Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Depozitare anvelope peste iarna
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Cauciucuri/Roti
guerilla
Stie cineva un depozit unde contra unei taxe lunare/anuale sa pot sa las trenul de vara respectiv cel de iarna?
M-am saturat sa le tin pe balcon (n-am boxa sau garaj).
A auzit cineva o reclama cum ca e un service de roti care ofera aceasta posibilitate? :angel:
Bodi
ma indoiesc ca exista asa ceva.
nu ai un prieten care are un garaj mai mare? sau sta la casa?
eu le las la cineva pe ale mele.
guerilla
n-am din pacate.
inca mai caut.
mike.omega
Exista bre dar in loc sa le tii mata pe balcon le tin aia acolo in rafturi tongue.gif
eddie
Eu le tin in garaj,as mai avea loc pentru un rand cauciucuri(unul peste altul)....dar depinde daca merita posesorul... biggrin.gif
guerilla
mike, unde nene stii tu ca exista chestia cu rafturi? ca din partea mea poa sa le tina si suspendate.

eddie, am 2 randuri de caucioace blush.gif pen'ca n-am reusit sa vand michelinurile all season inca. de meritat nu ma intreb daca merit, ca mi-e rusine biggrin.gif
Andrei Suzuki
Poti sa le bagi la mine daca la sfarsit imi lasi Michelinurile. laugh.gif
guerilla
pe cati ani? ca poate facem afacerea biggrin.gif
Dan87905
Dealer Opel Timisoara : "Schimbarea rotilor în functie de sezon, cu stocarea în depozitul propriu a celor extra-sezon"

http://www.autoglobus2000.ro/index.php?action=servicii
air_wolf
rotile nu se depoziteaza una peste alta!!!! mai ales cele cu jante. ele se aliniaza pe raft si e bine sa fie dejantate pe perioada iernii. eu numai asa stochez gumele.
guerilla
ce inseamna garaju la casa omului.... blush.gif
Adrrian112676
QUOTE(guerilla)
Stie cineva un depozit unde contra unei taxe lunare/anuale sa pot sa las trenul de vara respectiv cel de iarna?
M-am saturat sa le tin pe balcon (n-am boxa sau garaj).
A auzit cineva o reclama cum ca e un service de roti care ofera aceasta posibilitate? :angel:


Sama Service depoziteaza cauciucurile. Costa cam 1 euro/luna/cauciuc
Hoinar
QUOTE(air_wolf)
rotile nu se depoziteaza una peste alta!!!! mai ales cele cu jante. ele se aliniaza pe raft si e bine sa fie dejantate pe perioada iernii. eu numai asa stochez gumele.


De ce? Ce-ar putea dauna?
Daniel82791
Rotile cu jante se depoziteaza culcate pe o parte. Ideal nu una peste alta, dar in general asta nu este realist.

Rotile fara jante se depoziteaza agatate vertical, si in nici un caz culcate pe o parte sau in picioare sprijinite de pamant.

Motivele sunt evidente, se incearca minimizarea deformarii anvelopelor in timp ce sunt stocate. Tot de asta e bine sa mai fie rotite din cand in cand.

In ceea ce priveste dejantarea, eu stiam ca virgula cu virgula cat montezi/demontezi mai mult o anvelopa pe janta cu atat se strica mai repede marginea interioara, care asigura ermetizarea pe janta. Exact din acest motiv se recomanda sa ai anvelope de vara + jante si anvelope de iarna + jante. Motivul ca jantele de iarna ar fi diferite de cele de vara este real dar secundar. Ideal anvelopa se monteaza pe janta cand o cumperi si se demonteaza cand o arunci. In plus, cred ca janta asigura un plus de rigiditate anvelopei pe timpul stocarii.
Henry90720
Auto Soft depoziteaza anvelope, cel putin la punctul de lucru din Calea Dudesti, nr. 181. Parca mai au un punct de lucru si in Soseaua Fundeni.
Tiberiu61940
QUOTE(air_wolf)
rotile nu se depoziteaza una peste alta!!!! mai ales cele cu jante. ele se aliniaza pe raft si e bine sa fie dejantate pe perioada iernii. eu numai asa stochez gumele.

