar impozitul prin virament sau electronic.
vma
Sunt de acord ca il vor baga la impozit daca ai semnat PV. Dar daca eu nu ma duc sa ridic recomandata de la posta sau daca vine postasul la mine cu ea nu o primesc si nu semnez de primire. Inseamna ca nu am primit PV deci nu mi-a fost comunicat tongue.gif
CRG
QUOTE(Mandula)
1. Amenzile, ca si impozitul "pe masina", sunt creante fiscale si se prescriu in 5 ani.


Am sesizat ironia "fina". Chiar conta terminologia?..
Cipicanu`
Mie mi l-au trimis intr-un plic maro tiparit pe el MAI, expeditor IPJ...bla bla bla. Am fost la militieni acum dupa-masa , 72 de km / h in localitate era in registruul lor, mi-au facut procesul verbal si am platit 30 de lei la primarie. Nu trimit poza si alte cele.
Mandula
@ CRG

Nu era nicio ironie... de fapt, nici nu remarcasem ca mai sus i-ai zis la fel. E insa o sintagma improprie si de aia i-am pus ghilimele. Nu obisnuiesc sa incerc sa epatez, crede-ma.
florin55503
QUOTE(Cipicanu`)
Mie mi l-au trimis intr-un plic maro tiparit pe el MAI, expeditor IPJ...bla bla bla. Am fost la militieni acum dupa-masa , 72 de km / h in localitate era in registruul lor, mi-au facut procesul verbal si am platit 30 de lei la primarie. Nu trimit poza si alte cele.


mie mi-a venit prima data ca si recomandata si m-am dus sa o ridic de la posta. de doua oara a venit la cutia de scrisori. stiu ca au existat probleme in sensul ca multi nu se duceau la posta sa ridice recomandata si de aceea se pare ca s-a schimbat modul de trimitere
CRG
am un "bad habit": nu merg niciodata la posta dupa o recomandata... biggrin.gif

n-are cum sa fie ceva de bine. ori fiscul, ori politia, ori armata, etc ... blink.gif
Cipicanu`
QUOTE(CRG)
am un "bad habit": nu merg niciodata la posta dupa o recomandata... biggrin.gif

n-are cum sa fie ceva de bine. ori fiscul, ori politia, ori armata, etc ... blink.gif


Hai ca de armata am scapat....mai sunt 2... biggrin.gif
Bogdan54824
Nici eu nu ridic nici o recomandată... blush.gif
CRG, ai mai uitat una: notificare de plată de la bancă.
cioaba
deci in concluzie daca nu primesti PV intr-o luna, ai scapat...
intrebarea este: renunta ei din proprie initiativa sau trebuie sa-ti faci de lucru la tribunal sa le contesti?

mentionez ca sunt direct interesat, ca m-a tot alergat postasul, acum a trecut termenul si nu stiu daca am scpat sau am "cadouri" la primarie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.