Help - Search - Members - Calendar
Full Version: doresc sa cumpar Lada
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
radu89945
Salutare,

In primul rand trebuie sa va spun ca sunt total profan in materie de Lada, dar ma atrage foarte tare aceasta marca, in mod special Lada 1500.

Am parcurs acest forum si am realizat ca pentru cei pasionati de aceasta marca cunoasterea mecanicii este o necesitate. Din pacate nu am atata timp liber la dispozitie si prefer ajutorul unui service pentru problemele mai grave.

As dori sa cumpar o Lada 1200 sau 1500, dar as vrea sa stiu cum sa procedez pentru a afla starea reala a masinii. cunoasteti un "priceput" care sa-mi faca o evaluare ? Care ar fii pretul unei astfel de evaluari ?

Ideal ar fii sa gasesc o Lada care a fost bine intretinuta si care are bine pusa la punct functionalitatea principala a masini. In acest sens poate stiti pe cineva care poseda o astfel de Lada si vrea sa o vanda. Care ar fii pretul estimat al unei astfel de Lada ?

Va multumesc.
Georgian40398
Pai ce sa zic, te-ai uitat la anunturile de vanzare de pe masini.ro sectiunea lada ? Cam asa sunt preturile de pe piata biggrin.gif
O lada 1500-1600 in stare excelenta sare bine cred eu de 1000 euro. Daca nu ai acesti bani atunci totusi poti lua una in stare buna wink.gif
radu89945
M-am uitat la anunturile de pe internet si am vazut cateva care arata bine in poze si sunt cam pe la 1200 euro, dar as vrea sa ii pot face o evaluare la un service sau de catre un priceput care sa imi spuna daca mai are probleme, cat de grave sunt, cat costa reparatia, cat de urgente sunt.
Horia49540
verificarea trebuie facuta mai ales la caroserie
mai bine una cu caroseria super decat o rugina cu mecanica noua
si mai buna una si cu tabla si cu mecanica super biggrin.gif
la preturi nu mai zic nimic, ca vad ca sunt preturi si preturi
daca vrei o verificare buna poti merge fie la service bujoreni cu ea, fie la Dl. Patru (iti dam noi coordonatele)
succes la cautare biggrin.gif
Georgian40398
Daca te intereseaza si masini pur si simplu folosite de cate un batran proprietar acolo poti gasit preturi mici, insa oamenii aia nu au mai pus masina la punct de ceva ani... Deci de la ei poti lua o masina in general ok, urmand sa mai remediezi tu probleme pe parcurs. Poti chiar avea noroc sa vanda masina in stare foarte buna, desi e rara o ocazie din asta si sa mai fie si ieftina... beer.gif
O Lada o iei astfel cu 300-500 euro, dar dupa cum am mai zis, nu te poti astepta sa fie totul perfect.
radu89945
Ideal ar fi "si cu tabla si cu mecanica super" dupa cum spune Horia chiar daca e ceva mai scumpa. Mi-ar placea sa iau una functionala si mai ieftina. Mi-as aduce aportul la punerea ei la punct, dar nu am timpul necesar sa umblu dupa piese si pe la service.

Ideea e si de a conduce masina si apoi de a intra in detaliile ei. Prefer asa decat sa incep cu reparatii majore. Mai ales ca sunt total profan. biggrin.gif

Revin cand voi gasi masina si voi avea nevoie de coordonatele de la service.

Va multumesc pentru raspunsuri. arigato.gif
Daniel82595
pai in sectiune SH de pe masini.ro este o lada 1500 alba a lui cretzulescu care e intr-o stare buna, dar e la Buzau biggrin.gif...mai e dragutza si cea rosie din Bucuresti. Cel putin din poze sunt indicate pt ce doresti tu :wave:
radu89945
Multumesc Daniel,

Mi-a placut tare mult descrierea de la cea rosie si cred ca e bine intretinuta. In plus are si foarte putini km la activ (doar 70.000 in 26 de ani !!!). Ramane sa vad daca are ITP si pana cand.
Vlad89556
Am eu o Lada 1300, in stare de functionare si nici nu cer prea mult pe ea. Dar locuiesc in Braila.
radu89945
Crezi ca se incadreaza in categoria bine intretinuta, caroserie buna, mecanica buna ? Ca sa ma pot decide trebuie sa mergem intr-un service din bucuresti pe care il stiu participantii la acest forum si sa ii facem o evaluare. Ar fi ok pentru tine ?

