Help - Search - Members - Calendar
Full Version: super 4x4
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
air_wolf
enjoy!!! poate si un suv, cine stie...
DORU
Ce face Marketing-ul din oameni si mai ales din masinile lor.
Globalizarea are si parti negative, fara indoiala!
ozz86651
Ala nu e 4X4 e awd, iar a dam in balarii? Care e de fapt problema cind Lamborghini si Porsche sint awd de cind hau (mai ales porsche care acu 20 de ani a facut un sistem awd care era mai avansat decit majoritatea a ce vedem azi si dupa aia a renuntat la el)?
DORU
Stiu ca te referi la "Porsche 959's PSK system - the most sophistigated of all time", insa aici era vorba de o tendinta. Si cum Porsche are deja SUV, ideea era cat va mai trece pana cand vedem unul marca Lambo ! biggrin.gif
Impulse
Lambo are un model SUV de ceva vreme. Se numeau LM002 (also LM001) cu motoare V8 si LMA 002 cu motoare V12 de pe Countach si au fost construite intre 1986 si 1993 intr-un numar de vreo 300 de exemplare daca mai tin bine minte. mai cerceteaza putin problema si vei vedea ca ele exista. Chiar vazusem unul de vanzare intr-o revista odata.
air_wolf
exista, a existat unul alb si in romania.
HalbaSus
Model care de altlfel a fost apreciat de seicii arabi... nu de alta dar doar ei aveau suficienta benzina incat sa-l alimenteze... Sper sa nu mai existe alte "cayeneisme" in lumea supercarurilor... Ar fi trist sa vezi SUV-uri ferrari si lambo.
Leone
La cat de mare e foamea de bani nu m-ar mira ca peste cativa ani sa vad vre-un "mare fotbalist" roman intr-o namila de suv cu sigla ferrari pe el!! :puke:
ozz86651
Nu ar fi trist deloc... prefer de o mie de ori ferrari sa faca suv si sa supravietuiasca sa construiasca si ce stiu ei mai bine decit sa stea "mindru" si sa dea faliment si sa dispara. De suvuri nu scapam, indiferent ce scrie pe ele. Daca asta se vinde, de ce nu? banuk vorbeste. intentiile frumoase nu tin o firma in viata.
Otto73
dar acel lambo de teren semana cu hummer h1 si am vazut o comparatie pe discovery care spunea ca lambo are un consum enorm (mai mult decat dublu fata de h1), fiabilitatea scazuta si capacitate de trecere in teren accidentat scazuta(toate comparatiile sunt facute fata de h1)
r4mp
da... daca tin bine minte se vorbea de un consum de 120L / 100km bicycle.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
air_wolf
astea deja sint fabulatii. are fix motorul V12 de countach. 5167 cmc cu 456 HP - consum 30%.
Otto73
QUOTE(air_wolf)
astea deja sint fabulatii. are fix motorul V12 de countach. 5167 cmc cu 456 HP - consum 30%.

r4mp are dreptate chiar 120 litri spuneau ca fiind consumul "jucariei".
e mai greu decat un countach de 3 ori.
air_wolf
la 2700KG e mai greu ca un countach de 3 ori cind un countach are 1490kg si un consum mediu de 22-23%?
exista un LM pentru dakar, preparat special si ala cred ca are 120% consum dar are si 600cp. mai exista un motor de 7000cmc care oficial nu a fost instalat pe lm002, dar se pare ca unii au comandat lm002 cu acest motor. dar nu cred ca sarea de 70,80% in regim normal. si este cu 6 carburatoare weber biggrin.gif
Otto73
QUOTE(air_wolf)
dar nu cred ca sarea de 70,80% in regim normal. si este cu 6 carburatoare weber biggrin.gif

Nu stiu de ce te "certi" cu noi ca doar asa spuneau cei de pe discovery channel ei spuneau ca are consumul de 120l si era si o masina de KKO in comparatie cu H1si fa fiabilitate si la performante in offroad.
Si apropo de veber aveam o cunostinta ce avea un golf 1 cu 4 carburatoare weber(adica 1 pt. fiecare piston) si ii lua intre 40-60l/100km si era doar un cacat de golf .
Otto73
QUOTE(air_wolf)
la 2700KG e mai greu ca un countach de 3 ori cind un countach are 1490kg si un consum mediu de 22-23%?
biggrin.gif

Vreau sa vad si eu un countach cu consumul asta, la o masina super-sport nu poti avea un consum ca asta deoarece esti curios sa o duci la limite si sa o turezi si sigur consumul va fi mai mare de 50l/100km.
Vezi ce am scris si de golful ala care avea 300ponei.
niciodata nu am scos sub 40 dar nici mai mult de 60.
air_wolf
nu ma cert cu nimeni. cifrele depsre consum sint cifrele oficiale. si noi am avut un corsa care a cistigat tour de corse in franta, la categoria ei, si consuma vreo 50%. stiu maisni de teren care consuma 80%. dar astea sint masini preparate.
masina mea, la talpa pe autostrada ia 24%. in oras cam tot asa, dar daca merg in afara normal si legal imi ia in jur de 14-16%. in teren poate ajunge si la 40%. si e tot carburatie.
de asta zic ca 120% mi se pare fabulatie, chiar si pentru discovery, asta doar pentru o masina stock. daca si-a bagat cineva minuta sau e cu motorul de 7 litri, se poate sa ia 120% IN TEREN! adica turatii maaaaari!!!
R a z v a n
no comment

http://www.jalopnik.com/cars/clips/take-th...this-207404.php
G e o r g e
fuck!n' sh!t ... blink.gif
air_wolf
betooooooon!!!!!! si nu e SUV biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
air_wolf
LM in romania.

