Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nepasarea autoritatilor.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Arheopterix
Circulatia in Buc acum un an era un calvar,azi e un calvar la patrat.

Nimanui nu ii pasa.
Nu merg mai mult de 20-40 km pe zi dar e aproape imposibil.
Merg frecvent pe traseul Piata presei-Iancu Nicolae si Aerogarii Pipera via Alex.Serbanescu.
DN1 e un iad,mai ales in weekend.Nu ii inteleg pe aia care in fiecare sfarsit de sapt pleaca pe Valea Prahovei si stau jumatate din timp in trafic.
Dupa multi ani,au "realizat" o mini banda suplimentara de la academia de politie catre Otopeni si a rezultat o a doua banda catre Buc.Traficul s-a imbunatatit considerabil.Dar e o picatura mica in cloaca noastra cea de toate zilele.
Cine a plecat din Pipera catre Alex.Serbanescu ,stie ca se sta si o ora xa sa se treaca de semafor.Asdta in conditia in care momentan trenul nu mai circula pe acolo. Se pot face inca doua benzi,dar nimanui nu ii pasa.
A fost acea penibila Francofonie.
Acel penibil Pod Grant (care e in renovare din 6 in 6 luni).
Acum au inchis circulatia la podul Baneasa ptr 10 zile.Si ptr ce?
Sa schimbe un pod.
Am vorbit cu un prieten,care a emigrat in Israel in 73,si acum e directorul unei firme de costructii la noi. Mi-a spus ca a construit asemenea poduri in Liban in 24 de ore si sub bombardament sporadic.
La noi ia 10 zile....
Cand a l-am intrebat de ce nu face el podul a ras cu inteles....
Scuter nu i-mi pot lua ca mi-e frica de psihopatii inarmati cu masini si gropile primariei.Cu bicicleta nu ma pot deplasa ,ptr ca nu pot ajunge transpirat la servici.
Cred ca teleportarea a ramas singura speranta ptr Bucuresti capitala Europeana!
air_wolf
am fost nevoit ca ieri s-o iau si eu pe acolo... si am abandonat, am luat-o pe coclauri ai am iesit de unde plecasem, dar mult mai vesel si prafuit.
ENDURO!!!! aia e, de la anul asta o sa-mi iau. nu de alta, dar cu ala pot sa ma cocot pe vreunul daca ma sicaneaza...
Alex-F1
Daca tot e vorba de Bucuresti, sa va spun si io ca in dimineata zilei de 06.11.2006 (luni), in jurul orei 6 dimineata voi "ateriza" cu a mea masinuta in minunata noastra capitala (e prima oara cand voi veni in Bucuresti cu masina personala....poate si ultima biggrin.gif )! beer.gif Voi veni dinspre Pitesti, de pe faimoasa autostrada si trebuie sa ajung la Tancabesti, deci in nord, dupa Otopeni si Saftica! Intrebarea mea ar fi: la ora respectiva cum e traficul pe traseul meu in Bucuresti si cam cat timp mi-ar lua sa traversez partea respectiva a capitalei? Exista vreo centura, ceva, ca sa nu mai intru efectiv in metropola sau nu? Apoi, in saptamana respectiva, cat voi sta prin zona, voi avea de mers de 2-3 ori pana in zona Garii de Nord, dupa masa, pe la orele 17! E mult si nasol traseul de la Otopeni sau Baneasa pana la Gara??? :scratchchin:
In alta ordine de idei, off topic clar offtopic.gif ....daca locuieste cineva prin zonele mentionate (si nu numai) si doreste sa ma intalneasca, ar fi o onoare pt. mine sa ma intalnesc si sa beau un citro in capitala cu {cel putin} un forumist localnic, dar zilnic numai dupa orele 18-19!!! :cheers: Astept raspuns si sa ne vedem sanatosi!!! band.gif
Vlad6
eu unu ma plimb muuult prin bubucerti asa ca m-am inarmat cu mult calm
stau pe bulevardul 1 Mai ( in dr. taberei ) si aici asfaleteaza in fiecare an ..... sa vedem partea plina ... am desteptator in week-end
petre 1
Alex iti recomand centura, pe care se intra la podul de la intrarea in Bucuresti si ar trebui sa intri pe dn 1 la Otopeni si dupa aia tot inainte spre Ploiesti,nu te "risca" sa intri in Bucuresti vei regreta amarnic blush.gif
Arheopterix
Pe centura e rau de tot...
Mai bine vii prin Buftea-Ploiesti-Tancabesti.
Azi am auzit ca un bulevard in Titat v-a fi inchis ptr...1(Un) an .Mptivul-schimbarea liniilor de tranvai....
Au innebunit cu totii...
air_wolf
1AN?!?!?!??!?!?!!? 1 decembrie, e cel pe care mergeam zilnic... s-a dus dracu traficul in zona... sa scoata tramvaiul de tot si sa bage autobuze. si asa nu circula decit 40 pe acolo!
CatalinKRK
Un an va fi bine daca va fi...in Giulesti nici nu-mi aduc aminte cand au inceput lucrarile si d-abia acum i-au dat drumul.
A K U
Traficul in Bucuresti e infernal si asta o stiu foarte bine cei care locuiesc aici si circula cu masina sau cu RATB-ul. Au existat proiecte de amploare pentru fluidizarea acestui circ la care asistam zilnic (unul facut chiar de japonezi), dar probabil ca baietii n-au sarit la cap sau nu s-au inteles la comisioane. Lasand la o parte incompetenta autoritatilor (care dispun de foarte multi bani pentru capitala dupa cum se tot laudau factorii de decizie din primarie, dar nu au oameni care sa le faca proiecte), nu pot sa nu ma gandesc ca e si vina soferilor care au, n-au treaba, hop cu fundul in masina. Ganditi-va cati sunt care merg cu masina la servici, o lasa opt ore parcata si apoi merg direct acasa, in conditiile in care au mijloace de transport in comun cu care ar putea sa ajunga mult mai repede. Multi bucuresteni, daca ar putea, si-ar parca masina direct in magazin, sa cumpere produsele de pe rafturi scotand mana pe geam. E vina autoritatilor, dar si a noastra. Din partea mea, pot sa inchida traficul auto in capitala, nu ma afecteaza deloc, ba chiar mi-ar placea (puteti sa ma injurati, asta e parerea mea). Asta nu e capitala civilizata, e un circ de oras, cu cozi kilometrice de masini, claxoane, nervi intansi la maxim, injuraturi si chiar batai etc. Si uitati-va si cand ploua putin! Cred ca atunci intra in trafic pe putin 50,000 de masini pentru ca, de, ne udam la picioare, mai bine facem 2 km in 2 ore, si dupa aia injuram primaria.
Watcher
Sa nu va mire cu 1 an. Pasajul marasesti a fost inchis de mai bine de un an si inca nu trag sperante sa il redeschida, ba mai mult, au mai inchis si pana la Budapesta.

