Help - Search - Members - Calendar
Full Version: audi A2 second
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Mircea65099
Cautand o masina second pe net, am vazut cateva poze cu Audi A2 si m-am indragostit!!! Nu am gasit pe forum topicuri despre A2, asa ca indraznesc sa deschid eu unul, poate sunt cunoscatori/ posesori ai acestei masini pe aici, care imi pot spune cate ceva despre ea.

Inteleg ca s-a fabricat intre 2000-2005 si nu a avut prea mare succes. Cel mai bun motor ar fi cel pe motorina, iar pretul este intre 9000 - 11500 euro, in functie de anul fabricatiei si nr. de km. Masina este exact pe gustul meu, nu e nici foarte veche, consumul este mic (am inteles ca din cauza ca are structura de aluminiu, ceea ce o face mai usoara), intrebarea este: se merita? Este o masina buna?
ionut83652
la banii astia mi se pare cam scumpa!totusi e o masina de clasa mica ce dracu 11500 euro e SFcu bani astia iei un glof din 2005
cred ca e prea scump!
HalbaSus
Insuccesul masinii a fost pe deplin meritat smile.gif. E o masina minuscula si nici foarte frumoasa nu e (ca sa nu zic ca poate concura cu succes destul de mare la titlul de cea mai urata masina din lume - noroc ca exista Fiat Multipla si Ssang Yong Rodius care o eclipseaza).
La 11500 deja gasesti masini noi. Iar daca mergi second gasesti golf-uri sau chiar A3-uri la acesti bani.
Mircea65099
Masina e un pic cam scumpa, recunosc, dar mi s-a cam pus pata blush.gif

Cred ca o sa o iau de afara (am gasit pe la 6500 - 7000E), cu taxe si drum poate o scot pe la 8500.

Cat de mica e ca dimensiuni? In poze pare gen mini van, dar o poza poate fi foarte inselatoare... E mica mica gen Tico sau mica gen Polo?

La 11500 nu gasesc Golf din 2005, in cel mai bun caz gasesc din 2003. Si versiunile anterioare Golfului V mi se par cel putin neinspirate dpdv al design-ului (botul cel putin mie imi sugereaza masina din anii '80). E chestie de gust, recunosc.

Dar cu A3-ul m-ati pus pe ganduri... mai sap, sa vad cam cat m-ar costa. Ala imi place.
Traian89565
ia-ti A3 ca sa nu plangi mai tarziu smile.gif
HalbaSus
E mica gen polo... dar dupa cum zicea traian, ia-ti a3 sau golf sau altceva... nu A2. Pe langa aspectul oribil nici nu prea are motorizari decente.
Flav
Micutul A2 a fost conceput cu scopul de a putea transporta 4 pasageri si bagajul lor de la Munchen la Milano, devenind prima masina de clasa mica din lume a carei caroserie este realizata integral din aluminiu. Daca la acest lucru adaugam folosirea tehnologiei Audi Space Frame (ASF), obtinem o masina care cantareste cu 43% mai putin decat rivalele sale, are cel mai bun coeficient aerodinamic din clasa sa, 0.28, si poate absorbi nivele mari de energie la impact.

In ciuda lungimii de doar 3, 82m si a latimii de 1,67m, A2-ul este surprinzator de spatios in interior. Conceptul "Space Floor", potrivit caruia picioarele pasagerilor din spate se afla la o inaltima mai mica decat ale celor din fata contribuie la folosirea foarte eficienta a spatiului interior. Scaunele din spate nu numai ca pot fi rabatate fractionar, dar pot fi chiar indepartate complet, pentru a transporta obiecte de dimensiuni mai mari, cum ar fi o bicicleta. Design-ul unic al acoperisului de sticla optional si dotarile electronice de ultima ora accentueaza caracterul avangardist al acestei masini.

A2 aduce un nou standard si in ceea ce priveste usurinta de intretinere. Este prima masina dotata cu "service module", conventionala grila de radiator fiind inlocuita de un flaps mobil care faciliteaza accesul la joja de ulei si recipientul cu lichid de spalare a parbrizului fara deschiderea capotei. Practic aceasta nu trebuie deschisa decat in atelierul de service la 30.000km , sau la 50.000km pentru motorul de 1.4L TDI.


Sursa celor de sus e de pe un forum, oricum... una peste alta e o masina super. Am avut ocazia sa merg cu una ( cei drept pe scaunul din dreapta) iar senzatia a fost deosebita. Cei drept, motivul pentru care A2 a fost un esec e pretul, care pentru clasa ei e destul de piperat. La noi e o masina destul de rara, iar intretinerea ei e destul de costisitoare in momentul in care incep sa pice cate ceva. In rest are numai puncte forte. Acum dupa cum ti-o dicta inima, iar in cazul in care o cumperi ... s-o stapanesti sanatos.
Mircea65099
Azi am stat cu ochii in patru in drum spre serviciu si la intoarcere sa vad si eu una pe strada. Nu am avut noroc. Insa culmea - am vazut una exact vis-a-vis de blocul meu, cand am ajuns acasa.

E mai mica decat ma asteptam. Partea din spate imi place, dimensiunile mi se par ok, insa botul mi se pare exagerat de turtit. In poze nu se vedea asa. E o masinuta haioasa, mi-ar placea una (interiorul mi se pare excelent), e potrivita pentru o fata (nu va lasati pacaliti de username :angel:) insa intr-adevar nu stiu daca isi merita banii. Ma mai gandesc, oricum nu cred ca are rost sa ma agit pana in ianuarie 2007.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.