Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra vs Seat Ibiza
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
Razvan89309
Vreau sa ma ajutati si pe mine in a lua o decizie. Va cer cat mai multe sfaturi legate de cele doua modele. Avantaje, dezvantaje, comparatii, model, consum, raport pret/calitate , fiabilitate. Pretul este de aprox 11.800 la amandoua modelele.
Pt Opel avem [/url] http://www.opelgtt.ro/newsite/index_astra.html , cel la 103cp .. despre care nu stiu nimic ( un prieten zicea ca sunt cu motor din generatia veche, ramase pe stoc, altceva nu stiu ) , iar Seat Ibiza e la 85cp, tot motor de 1,4l.
Ce ma puteti sfatui?
Multumesc...
stefan44002
Spune-ne ce-ti doresti de la masina .
As spune Opel Astra G - mai spatioasa, de familie, model depasit, fabricat in Polonia.
Seat Ibiza - design frumos, mai sportiva ca aspect, dar, este din clasa mica -portbagaj mic
Razvan89309
Nu vreau figuri, demaraj, raliuri. Vreau o masina care sa nu-mi faca probleme, pt servici si iesiri, vacante. F important e consumul, fiabilitatea si service-ul. Seat imi place mai mult , dar nu as vrea sa renunt la calitate.. asta daca Opel Astra e mai bun. De Opel ( G,H...) nu stiu nimic. Vreau sa iau o masina si va cer parerea pt ca eu nu ma pricep sa compar cele 2 modele si nici nu stiu ce probleme pot avea la cele 2.
blush.gif
Dani70306
Dar cine a zis ca daca iti iei Seat renunti la calitate? Parerea mea e ca nu se compara Seat-ul cu Opelul, deci as alege Seat smile.gif
13RvR
opel=Logan nemtesc (fara nici o rautate).
xamez
daca seatul este pe benzina vezi ce consum da producatorul .am la servici pe motorina si pot sa spun ca nu sunt asa de bune ,apar diverse probleme tehnice ,despre opel astra (h,g)nu prea pot sa iti spun mare lucru nu am mers cu nici una si decat sa te bag in ceata mai bine tac . thumbsup.gif
Marius99090
Banuiesc ca vorbim de Opel Astra Classic 2 zis si G .... cu motorul de 1.6 ... masina nu exceleaza prin nimic insa m-as gandi mai bine inainte sa o numesc logan nemtzesc... e placuta la condus si ai avea motor ceva mai mare decat la ibiza. Pe de alta parte ibiza cu 1.4 cred ca misca ceva mai bine pentru ca e o masina mai mica.. din ce am auzit pe la lume ar avea si suspensia ceva mai dura decat altele din clasa asta si poate ca e peste opel la dinamica... solutia cea mai buna este, zic eu, un test drive... Tine mult si de ce iti doresti, confortul cred ca ar fi ceva mai mare in opel... daca vrei sa fii doar tu si masina... poate ca seat e solutia.
Alex89698
Adevarul este ca despre Opel se spune ca este "masina neamtului sarac". Asta nu din motive de calitate, ci mai ales din considerente de pret (ganditi-va la ceilalti producatori germani...).

QUOTE(Marius99090 @ Nov 23 2007, 10:35 AM) *
... insa m-as gandi mai bine inainte sa o numesc logan nemtzesc...


Un prieten a avut un Opel Astra Classic si era super incantat de masina. Eu am Ibiza si sunt incantat de ea. Conteaza pentru ce vrei masina. Opel este mai mare putin ca ibiza. Ibiza este mai sportiva. Cum spunea un antevorbitor: lista cu asteptarile tale privind masina, drive test cu amandoua si apoi decizia. Conteaza si partea de service. Nu stiu cum este in zona Cluj, dar in Craiova, de exemplu, serice-ul Seat este mult peste cel Opel.
subzero_nos
opel in germania e considerata de ei o masina proasta yo zic ca seat e o masina buna..wink.gif
krondet
intrebarea a fost pusa prin anul 2006...acum, la final de 2008, oare ce o fi cumparat omu' ? whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.