Iar Sos Viilor a fost complet moarta cel putin 8 luni de zile: fara ilumina public, fara sosea, nimic, o mare groapa...
Arheopterix
Noutati!!!
Finalizarea lucrarilor la podul Baneasa se prelungesc cu 10 zile!!!!
Parca construiesc piramida lui Keophs!!!!
air_wolf
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif asta daca nu ninge intre timo, caci tare nu m-ar mira... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Alex-F1
QUOTE(Arheopterix)
Pe centura e rau de tot... Mai bine vii prin Buftea-Ploiesti-Tancabesti.


blink.gif Cum asa? Pai Buftea e langa Bucuresti....ce sa caut io din Buftea in Ploiesti si apoi sa ma intorc la Tancabesti??? :scratchchin: Ar fi o varianta sa ies in apropierea capitalei de pe autostrada si s-o tai pe celelalte strazi paralele, sa ajung in Buftea si de acolo la Tancabesti! Sau sa vin din Pitesti pe drumul paralel cu autostrada (pe ruta Gaesti - Buftea - Tancabesti)....asa ar merge? Stie cineva cum e drumul pe-acolo?
air_wolf
e bun drumul. oricum e mai rapid ca pe autostrada. o poti lua pe acolo.
Alex-F1
Pe bune, e mai bine pe-acolo??? blink.gif Ia uite dom'le, un drum de peste 100 km, presarat cu localitati e totusi mai rapid ca o autostrada de aprox. aceeasi lungime {presarata cu gropi, banuiesc}! blush.gif Asta e posibil only in Romania, nu?
Andrei38283
Eu merg cu RATB-ul din berceni si pana la Piata Presei Libere si trebuie sa plec cam cu 2 ore mai devreme ca sa ajung acolo la timp. se circula ca naiba in orasul asta si "desteptii " de la primarie care se ocupa cu drumurile fac numai prostii. Saptamana trecuta am autobuzul in care eram (313) a parcurs in 45 min distanta de la Liceul Sincai si pana la Palatul Copiilor din cauza ca se apucasera sa asfalteze si se circula pe o banda. Sa-mi explice si mie cineva de ce asfalteaza soseaua aia ca nu avea nimic. Fac niste lucruri fara nici o logica.
Mandula
Pai se pregatesc oamenii de anticipate...si e o metoda verificata ca merge sa iei fata la prostii de alegatori cu asfaltarea ("uite, domne, astia a facut ceva"), pe de o parte, respectiv sa mai distribui si tu niste bani albi catre firmele generoase care iti sponsorizeaza campania.

