Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am cumparat masina noua pana in 1 ian. 2007 ! Prost am fost!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
devo87325
Tocmai am achizitionat o Octavia II, cu cutie automata, motor 2.0 diesel, etc.

Acum insa... imi dau seama ca am facut o mare prostie sa cumpar masina noua, inainte de 1 ianuarie... nici nu mai era mult pana la anul...

Am facut o mare prostie pentru ca daca taxele la japoneze vor scadea, atunci este clar ca dealerii la europene vor scadea preturile cu cel putin 10%.

Asadar dragii mei, inainte sa va mai cumparati masina anul asta... ganditi-va bine...
Nu va uitati in gura dealerului care nu stie cum sa va spuna cat de mult vor creste preturile pentru ca nu vor creste ci vor scadea... parerea mea...

Si din cate tot aud, se pare ca sunt chiar mai multe motive pentru care preturile la masini vor scadea.
*****81107
Devo

Bugetul Romaniei are nevoie de bani.
Orice scadere de taxe (30% pe masinile japoneze) va fi compensata prin marirea altor taxe ca pe total sa intre acelasi sume de bani la buget.
Cel mai probabil se va mari taxa de inregistrare pe toate masinile (inclusiv Skoda Octavia)
Vreau sa-ti spun ca in Danemarca taxa de inregistrare e de 180%. Din cauza asta o Skoda Octavia 1,6 fara dotari costa 31.000 euro.

In Romania taxa de inmatriculare nu va fi 180% dar preturile la masini te asigur ca nu scad.

Nu va bucurati ca in Romania taxele sint mici. Consecinta e ca si infrastructura e proasta. Nu e mai bine sa platesti taxe mari si sa ai drumuri ca lumea?
A K U
Problema e ca taxele in Romania nu sunt deloc mici, iar infrastructura e cat se poate de proasta. Sunt de acord cu taxe ridicate daca acest lucru inseamna ca si drumurile sunt bune, dar nu e deloc asa. De, romanu' tace si inghite...
*****81107
QUOTE(Adi56550)
Problema e ca taxele in Romania nu sunt deloc mici, iar infrastructura e cat se poate de proasta. Sunt de acord cu taxe ridicate daca acest lucru inseamna ca si drumurile sunt bune, dar nu e deloc asa. De, romanu' tace si inghite...


Adi
Cum nu sint mici taxele in Romania?
16% cota unica de impozitare? In DK e 40%, iar daca ai salariu mare e 60%.
TVA 19% in Romania in DK 25%
Cistigurile din dobanda se impoziteaza cu 10% in Romania. 40% in DK
Daca mostenesti ceva in DK (o casa de exemplu, sau o masina) platesti 40% din valoarea casei/masinii la stat.

Cu cota de impozitare de 16% in Romania nu faci nimic. Daca vrem ca Romania sa aiba drumuri ca lumea, scoli ca lumea, spitale ca lumea, impozitele ar trebui se se dubleze. Eu nu zic sa fie de 40% ca in Danemarca dar cel putin de 30%.
Impozitul de 16% e o gluma proasta.
Costanza86138
pai poate tu ai de unde sa-ti ia 30% si sa ramai cu un ban decent in buzunar ca sa mai si traiesti, sa mai pui si un litru de ceva in rezervor, sa mai iesi la o masa in oras macar o data pe luna, sa trimiti un copil la scoala, sa cumperi o haina, nu?

De unde frate 30%??? Da ala saracu cu salariul minim? Da ce salariu minim? daca ai 15 mil si-ti ia 30% cu cat ramai? 10,5!!! Ce faci cu banii? Da intretinere n-ai? curent, gaz, telefon? si ce mananci? paine cu cartofi? Hai sa fim realisti! Cand o sa traim ca in Danemarca cu banii de acolo, atunci da frate, 50% sa fie! Si cu banii aia sa iasa autobahn-uri, statiuni, etc... nu?

