Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Preturi masini ..!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
Razvan89309
Buna..,
Printre stirile citite azi am gasit si ceva despre masini, preturi.
Sincer, m-a cam derutat, pt ca eu eram de parere fie ca preturile la masini o sa scada, fie ca vor fi conditii mai accesibile, mai flexibile de a cumpara o masina noua, din moment ce vor sa descurajeze aducerea de masini second, prin cresterea taxelor de inmatriculare.
Va rog sa aruncati o privire si sa imi spuneti si mie ce credeti..deoarece eu am lasat pt la anul ideea de a cumpara o masina noua.
Cat despre partea cu inmatricularea unei masini noi, dupa 4-5 ani, cand deja e second, ce ziceti ? Stiati ? Banuiesc ca nu e prea placut s-o cumperi de noua si sa platesti taxa dupa ce se termina leasingul la fel ca la una adusa de afara. Va las sa cititi si va astept impresiile... :
http://stiri.rol.ro/Turism/Vesti-proaste-R...i-la-masini.htm
Costanza86138
nu crede tot ce auzi! Sigur... treaba aia cu TVA la dobanda e stupida, dar ma rog, suntem in tara lui Taxa Voda! cat despre taxe la masini non EU (adica produse in afara) nu va mai fi de 30% cat e in prezent ci va scadea la 10%... Oricum eu sunt impotriva leasingului indiferent de unde e facuta masina! Este mult mai avantajos sa o cumperi cu banii in mana (stiu, poate nu-i ai, dar daca nu-i ai faci un credit) O inmatriculezi o singura data (esti proprietar de la bun inceput)... Sigur, e doar o parere... a mea!

Masina din semnatura este luata pe credit si crede-ma ca stiu ce vorbesc! Dobanda de la credit + creditul ajung cu mult sub ce-mi oferea un leasing pe aceeasi perioada pe care am contractat creditul! masinile, majoritatea, se vor scumpi pentru ca nu sunt EURO4, ci EURO3... Sigur, nu imediat dar nici nu se va intarzia foarte mult cu scumpirea!

Incearca sa-ti configurezi orice masina pe un site "de afara" sa vezi ce preturi au aia! Iti dau un exemplu cu Renault Megane (deci retine: e doar un exemplu) Motor dci de 105 parca (nu au de 100 cum avem noi) si bine dotat (fara xenon, piele, etc) e undeva pe la 23.000 de mii... ata de 17-18.000 cat e la noi! Nu va fi 23.000, dar 19 va fi sigur!
Razvan89309
DA, asa mi-a zis si o tipa de la reprezentanta, ca din 2007 o sa creasca preturile la masinile noi pt ca in tara sunt preturi mai mici la cele noi fata de Europa... :puke:
Sa inteleg ca ar fi mai bine sa ma grabesc sa iau anul asta?
Eventual sa profit de ceva promotii si sa nu mai astept pana la anul ? :bash:
Costanza86138
promotii vor mai aparea si la anul! oricum preturile vor sari! pai iti dai seama? sa vina neamtu sau olandezu sa-si ia masina noua din RO pt ca e mai ieftina cu 3-4 mii ca la el? nu e fair - play zice UE! Eh... vom vedea!
James Kilowatt
Deja exista micul trafic cu masini dintr-o tara in alta. De exemplu exista firmulete in Franta care aduc masini noi din Spania, unde sunt cam cu 20% mai ieftine datorita taxelor mai mici (inclusiv renaulturi sau peugeoturi). Dealerii sunt instruiti sa nu vanda masini celor din alte tari, insa nu pot fi fortati... inca.
Razvan89309
Da, si totusi preturile din Spania nu au crescut ca sa le ajunga pe cele din Franta... d-asta ma gandesc si la preturile de la noi din 2007.
Eu vad doar 2 aspecte pt preturile masinilor noi incepand cu 2007 :

1. Pot sa creasca - pt ca intram in UE, avem preturi mai mici decat ei la masinile noi, acolo nu oricine isi permite sa ia o masina noua, f multi isi iau SH.. si spre modelul occidental se vrea sa se tinda... mai ales ca daca e de crescut pretul la ceva, firmele romanesti sunt intru totul de acord.
2. Pot sa scada - pt ca masina nu e o investitie, cum sunt imobiliarele, apar serii noi, apare concurenta intre firme, lichidari de stocuri..etc.
Desi e posibil sa scada de pe la jumatea anului 2007... iar la inceput sa fie un fel de explozie.... PARERI ? blink.gif

Iar ca sa ne facem o imagine completa, ar trebui sa luam in calcul si partea de creditare (leasing ) . Daca se tinde spre atitudinea occidentala, acolo dobanzile sunt mai mici ca la noi, deci omul poate sa-si ia mai usor un credit... ar fi posibil sa se faca o asociere intre cresterea usoara a preturilor si scaderea dobanzilor.
Voi ce credeti ? beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.