Help - Search - Members - Calendar
Full Version: km. reali?????????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
sorin87362
Salutare as vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate in a afla km reali la o masina second hand, eu am cumparat un audi a4 avant de 2,5l si 150cp din 2000 luna a 6-a avea 146500km cand l-am luat prin iunie credeti ca sunt putini?sau multi? cum pot sa-mi dau seama daca sunt reali sau nu? va multumesc!
TDiFan
Te duci la un dealer VAG cu seria de la sasiu, si cu cartea de service in brate. Daca nu se pupa...
ionut83652
la audi si vw singura modalitate de a smecheri km e aceia de a da bordul jos(mai exact ceasurile de bord)dar aceste ceasuri au un sigiliu de hartie daca bordul a fost demontat acele sigilii de hartie is rupte daca nu inseamna ca e k!
Cristi2
de cativa ani buni km se dau inapoi doar prin interfata.

din fericire, actualmente exista posibilitatea de a "citi" km reali, mai mult sau mai putin laborios. sau exista varianta de a compara baza de date VW cu ce e inscris in cartea tehnica a masinii. asta daca te poti invarti langa un dealer VW sau Audi, in cazul tau.
ionut83652
asai se dau prininterfata dar nu prin mufa masini ci direct pe bord si asta e cea mai simpla modalitate de verificare sau daca masina a avut vreo probleme ECU tine minte starea masini la momentul respectiv dar aci tre un soft destul de tare si un meserias sa poata identifica km ca e codat cea mai simpla metoda desfaci ceasurile si tragi usor de ele in fata si vezi daca banda aia de hartie e intacta daaca e intreaga e k sau asta cu serviceul daca are istorie service!
Cristi2
km se dau inapoi direct prin interfata conectata la mufa masinii.
ionut83652
cum spuneti voi!
qua77ro
Urmareste intilnirile de aici:

http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showto...584&st=1320

Acolo se intilnesc pasionati de masini din grupul VAG.
Sint persoane cu VAG-COM, cu varianta care "citeste" numarul de kilometri ai masinii (cel real).
Poti sa postezi acolo cererea ta, te vor ajuta cu placere si ... gratis.
TDiFan
De ceva timp se poate afla si KM care ii are ECU prin protocolul CAN am inteles. Dar din pacate, sunt de prin 2003 "scule" care schimba km si acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.