Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Auris vs. Kia Cee'd
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Adrian70064
Ca si brand, traditie sau imagine Kia nu se poate compara cu Toyota. Cu asta suntem cu totii de acord. Insa comparand aceste doua modele care acum urmeaza a fi lansate, o sa descoperiti ca au multe in comun. Ambitiile firmei Kia de a dezvolta un nou mode european (numele de cod ED vine de la European Dream) precum si cresterea continua a calitatii de productie, ne face sa zambim si sa asteptam cu interes un test comparativ (probabil in primavara 2007).
Jean-Charles Lievens, presedintele Kia Motors Europa, a declarat ca: „A venit timpul sa ridicam nivelul calitate la modelele Kia. Cand vine vorba despre materialele folosite, considram ca procesul de fabricatie precum si calitatea ridicata vor ridica produsul, punandu-l in competitie directa cu modelele Toyota”.
Daca urmarim studiile realizate de J.D. Power & Associates, observam o imbunatatire continuua a fiabilitatii de la 300 de defectiuni la o suta de vehicule in 1999 pana la doar 136 de defectiuni la acelasi numar de masini in anul precedent. Sa tinem cont si de faptul ca Hyundai tinteste impreuna cu Kia Motors locul cinci mondial in vanzarile auto (articolul integral aici:http://www.stiriauto.ro/www/index.php/arti...ci-mondial.html)

Va rog inainte de a va da cu parare subiective despre modelul kia a lui bunicu de acum 10 ani, sau ca ati auzit de o kia model 1900 toamna ca nu e fiabil, sa tineti cont ca acest model se construieste intr-o fabrica noua, moderna, la Zilina, Slovacia. Tineti cont ca firma Kia Motors Corporation este producatorul auto cu cel mai mare ritm de crestere din lume. A fost fondata in 1944 si este cel mai vechi producator corean de autovehicule, parte a Hyundai-Kia Automotive Group.

Mai multe detaliidespre Kia gasiti pe http://www.kia-ceed.com/
Despre Auris, numai de bine. Toata lumea o lauda, ca doar e Toyota. Asteptam insa ca dealerii din Romania sa nu mai practice acele adaosuri de mii de euro la fiecare masina vanduta si la piese adaosuri de peste 100% pentru a vinde mai multe masini si a imbunatatii imaginea acestei marci in Romania care merita mult mai mult decat ce are acum.
Mihai66305
Sa postez si cateva poze cu oponentele, recent prezentate la Paris:

Toyota Auris:




Kia Cee'd:




Ambele hatchback-uri din clasa compacta, ambele asiatice, ambele cu un design cuminte, chiar prea cuminte dupa mine. Toyota evident cu o imagine mai buna, dar nici imaginea Hyundai/Kia nu este una rea.
Din cate stiu eu, Kia Cee'd va fi echipata cu un interesant motor turbodiesel commonrail 1.6 CRDI, 115CP (similar cu cel f. cunoscut de pe Kia Rio/Hyundai Accent de 1.5 si 110CP) sau cu un benzinar 1.6 cu distributie variabila continua, CVVT, de 122CP, si va introduce in premiera mondiala garantia de 7 ani ! Am amintit despre aceste motorizari pt. ca din cate stiu eu la Toyota motorizarile sunt mai slabe la acceasi cilindree. Cee'd se anunta cu suspensie independenta pe spate, nu stiu Toyota cum sta aici...Pe langa un pret cu siguranta sub cel al Toyotei, zic eu ca modelul corean are atuuri suficiente sa castige acest versus...
Adrian70064
QUOTE(Mihai66305)
si va introduce in premiera mondiala garantia de 7 ani !


O mica precizare. Garantia completa va fi de 5 ani, iar de 7 ani vor beneficia doar motorul si cutia de viteze.

Postez si eu o poza cu interiorul de la cee'd (mie personal nu-mi place acest nume; se pronunta seed)

ncristi
Arata excelent si motorizarile sunt de exceptie 1.6 122HP blush.gif

Bravo lor...o firma care face salturi calitative uriase aproape de la an la an.
Mihai66305
In tot cazul, garatia este nemaintalnita...
Si inca un detaliu intersant la Kia: portul USB pt. diferite accesorii audio externe smile.gif