Cum lipsa de reactie a poporului e profund incetatenita, iar civismul semenilor nostri e sublim, dar inexistent, treaba merge asa din 1990 incoace fara rateuri...
air_wolf
e simplü: e mai usor sa razi un asfalt bun decit sa scoti piatra cubica dintre sincai si belu. javrele dracu.
Arheopterix
Alex F-1,
De la Otopeni la Aerop Baneasa am facut ieri seara 90 min.Drum de 10-15 min.
De pe Ion Mihalache colt cu Grivita- pana la aerop. Baneasa 80 min dimineata.Normal 15 min.
Azi 6km in 55 min .
Nu te invat de rau.
Mai ales daca nu cunosti orasul mai bine il ocolesti.
air_wolf
da, e mai buna ruta ocolitoare de bucuresti. la centura nici sa nu te gindesti, poti prinde blocaj si acolo dormi vreo ora.
A K U
Alex a spus ca va ajunge in jurul orei 6 a.m., deci traficul va fi mai mult decat lejer. In conditiile astea, poate merge direct pe Iuliu Maniu, Virtutii, Crangasi, Podul Grant, Marasti, Casa Presei, varianta ocolitoare pe la Straulesti si a iesit direct la aeroportul Baneasa, probabil in 30 de minute. In ceea ce priveste drumurile pe care trebuie sa le faci din Otopeni pana la Gara de Nord la 5 p.m., sincer n-as vrea sa fiu in pielea ta biggrin.gif Mai degraba dai o fuga pana la Brasov, s-ar putea sa ajungi de 2 ori mai repede si fara sa-ti distrugi cateva miliarde de neuroni wallbash.gif
air_wolf
adi, daca rateaza intrarea in bucuresti la 6, a pus-o!!! deja la 6:30 in militari e too late! biggrin.gif
Arheopterix
Eu o tin tot cu varianta mea.
Airwolf are dreptate.
Daca intarzie e terminat!
Baby Blues
Chiar daca acest topic este dedicat frustarilor bucurestenilor biggrin.gif , permiteti sa-mi expun si eu frustrarile mele. La iesirea din Baia Mare exista o intersectie a DE 58 cu soseaua de centura. Pare in regula dar nu este deoarece se formeza ambuteiaje iar cei ce intra sau ies dupa centura sunt de obicei cei cu masini mari. Rezultatul este simplu de urmarit: accidente, ambuteiaje, nervi, etc. Problema o stim, rezolvarea nu s-a gasit. De ce nu? cu toate ca nu eu ar trebui sa-mi pun intrebarea si nici sa raspund, raspunsul este simplu: NEPASAREA AUTORITATILOR. Oare cati tre' sa mai moara? Cati tre' sa-si mai nenoroceasca masinile si sa fie mutilati pana cand se va gasi cineva de la Drumuri Nationale sa faca un sens giratoriu? Si nu uitati ca acel sens s-ar face din banii pe care noi i-am platit pe roviniete, accize in carburanti, etc.
A K U
Indraznesc sa afirm cu toata raspunderea ca pana la ora 7 a.m., chiar putin peste aceasta ora, se poate circula in Bucuresti. Din proprie experienta: plecat 7 fara 5 Dr. Taberei, ajuns Colentina (Europa) 7:25, intr-o zi de miercuri, daca nu ma-nsel :yup: . Hai, ca nu-i chiar aglomerat la 6 jumate, nu speriati omu' biggrin.gif
Arheopterix
Bine bine.
Nu stiu cu e in Dr.Tab. La mine in Baneasa,iesirea din BUc e un calvar de la 7-20.
Alex-F1
Asa, asa...speriati-ma....ca-mi place sa fiu speriat biggrin.gif Deci sper sa fac bine daca vin din Pitesti pe ruta Gaesti - Buftea - Tancabesti....scap si de autostrada si de centura si de Bucuresti! Bun, asta e destul de clar, dar cum ramane cu drumurile prin Bucuresti? :ewpu: Nici nu vreau sa ma gandesc ce voi incasa de la colegii de trafic aflati in spatele meu, cand vor vedea numarul de TM ninja.gif Poate am si sansa sa-mi gasesc una sau mai multe roti desumflate (asta in cel mai fericit caz) intr-o parcare! Noroc ca macar noaptea masinuta va dormi la adapost, intr-o curte pazita, cu camere de filmat in infrarosu, deci o pot lasa cu usile larg deschise, cu cheia in contact si cu portofelul pe scaun.... :coolspeak: Stiu cativa soferi din Timisoara, care acum conduc prin Bucuresti si toti imi spuneau ca in Timisoara erau asi ai volanului, iar cand au ajuns in Bucuresti, se simteau ca niste incepatori blink.gif Oare asa o sa ma simt si io? :sugiuc: Hmmm....exista niste "reguli de aur" ale circulatiei prin Bucuresti pe care credeti ca ar trebui sa le stiu si io??? :angel: Ziceti ca de la Otopeni la Gara e nasol de tot pe la orele 17-18??? wallbash.gif Whatever...dar unde nu-i nasol in Bucuresti la orele alea, nu? :x Oricum, un lucru e clar: trebuie sa ma inarmez cu mult calm si rabdare....pt. Timisoara am o cantitate suficienta din aceste ingrediente, dar pt. Bucuresti se pare ca trebuie sa merg la piata si sa-mi mai cumpar cateva kile!!! Or fi scumpe? biggrin.gif Cred c-o sa iau un sac de 50 kg si-l pun in portbagaj.... :brave:
Arheopterix
Corectie!!!!
Blvd 1 Decembrie v-a fi inchis ptr 1 1/2an (UN AN SI JUMATATE),ptr schimbarea liniei de tranvai (nu un an cum s-a stabilit initial).

