Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Senzori presiune roti
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Catalin87200
1. Stie cineva cum se dezactiveaza senzorii de presiune roti la Laguna II? Ma deranjeaza, mereu se aprind becurile in bord, am fost la reprezentanta si au spus ca nu se pot dezactiva din computer.
2. Am schimbat uleiul si cam dupa 1 saptamana pe comp.de bord a aparut "OIL ------". Nu mi s-a mai intamplat niciodata chestia asta, am fost la Renault si mi-au spus ca sunt senzorii de vina, sa nu-mi fac probleme. Treaba e ca mai mereu se schimba informatiile despre ulei pe computer, cand e OK cand imi indica ca tre' sa schimb uleiul. E periculos, mai pot merge asa, e uleiul de vina? Am bagat acelasi ulei ca intotdeauna ELF 10W40.
Merci mult.
ionut83652
ce treaba au senzori?
acolo e un nr de km prestabilit pentru schimbul de ulei ala til reseteaza la service cand schimbi uleiul!astai tot!si nu pricep ce lagatura au avea senzori d epresiune din roti cu schimbul de ulei?
Catalin87200
Era vorba de 2 probleme diferite. Prima problema legata de senzori si a doua legata de ulei.
Binenteles ca stiu de resetarea care se face in momentul schimbarii uleiului. Ce nu ai inteles tu e ca am schimbat uleiul, am facut RESET si dupa 4 zile mi-a aparut problema asta.
Mircea38023
Nu-ti face probleme....la masinile astea totul e normal....cel putin din punctul de vedere al celor de la service. Stii ce i-a zis un mecanic unui coleg care a avut probleme de conectica la Laguna? "pai cum credeati ca au facut o masina atat de dotata si atat de ieftina? au facut rabat la calitate unde s-a putut" ...Senzorii si conectica se pare ca au intrat in aceasta categorie.
Luka
QUOTE(Catalin87200)
Ce nu ai inteles tu e ca am schimbat uleiul, am facut RESET si dupa 4 zile mi-a aparut problema asta.


Daca iti apare acel nivel al uleiului la o saptamana dupa schimbare, problema pare a fi din senzorii respectivi. Pe cei de la service nu i-ai intrebat daca se pot repara/schimba senzorii?
Catalin87200
Binenteles ca i-am intrebat si raspunsul a fost: "Se pare ca a fost ceva la masina si toti senzorii s-au dat peste cap". Toti senzorii asta insemnand senzorii de presiune in roti, senzorii care iti indica presiunea si nivelul uleiului si probababil alti nenorociti de senzori pe care ii are masina asta. Firesc, nu se pot dezactiva toti senzorii, eu eram interesat macar de aia de la roti sa nu-mi mai faca bordul ca un pom de craciun.
radu95101
Incearca sa faci aceeasi presiune in toate rotile nu cum recomanda ei presiuni diferite fata de cele spate(aceeasi problema o avea un prieten care a facut la fel si de 6 luni nu mai are probleme).Daca nici asa nu merge verifica bateriile de la senzorii din roti pt ca e posibil sa se fi descarcat.

P.S:Din cate stiu eu senzori de presiune se pot dezactiva si treaba asta o pot face si cei care dau kilometrajele inapoi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.