Din ce an este, cati km are la activ, ITP valabil, piese schimbate, etc.
gabriel cretu
stiu un tip care a restaurat un 1200 super.........am si tel lui........cred ca e tinichigiu,dar a iesit un lucru superfrumos din mana lui....
acum,nu stiu ceva vicii ascunse , dar la cum arata 'coaja' e superfrumoasa asta daca nu te deranjeaza faptul ca a fost revopsita,aranjata etc,etc,......sunt unii care vor un lucru original , neumblat......tu decizi,daca te intereseaza da-mi un mesaj pe privat :wave:
REMUS69209
Salutare,stiu si eu o lada 1500 verde in stare buna si la tablarie si la"mecanica" si are si GPL nou omologat .Are ITP valabil pana in 2007,facut chiar la RAR si toate taxele platite la zi. Pret-30000000(fara GPL-20000000)
opris72246
salutare,numele meu este Bogdan,daca te intereseaza o lada 1200-tinuta numai in garaj pana in mai anul asta(motor,aprindere-absolut noi,facute in mai 2006)optic arata f bine,are acte,itp valabil 03/2008,este trecuta pe 14(este specificat in talon si carte la anvelope permise)are un prag usor lovit.Daca te hotarasti sa o vezi tinem legatura,ACCEPT TEST SERVICE SI TRAFIC.
mike.omega
Publicitatea, sub orice forma a ei, este interzisa pe acest forum si se va sanctiona daca se repeta. Cititi regulamentul inainte de a posta!
daniel88712
salut. din punctul meu de vedere, eu ti-as recomanda lada samara. sunt cele mai reusite lade. ce-i drept, sunt ceva mai scumpe, dar isi merita banii. cei care spun ca trebuie sa aiba tabla buna au perfecta dreptate. eu am cumparat o lada samara acum 4 luni, ieftina, cu tabla praf dar tehnic super. imi doresc sa fi fost tabla buna si motorul rau:) dar am facut-o pana la urma. o lada samara, chiar si cu motor de 1500 nu consuma mai mult de 6.5 -7 l la 100. dezavantajul la lada samara e ca mai greu gasesti piese la dezmembrari. apropos, stie cineva unde sunt dezmembrari de lada? mi-a spus cineva ca gasesc pe la aparatorii patriei, dar nu l-am intrebat exact, si nu mai dau de omul respectiv. cam asta e punctul meu de vedere. mult succes
Horia49540
dezmembrari lada gasesti pe soseaua antiaeriana, am uitat la ce nr, Georgian stie
nu mai stiu daca aveau si de samara, dar poti incerca :wave:
a propos de samara: in Moldova trageau aia de ele sa le rupa, si mergeau bine (spuneau ei:)
Dragos91351
SALUTARE.Sunt nou pe aici.Daca intereseaza pe cineva o masina foarte bine intretinuta.Este masina socrului meu.El este propietarul.Este tinuta NUMAI in garaj.Nu a fost scoasa la drum pe timp de iarna.Mecanic este impecabila la fel si la tinichigerie.Are ITP valabil.Se accepta orice verificare.Pretul este de 1000euro dar discutabil.M-a rugat pe mine sa dau acest anunt pt.ca nu vrea ca masina sa ajunga la samsari.Va salut si numai bine. eurodragos@yahoo.com
eddie
QUOTE(mike.omega)
Publicitatea, sub orice forma a ei, este interzisa pe acest forum si se va sanctiona daca se repeta. Cititi regulamentul inainte de a posta!
opris72246
Pt Daniel -dezmembrari lada gaseti pe ANTIAERIANA NR 49 ,e f simplu am si numar de tel,dar nu stiu daca imi permite regulamentul deja am facut o gafa pe topicul asta.Am fost si eu sa vad o samara acum cateva luni avea motor de 1500,dar era caroseria cam terminata ,desi era din 96,asa ca am ramas cu batrinica mea din 78 care are tabla nu jucarie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.