Sa nu uitam ca Empire State Building,a fost construit in 1932 in 11 luni.
Pdul peste Dunare a lui Saligny a durat doi ani.Acum peste 100 de ani.
Ce dracu fac prostii astia?
Dau la prieteni contracte,si aia nu au habar de constructii?
Baby Blues
Muta discutia la "Politica frate" biggrin.gif
pai tu ce ai face daca ai construi o sosea? Ai face-o ca nemtii perfect? Nu! Pt ca daca ai face-o asa nu ar mai trebui sa faci un nou strat de uzura , nu ar mai trebui sa aloci noi fonduri sa o refaci, etc.
Asta-i Romania!
Eu as combina vreo cateva topicuri: Nepoasarea autoritatilor, Mandria de a fi roman, politica Frate si inca cateva.
Totul se rezuma la cuvantul ROMAN.
Cristi59555
Alex-F1 , daca ajungi in Bucuresti dimineata este ok . Asta pana pe la 7.00. Daca nu ai mai fost pe aici si ai ratat orele diminetii , las-o balta. Traficul la voi in TM e o joaca de copil . Cum prietenii tai soferi s-au simtit ca niste incepatori cand au ajung in buc , un incepator din buc este pro in TM biggrin.gif . Si totusi , incearca sa ajungi dis de dimineata sa nu ai greturi. Cat despre drumul tau pana la gara , ai grija sa ai motorina in rezervor , tigari si mult calm :pray: .

Andrei38283 , sa nu uitam ca Tineretului nu este nici acum gata. In fiecare zi trec pe el ( lucrez in Grozavesti si stau la Palatul Copiilor) :bandit: . In mod normal este un traseu de 15min si cand au fost lucrari si la Budapesta si pe Tineretului am facut 1 ora si jumate pana aksa. :cenzurat: . Cam asta este traficul in Bucuresti cand se lucreaza intr-o zona.
Apropos , se schimba si piatra cubica de la tineretului la belu biggrin.gif .

