Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Intrebari leasing
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Alex89698
Salutare. M-am uitat pe forum, dar nu am gasit raspunsuri la intrebarile care ma framanta. Imi iau in cateva zile o masina in leasing. Pana ajung la firma de leasing, ma framanta cateva intrebari si nu am rabdare sa aflu raspunsurile. So ... need help:

1. daca eu imi ridic masina pe 26.10 de la dealer, iar prima rata de leasing o am scadenta poana in data de 01.12 (prima rata contine primele 2 prime de asigurare CASCO), pe aceasta perioada sunt sau nu acoperit CASCO?

2. Pe cele 15 zile dintre inmatricularea cu numere provizorii si inmatricularea cu numerele de leasing se incheie sau nu rovigneta. Pot iesi pe drumurile nationale? Am inteles ca dovada aia de 30 zile care mi se da cu numerele provizorii tine loc de rovigneta.

3. polita RCA o primesc cand ridic masina sau cand primesc numerele de leasing? De platit o voi plati odata cu avansul la contractul de leasing.

4. Daca dau masina unui tert sa o conduca (gagica, varu' tata, etc) si se intampla ceva nasol, CASCO functioneaza?

5. CASCO la masinile in leasing se face cu fransiza sau fara?

Masina va fi luata prin MotorActive cu CASCO la Allianz.

Pentru cine cunoaste: se poate incheia asigurarea fara implicarea firmei de leasing ca sa evit plata TVA la rata CASCO? Daca stie cineva care are contract de leasing prin aceeasi firma.

Multumesc!
CatalinKRK
1 - casco acopera de la inceputul contractului in general firmele de leasing au contracte cu asiguratorii in care au un termen de plata care nu afecteaza data la care incepe perioada CASCO-ului

2. - nu ai nevoie de rovigneta pentru perioada cu numere provizorii; poti circula oriunde in tara cu numere provizorii (nu si in afara)

3 - nu ti se elibereaza numere provizorii fara dovada RCA-ului

4 - in mod normal CASCO acopera, Allianzul sigur acopera, dar citeste mai bine contractul

5 - fara fransiza

6 - asigurarile nu intra in sfera de aplicare a TVA-ului, nu vei plati TVA la CASCO

Bafta, da' ce iti iei?
Alex89698
Din 26.10.2006 voi fi mandru proprietar de Seat ibiza 1.2 70 CP biggrin.gif
Sebastian88790
4. Din cate stiu trebuie iei legatura cu firma de leasing si sa ceri (daca esti titularul) drept de utilizare pentru tertzi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.