Geroge73919
IT scares the shit out of me blush.gif
HalbaSus
Doamne cum poate arata pe alb... blink.gif am mai vazut-o in poze dar parca arata mai uman... oricum, la vremea cand a fost facuta a fost o idee buna tipic lambo (adica nu neaparat utila... dar total nebuna, cum a fost si countach-ul pe care il puteai parca cu spatele doar daca ieseai din masina). Avand in vedere ca VAG are deja 2 SUV-uri (Touareg si Q7) plus mai exista un porsche bazat pe aceasi platforma (Cayene) sper din tot sufletul ca nu-i va pune necuratul sa faca un nou 4x4... nici pe ei nici pe cei de la ferrari. Pe vremea aia era "cool" sa faci un 4x4 care poate depasi 180 km/h... acum 90% din masinile 4x4 sunt folosite de mame care-si duc copii la scoala respectiv parveniti care vor sa-si arate statutul social. Not cool anymore.
R a z v a n
super...asta e poza de colectie....l-am vazut si eu prin Bucuresti acum 5-6 ani prin Primaverii pe la Columna Bank...marfa. De unde ai poza? E masina ta? blink.gif biggrin.gif
Sorin82761
Vazusem un test comparativ cu un Hummer si spuneau de LM ca are motoru de pe Diablo si poti prinde chiar si 260 km cu el atat ca franele sunt foarte proaste si e greu sa te mai opresti cu el , si spuneau de consum ca e de 120l /100km
T u d o r
Am vazut si eu testul. Cred ca ideea lui Lambo nu era sa rupa terenul accidentat, doar sa arate ce pot. smile.gif
Oricum, uitati-va ce roti are. Una cred ca costa cam cat masina mea... biggrin.gif

Un monstru pe atat de impresionant pe cat de inutil e. Si consumul ala de 120 cred ca era in teren accidentat. Pe sosea consuma o bagatela de 60-70%. :angel:
air_wolf
QUOTE(R a z v a n)
super...asta e poza de colectie....l-am vazut si eu prin Bucuresti acum 5-6 ani prin Primaverii pe la Columna Bank...marfa. De unde ai poza? E masina ta? blink.gif biggrin.gif


blink.gif blink.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif de pe un alt forum, a pus-o cineva acolo de curind biggrin.gif
R a z v a n


LAMBORGHINI SUV

The Audi owned Italian sports car maker Lamborghini is building an SUV again. This strange looking Porsche Cayenne is actually a mule for the upcoming SUV by Lamborghini. Because Porsche did most of the work when developing the VW Touareg and the recent Audi Q7, they also got the responsibility to do the development of the Lamborghini SUV.

Engine will probably be a version of the V10 known from the Gallardo and Audis S6 and S8, but also a 4.5 liter V8 known from the Cayenne could be available. A diesel version is also in the plans, with the 5.9 litre Audi V12 TDI. This engine is a real masterpiece and has an enormous power output of 500 bhp and a torque of 1000 Nm. This sounds like an SUV more for the tracks and the cities, but with these engine alternatives it will have to be yet a four wheel drive, else there will be problems getting the power on the ground.

Between 1982 and 1993 Lamborghini built approximately 300 SUVs with the name LM 002, a monster powered by the V12 from the Lamborghini Countach with first 375 bhp and later on 455 bhp. At that time it was a very unusual decision from a sports car maker that was primarily known for high-performance grand tourers and super cars. But with the success that Porsche has had with the Cayenne, plans for a Lamborghini SUV are growing again.

Based on a modified Cayenne platform, the development costs will be kept low and with that raging bull on the hood Lamborghini is able to take good money for a car that is in fact a Porsche Cayenne. Of course the design will stand out, and the sound of that V10 will get their owners the status in the asphalt jungle that they want.

The photos are showing four photos of the Cayenne mule plus one computer image giving an artist’s impression of how a futuristic Lamborghini SUV could look like.

Credit line: Hans G. Lehmann/ Hidden Image
HalbaSus
NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO.... :minigun: :puke: :bandit: :bash:

Sper din tot sufletul sa nu se realizeze acest proiect cretin... Daca lambo va face un SUV diesel putem spune adio acestei marci...
air_wolf
biggrin.gif e oribil, dar as vrea sa vad asa un suv biggrin.gif
Iulian HondaFan
atat cat Lambo este VAG si VAG este in mainile Porsche vom vedea multe chestii dintr-astea...

SUV-mania este in ascensiune, de ce n-ar face un ban din asta? sau de ce sa-i lase numai pe americani sa faca bani din asta cand si europenii pot fi la fel de cretini si hamesiti dupa mastodonti...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.