Alex , da un semn pe mp poate iesim sa bem un cico ( din hamei beer.gif )
Andrei Suzuki
Dar Alex zice ca vine pe la 6 dimineata in Buc,ora la care traficul e chiar super. Asa ca nu inteleg de ce nu ar luao prin oras,pt ca se circula f bine.
Arheopterix
S-a dat drumul la trafic pe la podul Baneasa.
Jalnica firma care l-a construit intr-o vesnicie,are nesimtirea (sau prostia) sa puna pancarde cu reclame .
Cine dracu ii v-a angaja?
Arheopterix
QUOTE(Andrei Suzuki)
Dar Alex zice ca vine pe la 6 dimineata in Buc,ora la care traficul e chiar super. Asa ca nu inteleg de ce nu ar luao prin oras,pt ca se circula f bine.


Si daca intervine o ceata sau alta problema pe drum si intarzie?
Cristi59555
haideti sa nu-l mai speriem pe Alex cu traficul nostru. Vino prietene si avem siguranta ca te vei descurca :1: . Cu :smoke: si nervi tari dar cu siguranta o sa fie ok. K doar n-o fi draqu atat de negru biggrin.gif .

Sa ai un drum bun si fara evenimente si evita ruta TM-Deva :thumbdown: . Te asteptam in capitala noastra mirifica :bandit: :minigun: :boxing: :rant: :bash: :cenzurat:
Arheopterix
Nu il mananca nimeni pe Alex.
Doar ca poate pierde o groaza de timp si nervi in minunatul nostru oras.
air_wolf
am uitat sa va arat asta. pentru mine si pentru altii ca mine e The ULTIMATE in materie de nepasare.
Baby Blues
Si nu a dat in judecata pe admin autostrazii? blink.gif
Alex-F1
Hehe....pai dupa ce am aflat de evenimentul ce va avea loc duminica in Bucuresti, e clar ca nimic nu ma mai sperie si chiar voi veni cu orice pret, dar cu o mica schimbare in program: voi calatori sambata noaptea si voi sosi in Bucuresti duminica dimineata, in jurul orelor 9-10....sper ca e ok traficul la ora respectiva! Este vorba despre demonstratia unor masini/echipe de Formula 1 si Formula 3, ce va avea loc duminica pe portiunea de sosea din fata Palatului Parlamentului!!! band.gif :punk: Asta musai trebuie vazut, asa ca voi fi acolo negresit si poate vor veni si unii dintre voi sa vada minunea! :cheers: Nu stiu inca ora, dar nu cred sa fie inainte de 10 dimineata... daca careva aude mai multe amanunte despre eveniment, va rog sa-mi spuneti si mie.... :pray: See ya! :wave:
Arheopterix
Strategia e buna.
Duminica e singura zi in care se circula civcilizat.
Arheopterix
Parca nu era suficient de blocat Buc,autoritatile au decis sa faca si repetitii la balciul care se numeste parada de la 1 Dec.
De ce balci?
Simplu,ptr ca aceasta "parada" face orice tara africana sa se prapadeasca de ras.
Cateva avioana si masini demodate si tehnica de lupta depasite (nu ca am avea nevoie de ceva mai bun..).
Dar numai faptul ca in tara noastra pe 1 Dec sunt de obicei temp. cu mult sub zero,si "serbarile " sunt compromise.
S-au apucat azi sa nlocheze iar centrul ptr "repetitii" -Nu puteau sa le faca undeva intr-o cazarma?
Cateva sute de soldati pot invata sa marsaluiasca si prin padure daca e cazul.
Prostie cat cuprinde.
Ca de obicei.
Luka
Sa stiti totusi ca anumite lucruri se pot rezolva daca reactionati.
De exemplu, pe bd Iuliu Maniu au pus niste semafoare, insa tampenia a fost ca le-au pus dupa micile intersectii, iara nu inainte, Rezultat: toti cei care intersecteaza Iuliu Maniu stau la mila celor care sunt deja pe bulevard si ii lasa sau nu sa treaca. Am scris pe aceasta tema celor de la Politia Rutiera si dupa o luna am primit raspuns pe mail ca au inaintat problema celor de la Administratia Strazilor, iar acestia au analizat si vor modifica semafoarele asa cum am propus eu.

Deocamdata nu s-a rezolvat, dar macar am un raspuns si ii mai pot intreba.

Ceva se poate face, insa conditia e sa nu fim chiar pasivi in speranta ca autoritatile se autosesizeaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.