Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am nevoie de un mic ajutor !
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Cortez89569
As vrea sa`mi cumpar o masina sh luna viitoare si ma aruncam la ceva mai bun cum ar fi un audi A4,un BMW , opel Vectra din 2002-2003 si as vrea sa stiu dak sunt mari costurile de intretinere pe urma si ce taxe as plati cam care ar fi valoare lor ... avand in vedere k nu am masina nu stiu exact ce taxe- impozite si alte chestii sunt .De exemplu Casco cat ma costa ... etc multumesc !!
eddie
Cred ca daca vei scrie fara prea multi k,vei primi raspunsuri... biggrin.gif

P.S. Ai citit regulamentul ? Multumesc !
Cortez89569
Nu l`am citit dar nu cred k asta e o problema CA(k) scriu cu k !! sa fim seriosi romanul se grabeste scrie prescurtat chiar e o problema asa mare? astept sa`mi rasp cineva la ce am scris mai sus
TLS-09
Asadar, citeste regulamentul si nu mai scrie cu K, nu-i o mare problema dar totusi sint niste reguli. Oricum romanul nu le respecta nici cand se nu se grabeste.
Revenind la subiect trebuie sa-ti fac o noua observatie nu ai spus nimic despre motorizarea pe care o doresti si despre un model anume, asta evident daca ti-ai conturat mai bine optiunile.
Referitor la impozite si acestea difera functie de motorizare asadar intrebarea esta un pic prea generala si risti fie sa nu raspunda prea multi fie sa primesti raspunsuri generale.
DORU
QUOTE(TLS-09)
Oricum romanul nu le respecta nici cand se nu se grabeste.


Da, foarte adevarata afirmatia ta, din pacate. Romanului ii place sa fie mereu Giga Contra. Si nu sunt deloc de acord cu acest mod de abordare!

Cortez, pt a primi raspunsuri concrete, este nevoie sa oferi date pe masura despre model, an fabricatie, motorizare, etc
Cortez89569
in fine revenind la subiect... un audi a4 1,9 tdi 130 cai cam care sunt costurile de intretinere?
florin55503
evident sunt mari. e o masina premium. toate piesele sunt scumpe. dar merita e o masina superba. depinde cati bani ai. o masina din asta costa minim 14.000 de euro
guerilla
ce-ti mai place sa te grabesti, stimabile.
de preferat, ca tot sunt primele tale mesaje, e sa citesti regulamentul inainte. asta am vazut ca n-ai facut, ca doar ai postat. folosind un limbaj de tip irc. si fara sa dai si tu Cautare inainte sa vezi daca ai informatiile deja pe forum. trecand peste asta. cativa oameni ti-au atras atentia ca gresesti. tu ai sarit ca ars. dar de citit regulamentul tot nu te-ai dus. trec si peste asta.
unul din moderatori, din dorinta de a te ajuta, te-a rugat sa scrii toate informatiile despre masina care te intereseaza. si tu ce faci? te grabesti. logic. din nou.
zi domle toate datele, ca si timpul nostru este pretios ca si al tau si n-avem timp sa tragem de tine. vrei sa afli ceva ?! cauti, intrebi, raspunzi si apoi intrebi iar.
daca vrei, bineinteles.
Cortez89569
Florin stiu cam cat costa masina am banii dar ideea e pe urma ce impozite taxe trebuie sa platesc pe an in afara de piesele care se mai schimba din cand in cand !Asta nu cunosc eu ..taxele care m`ar ajunge !! ms
TLS-09
Txele daca te intereseaza doar asta sint in functie de capacitatea cilindrica. Ele constau in :impozitul aferent masinii, asigurarea civila de raspundere auto obligatorie(RCA), rovigneta si cam atit.
Impozitul poate sa difere de la oras la oras (Consiliul Local are niste limite intre care poate sa umble). Anul asta am platit cam 25 RON asa ca nu-i mare.
Rovigneta depinde de tipul motorului (cred ca la EURO 3 a fost 60 RON).
RCA-ul a fost undeva in jurul a 320 RON.
Asadar ajungeai in 2006 pe la 400-500 RON.
In 2007 lucrurile vor sta altfel RCA-ul crescand destul de mult. Daca ai sa cauti vei gasi discutii pe forum despre ceea ce te intereseaza. Foloseste cu incredere functia de cautare.
OaneA4
Referitor la casco............ daca iti iei un A4 din 2002-2003 platesti cam 240-250 Ron pe luna.
Cortez89569
Multumesc mult pentru informatii !!
Alex-F1
Da, un Audi A4 de prin 2002-2003 este intr-adevar o masina de masina, dar si costurile de intretinere sunt pe masura....daca veniturile iti permit, nu e nicio problema, dar altfel, in luna in care trebuie sa mai faci/schimbi una-alta la masina ce faci, cati bani iti mai raman pt. restul traiului? Se vor duce 1000-1500 RON lejer, deci....stai si tu si cugeta cam ce venit lunar ar trebui sa ai ca sa nu se simta {asa tare} la buzunar asa o suma.... blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.