De ce sa platesc 180% taxa pe o masina??? Unde e logica? pai nu-mi mai iau daca e asa! la o masina de 10.000 mai dau 18.000? da ce fac? imi iau 3 masini sau una? Chiar vrei sa plece TOTI din Romania???

cat despre masini, la anul se vor scumpi toate! In tara asta asa e; statu iti da 20% la ceva si iti ia 120% la altceva! Cu o mana da si cu doua te fura! In primul rand, multe marci sunt Euro 3 si se va trece la Euro4! Apoi intervine taxa aia de inamtriculare care cica va fi mare, se schimba impozitele, etc... Cine a avut de cumparat masina si-a luat pana acum! Din 2007 va fi foarte greu cativa ani! O sa vedeti ca vor scadea vanzarile de masini!
Kry_Sty
sunt de acord cu constanza, vor poate nu vom mai plati inmatricularea, dar vom plati o gramada de alte taxe pe care o sa ni le bage pe gat... :bash: nu avem ce sa facem suntem in romania :bandit:
Nicolae84080
QUOTE("*****81107")
QUOTE("Adi56550")
Problema e ca taxele in Romania nu sunt deloc mici, iar infrastructura e cat se poate de proasta. Sunt de acord cu taxe ridicate daca acest lucru inseamna ca si drumurile sunt bune, dar nu e deloc asa. De, romanu' tace si inghite...


Adi
Cum nu sint mici taxele in Romania?
16% cota unica de impozitare? In DK e 40%, iar daca ai salariu mare e 60%.
TVA 19% in Romania in DK 25%
Cistigurile din dobanda se impoziteaza cu 10% in Romania. 40% in DK
Daca mostenesti ceva in DK (o casa de exemplu, sau o masina) platesti 40% din valoarea casei/masinii la stat.

Cu cota de impozitare de 16% in Romania nu faci nimic. Daca vrem ca Romania sa aiba drumuri ca lumea, scoli ca lumea, spitale ca lumea, impozitele ar trebui se se dubleze. Eu nu zic sa fie de 40% ca in Danemarca dar cel putin de 30%.
Impozitul de 16% e o gluma proasta.


Ai uitat sa precizezi si cat are danezul salariul....ca una e sa platesti impozit 40% la 2000 euro si ramai cu 1200, si alta e sa platesti 16% la 300 euro (de exemplu) si sa ramai cu....(aici pui tu ce vrei, ca nu vreau sa fiu dat afara de pe site).
Pana una alta nu impozitul (sau cota unica) de 16% este problema....ca amaratul de rand isi plateste fiecare impozit. Problema este cu cei care dau tunuri de milioane de euro, cu cei care nu platesc, precum si cu cei care dau o destinatie necunoscuta fondurilor bugetare (adevarate gauri negre).
Tot off topic, Spania, de exemplu, are TVA 7% de exemplu, cote destul de mici de impozitare, si cu toate astea au o infrastructura de nota 10.
Deci mai putin important este nivelul taxei.....important este cat colectezi, si ce faci cu respectivii bani.
Revenind, si eu astept masina care trebuie sa vina prin decembrie....si nu cred ca am facut o afacere proasta....orice scadere a unei taxe, atrage dupa sine o alta taxa....este o lectie care ni se preda de vreo 16 ani.
Nicolae84080
Constanza...nu vor scadea vanzarile de masini, asta te asigur....s-a scumpit benzina in trecut in draci, iar numarul masinilor a crescut si mai in draci. Deci nu prea e valabila teoria la noi.
Adr1an
Este o posibilitate sa scada preturile la autoturismele importate insa dupa cate am auzit vor mari taxele de inmatriculare etc, etc. Deci nu o sa fim mai avantajati cu nimic dupa 1/1/2007. Repet, este doar un zvon neconfirmat inca. Stie cineva altfel ?
Kry_Sty
si io zic la fel, nu vor fi prea multe avantaje, poate dezavantaje, romanii nostrii ar fi in stare sa ne taxeze si dupa capacitatea portbagajului... :argue:
Mihai64798
QUOTE(Costanza86138)
pai poate tu ai de unde sa-ti ia 30% si sa ramai cu un ban decent in buzunar ca sa mai si traiesti, sa mai pui si un litru de ceva in rezervor, sa mai iesi la o masa in oras macar o data pe luna, sa trimiti un copil la scoala, sa cumperi o haina, nu?