Val35101
Pot spune ca dureaza ceva timp pina cind o marca/ un tip de masina devine de incredere in ce priveste fiabilitatea- multi asteapta la vecin sa vada cum merge. -asta referitor la KIA,
Referitor la design-ul toyotei mie imi aduce a Golf V tunat.
Davidinho
Toyota mi se pare ca arata bestial. Oricum se pare ca si ei urmeaza aceeasi cale pe care au abordat-o majoritatea producatorilor, acelasi design la toata gama (cu niste minuscule retusuri la fiecare, normal) diferentiate doar de clasa. Peugeot,au scos 407 apoi au copiat totul dupa el, VW, au scos Passatul apoi au derivat totul din el, Opel, au scos Astra H si au facut toate modelele ulterioare dupa el, Fiat, au scos Grande Punto si se pare ca vor copia restul gamei dupa el, Renault, au facut totul dupa ce au scos Megan, Audi etc etc. Nu stiu daca e un lucru rau dar cu siguranta fac economii mari la productie
Ioan Lucian87543
stie cineva de undeva cam cat o sa coste cele 2masini? adik DDP o sa fie undeva sub sau peste 20k? blink.gif
Mihai66305
Evident sub 20k DDP. Acum depinde si de motorizari/dotari...
air_wolf
nu sint stralucite ca design. kia seamana cu un fiat. in schimb culoarea de la toyota e interesanta blink.gif seamana cu o mazda 626 mai veche la culoare, tot asa aurie era si aia.
masinile astea sint pline de gadgeturi inutile. cine naiba vrea USB in masina? pe cind un ecran albastru care sa ma anunte ca nu stiu ce senzor da eroare si sistemul s-a blocat si sa apas ctrl+alt+del? :puke:
florin55503
Am vazut preentarea de la kia si parea o masina foarte interesanta. daca si preturile vor fi mici, cresterea in europa (din ce am auzit e marca cu cea mai mare crestere pe piata europeana) va fi asgurata. nici portbagajul nu a fost neglijat avand din ce mai tin minte 380 l
guerilla
QUOTE(air_wolf)
cine naiba vrea USB in masina? pe cind un ecran albastru care sa ma anunte ca nu stiu ce senzor da eroare si sistemul s-a blocat si sa apas ctrl+alt+del? :puke:

eu eu eu biggrin.gif in curand voi avea smile.gif
air_wolf
auris parca n-are biggrin.gif o iei in culoarea aurie?
guerilla
nu, neagra :angel:
Mihai66305
QUOTE(air_wolf)
nu sint stralucite ca design. kia seamana cu un fiat. in schimb culoarea de la toyota e interesanta blink.gif seamana cu o mazda 626 mai veche la culoare, tot asa aurie era si aia.
masinile astea sint pline de gadgeturi inutile. cine naiba vrea USB in masina? pe cind un ecran albastru care sa ma anunte ca nu stiu ce senzor da eroare si sistemul s-a blocat si sa apas ctrl+alt+del? :puke:

USB pt. a incarca harti digitale noi pt. sistemul GPS inglobat. USB pt. a conecta un IPOD. USB pt. a incarca mp3-uri de pe un USB-stick pe sistemul audio. Asa ca pot fi destule intrebuintari...
In rest ai dreptate, design-ul celor 2 modele este banal.
Lucian55
Sunt sigur ca majoritatea soferilor care fac drumuri mai lungi, si in afara razei radiou-lui ar dori asa ceva
decat sa cumperi cateva cd-uri pe luna prefer sa cumpar un stick de 1gb de pe care schimb mel de cate ori vreau. mi se pare o chestie excelenta.
Design-ul este banal la ambele masini.
Kia face progrese mari de la an la an. Bravo lor.
Lucian55
Later edit. Imi place mult "tavanul" de la Toyota
Adrian70064
Preturile pentru KIA Cee'd pentru cele 3 nivele de echipare: LX, EX, TX

1.4 CVVT 105 CP - LX: 12000 EX: 14000 TX: -----
1.6 CVVT 121 CP - LX: 12800 EX: 14900 TX: 16700
2.0 CVVT 140 CP - LX: ----- EX: ----- TX: 19300
1.6 CRDI 090 CP - LX: 13700 EX: 15900 TX: -----
1.6 CRDI 114 CP - LX: 14300 EX: 16400 TX: 18200
2.0 CRDI 140 CP - LX: ----- EX: ----- TX: 20700
Baby Blues
Si eu am impresia ca producatorii coreeni au o intrare din ce in ce mai puternica pe piata europeana. Dupa deschiderea fabricilor de asamblare ( Turcia) preturile au devenit mai mici. Cu toate acestea calitatea materialelor din interior lasa inca de dorit. dar nu poti sa le ai pe toate: si dotari si materiale din piele si lemn biggrin.gif . Una peste alta la cat am umblat ultimele doua luni prin showroom-uri la raportul pret- dotari Hiunday si Kia mi s-au parut cam cele mai bune. In schimb Toyota cu modele cuminti dar bine finisate si cunoscute ca si fiabile , piese de schimb si service relativ ieftin, se pare ca domina la raportul calitate -pret- fiabilitate.
Parerea mea! biggrin.gif
naeanb
Salut. Mie nu mi se par spectaculoase niciuna, insa le consider masini ok, atragatoare. Mi se pare ciudat de ce e asa mare diferenta de pret la cee'd intre motorizarile pe benzina si cele pe motorina. blush.gif . Si ce ma mai enerveaza grozav ca nu prea gasesc mare lucru acesta kia, nici o adresa a vreunui dealer kia. Nici chiar pe pagina franceza a producatorului nu apare acest model, chiar daca am auzit ca ar fi pus in vanzare in aceasta luna :evil:
Insa pt a putea inclina balanta spre vreuna din ele as vrea sa aflu mai multe despre ambele...toyota castiga deocamdata doar ca imagine. La dotari aprox egale cred ca pretul va inclina balanta...si esteticul, bineinteles.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.