Daca te-ai uitat cum vin ele de la producator, vin tocmai una peste alta, pe palet. Si uneori stau asa luuuni de zile....
DORU
Aveti aici modul corect pt depozitare:

http://www.conti-online.com/generator/www/...storage_en.html
guerilla
si cu ce ma incalzeste ca stiu cum se depoziteaza daca nu gasesti nicaieri conditiile astea sad.gif
air_wolf
din greseala in greseala spre victoria finala biggrin.gif pina la urma le depozitez corect, dejantate si pe raft.

@tiberiu: si cind le iei fac gilme... m-am uitat la lassa, la michelin - nu stau pe palet asa cum zici tu. poate sint unii dealeri care ignora, dar depozitele mari nu se joaca.
DORU
In garaj eu le tin imbracate in saci de plastic - aici ma refer la roti cu totul, sau asezate pe scanduri de lemn, in picioare - aici ma refer doar la anvelope.
mike.omega
QUOTE(guerilla)
si cu ce ma incalzeste ca stiu cum se depoziteaza daca nu gasesti nicaieri conditiile astea sad.gif


Le poti trimite la CT :shifty:
Eu, daca o sa am nevoie de anvelope de iarna, o sa-mi fac un rastel in garaj pentru pneuri biggrin.gif
ion95129
pentru cei care doresc sa depoziteze rotile de iarna (vara) pe timpul verii (iernii) si sunt din bucuresti sau din apropiere, iata o oferta:
Puteti sa le depozitati la mine in garaj (am garaj dublu si doar o masina). Pretul este de una bucata halba cu bere rece servita la mine acasa sub bolta de vie. Micii, carnatii pastrama, o dau eu. Conditii de participare: Sa fie membru "masini.ro" de cel putin 3 luni si sa faca dovada acestui lucru prin logare pe masini.ro de pe calc. meu (de proba) In rest...toate bune.
Asta o fi reclama? whistling.gif
Mariustom
Destul de puțină, dar merge. Problema este berea rece sub bolta de vie printre nămeți laugh.gif
ion95129
QUOTE(Mariustom @ Oct 15 2007, 09:07 AM) *
Destul de puțină, dar merge. Problema este berea rece sub bolta de vie printre nămeți laugh.gif

heeeeei, berea respectiv pastrama se servesc vara. Nu cer plata anticipat, cine doreste loc de depozitare...il trec pe caiet apoi la varaaaaaaa.......plata frate. Cat despre faptul ca e putina....si asta e discutabil. Incepem cu una si apoi...mai vedem noi. Am zis si io una doar ashea....ma intelegi matale, in eventualitatea in care nevasta-mea intra pe aici sa vada ca are la usa un baiat cu limite....... thumbsup.gif
Mariustom
QUOTE(ion95129 @ Oct 15 2007, 04:32 PM) *
... in eventualitatea in care nevasta-mea intra pe aici sa vada ca are la usa un baiat cu limite....... thumbsup.gif

whistling.gif No comment rolleyes.gif
ion95129
QUOTE(Mariustom @ Oct 15 2007, 09:58 AM) *
whistling.gif No comment rolleyes.gif

heeeeeeei, asta nu inseamna ca ma tine NUMAI la usa.Ma primeste si in casa cand are nevoie sa mute vreun sifonier sau sa ii duc galeata de gunoi. Uneori....si din alte motive dar mi-e rusine sa ma explic aici. teehee.gif
RUE
e destul de periculos sa faci afacerea asta fara unele masuri anti furt si incendiu.
si 100 de gume sa pui la un pret mediu de 250 ron minim sunt valori de 250 mil lei vechi.
ajungi mai valoros ca un bancomat si mai tentant ca o banca pt hoti.
simplul incendiu aduce un dezastru financiar si ecologic.
unde mai pui ca pt a utiliza o hala pt a depozita anvelope care au risc de incendiu in prezenta unor surse de foc aduce necesitatea unor avize/autorizatii de la pompieri (asta daca vrei sa ai domeniu de activitate legal).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.