De unde frate 30%??? Da ala saracu cu salariul minim? Da ce salariu minim? daca ai 15 mil si-ti ia 30% cu cat ramai? 10,5!!! Ce faci cu banii? Da intretinere n-ai? curent, gaz, telefon? si ce mananci? paine cu cartofi? Hai sa fim realisti! Cand o sa traim ca in Danemarca cu banii de acolo, atunci da frate, 50% sa fie! Si cu banii aia sa iasa autobahn-uri, statiuni, etc... nu?

De ce sa platesc 180% taxa pe o masina??? Unde e logica? pai nu-mi mai iau daca e asa! la o masina de 10.000 mai dau 18.000? da ce fac? imi iau 3 masini sau una? Chiar vrei sa plece TOTI din Romania???

cat despre masini, la anul se vor scumpi toate! In tara asta asa e; statu iti da 20% la ceva si iti ia 120% la altceva! Cu o mana da si cu doua te fura! In primul rand, multe marci sunt Euro 3 si se va trece la Euro4! Apoi intervine taxa aia de inamtriculare care cica va fi mare, se schimba impozitele, etc... Cine a avut de cumparat masina si-a luat pana acum! Din 2007 va fi foarte greu cativa ani! O sa vedeti ca vor scadea vanzarile de masini!



Na ca ... acum si eu tot in Danemarca sunt si iti spun din propria experienta ca e greu tare cu taxele si de ce:
Cota de impozitare pe venit incepe de la 38% si vorba colegului ***** ajunge a 60-65% in unele cazuri. Iti dai seama ca oricine care da de buna voie si nesilit de nimeni mai mult de jumatate din salariu la stat are o oarecare retinere de inima cand isi mai cumpara si o masina. Practic Danemarca este tara care cumpara masinile cu cel mai mic pret posibil (indiferent de marca), deoarece statul danez a facut intelegeri speciale cu fabricile de automobile spre a lua masinile la cel mai mic pret posibil, pentru a compensa taxele imense. 100% reprezinta taxa de lux (pentru ca danezii sunt un popor de biciclisti - pana si parlamentarii se duc la munca cu bicicleta, si da ... pana si iarna). Prin urmare nu iti este mare mirarea cand vezi dita-mai manageru de companie imbracat la costum hatza hatza pe bicicleta. 80% reprezinta taxele vamale. Prin urmare in Romania inca e convenabil sa iti iei o masina. blush.gif
Alex72641
Imi cer scuze daca nu ma refer la subiect, dar s-a spus si pt masinile second-hand ca nu vor mai fi taxe vamale pt cele aduse dupa 01.01.2007 si guvernul a anuntat ca vor creste taxele de inmatriculare. Asa ca ce iei pe mere dai pe pere
Mihai44627
QUOTE(devo87325)
Tocmai am achizitionat o Octavia II, cu cutie automata, motor 2.0 diesel, etc.

Acum insa... imi dau seama ca am facut o mare prostie sa cumpar masina noua, inainte de 1 ianuarie... nici nu mai era mult pana la anul...

Am facut o mare prostie pentru ca daca taxele la japoneze vor scadea, atunci este clar ca dealerii la europene vor scadea preturile cu cel putin 10%.

Asadar dragii mei, inainte sa va mai cumparati masina anul asta... ganditi-va bine...
Nu va uitati in gura dealerului care nu stie cum sa va spuna cat de mult vor creste preturile pentru ca nu vor creste ci vor scadea... parerea mea...

Si din cate tot aud, se pare ca sunt chiar mai multe motive pentru care preturile la masini vor scadea.



