Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum spalati masina?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia
calin89609
Bine v-am gasit!
Mi-am luat de 3 luni de zile un Logan 1.5 dci.Pana acum toate bune si frumoase ,consumul super asa cum e trecut in cartea tehnica.
Care e problema mea?Eu l-am spalat tot cu peria si apa la greu.La masina dinainte nu ma uitam eu la asa ceva ca avea si ea biata o varsta biggrin.gif biggrin.gif .Dar uitandu-ma la ea(la cea noua) in lumina soarelui(dupa 3 luni) parca se vad multe "zgarieturi " foarte fine(sa fie de la perie??? blink.gif blink.gif blink.gif ) .Si ma gandesc in timp sa nu-si piarda luciul ?Voi cum face-ti ?
Multumesc
Calin
P.S.Ar trebui sa folosesc un anumit detergent?si s-o inmoi inainte de-a o spala??
petre 1
Salut,cu siguranta micile zgarieturi sunt de la perii,tot ce trebuie sa faci e sa gasesti o spalatorile unde au posibilitatea de a spala "FARA FRECARE" sau ""SPALARE CU DETERGENT ACTIV",ce este de fapt acest procedeu ? simplu:inmoaie mizeria de pe masina dupa care dau cu un sampon special si o clatesc fara sa mai atinga caroseria,dupa care fireste se sterge masina cu asa zisa piele de caprioara.bineinteles trebuie sa scoti cam 10 mii in plus din buzunar. cam asta e ceea ce poti face.
TLS-09
Ce spune Petre e perfect adevarat. Oricum inainte de a te orienta de acum inainte spre spalatoriile cu ceara incearca inainte sa o ceruiesti sau poate chiar un polish nu ar strica. Dupa asta incearca ramai doar pe spalare cu spuma activa si jet.
Acuma sa nu crezi ca "panza de paianjen" pe care ai sesizat-o pe masina nu apare niciodata dar diferenta este enorma. De exemplu si eu am vazut masini noi pe care dupa 3-4 luni se vedea pinza mai rau decat se vede pe a mea dupa doi ani jumate de spalat doar cu spuma.In plus pe masinile negre sau de culoare inchisa este mult mai vizibila problema.
mihai83654
Dati si voi un exemplu de spalatorie din asta smechera, care nu zgarie masina.

PS. Imi cumpar masina .......!!!!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
florin55503
pai vezi ca mai toate sunt acum "ecologice" adica nu se ating cu buretele de tabla
Costanza86138
Salutare!

@calin, s-o folosesti sanatos cat mai multi km fara probleme si fara vizite in service! Acum, ca viitor intreprinzator in domeniu iti recomand sa nu mai spelii cu peria sau cu carpa sau cu orice alt accesoriu de frecat blush.gif ! Mergi la o spalatorie auto si cere spalare cu spuma activa chiar daca este mai scumpa (nu cu 1 RON cum zicea cineva mai sus ci cu 2-3 RON) Intai se da cu un jet de apa pentru pregatirea "terenului" si apoi cu spuma. Ai grija ca atunci cand masina este acoperita de spuma, sa fie acoperita INTEGRAL si nu doar partial (deh, unii fac economie)De ce? Simplu: spuma este cea care indeparteaza "grosul" si cu cat acopera o suprafata mai mare, cu atat va curata mai bine!
calin89609
Multumesc ptr raspunsuri.
Dar dupa cum spune-ti nici o sansa ptr spalarea manuala?? blink.gif blink.gif blush.gif
In urma cu cativa ani se facea reclama la ceva "ceara transparenta " (mi se pare ca firma respectiva facea reclama si la SuperDuralube tot in acelasi spot) si spuneau ca ramane lucioasa si frumoasa.Dar nu am mai vazut de vreme buna reclama aia.
Ca sa o dau cu ceva ceara din asta lucioasa ce produse imi recomandati??
Multumesc
TLS-09
Continuarea discutiei s-ar putea face si aici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...&highlight=
asta daca topicurile ar fi unificate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.