devo...nu ai fost prost....mai bine zi merci ca ai luat`o in 2006....sa te duci la dealer in 2007 luma februarie sau martie..si sa vezi cat o sa coste masina ta...ai sa iti multumesti si o sa pupi agentul de vanzari smile.gif)...masinile din europa vor costa cu cel putin 2000-3000E mai mult wink.gif...japonezii scad taxele pt ca masinile lor nu se cumpara in europa..cate honda ai vazut? cate acura ai vazut pe strada? si cate masini europene?...nu ti`ai luat tzeapa...wink.gif.....dar zic ca trebuia sa iei cutie manuala......automata consuma mai mult.
Mihai44627
aa..si nemtilor le`a trebuit 4-5 ani sa se restabileasca financiar dupa ce au intrat in UE....gandeste`te cati ani le trebuie romanilor! ...cate taxe or sa fie in plus? cat o sa fie asigurarea la masina? deci....taxele or sa fie mai mari...kiar vorbeam cu un judecator ..si mi`a zis ca romanii vor in UE...dar ei nici macar nu stiu ce ii asteapta.
Costanza86138
un soc va fi, dar nu asa de puternic pe cat ne imaginam! nu au cum sa le scumpeasca foarte mult pentru ca si asa nu se cumpara! Rar vad cate o masina, indiferent de marca, "mai full"... tot se lauda astia cu statisticile lor, dar romanu tot Aveo, Logan, Albea si alte din astea ieftine cumpara. Pai daca lovesc in noi de la inceput cu taxe si preturi din astea uriase, o sa crapam si cu asta am terminat! Sa vedem ce va fi!
sorin37756
QUOTE(*****81107)
Devo

Nu va bucurati ca in Romania taxele sint mici. Consecinta e ca si infrastructura e proasta. Nu e mai bine sa platesti taxe mari si sa ai drumuri ca lumea?


Taxele nu au legatura cu starea drumurilor. Prestatorii le fac proaste pentru a le reface in primavara urmatoare.

Taxa de inmatriculare nu dovedeste nimic.

Taxa care sa compenseze uzura asfaltului nu poate fi gandita altfel decat prin includerea in costul combustibilului.

Doar astfel este echitabila, pentru ca daca achizitionezi multa benzina, e de presupus ca utilizezi drumul mai mult decat altul care pune 10 litri pe an...
Mihai64798
Eu unul consider ca atunci cand am fost la dealer sa cumpar Skoda 2-ul pe 28 decembrie adica a fost o decizie chiar inspirata.
Motive :
avand in vedere motorul de 1.9 accizele de 2,5% au disparut - datorita EU
airbagurile laterale pe care nu le setasem ca optiune, au fost incluse in pret - tot datorita standardelor eu (pret cu TVA pe undeva pe la 500 de euro daca imi amintesc corect)
am primit asigurarea CASCO gratuit fiind inca in oferta pentru anul 2006 (utlimele 3 zile) - evaluata pe undeva pe la 1000 de euro
extra-optiunea pentru spalarea farurilor pe care erai obligat sa o achizitionezi cand selectai farurile cu descarcare in Xenon si care costa 111 euro (parca) a intrat in pretul Xenoanelor (aici nu am idee de ce s-a intamplat asa,dealerul a spus ca a fost decizia Skoda :angel: ).
Prin urmare mi se pare ca a fost chiar o afacere buna achizitionarea in ultimele zile ale lui 2006.
Voi ce parere aveti ?
serestely94734
Sa platim si noi taxe ca Danezi si chiar mai mari dar sa castigam si noi ca ei!!!!!! band.gif
bexa96300
EU AM DAT AVANSUL IN 14 NOV SI MASINA INCA NU A AJUNS, AZI AM VB CU DEALER-UL SI MI-A ZIS CA MASINA E RETINUTA IN VAMA DEOARECE SE GANDESC :argue: CE ANUME SA PLATESC:
-ORI ACCIZELE
-ORI TAXA DE IMATRICULARE
CEL PUTIN ASA ZICE DEALERUL :boxing: , O SA MAI REVIN CU DETALII....... biggrin.gif
marius68582
QUOTE(Mihai64798)
Prin urmare mi se pare ca a fost chiar o afacere buna achizitionarea in ultimele zile ale lui 2006.
Voi ce parere aveti ?


Da,dar cand vei vrea sa iti vinzi masina va fi mai veche cu un an doar pentru cateva zile! blink.gif
Mihai64798
Sincer sa fiu nu cred ca va fi vanduta prea curand prin urmare ...
Si oricum e fabricata dupa 1 Ianuarie 2007, si va fi inmatriculata dupa 1 Ianuarie 2007 smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.