Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimbare rulmenti fata
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Alex72215
Stie careva cum sa schimb si eu un rulment pe fata, am o vectra a din 91 1,7 D....cand e urcata pe cric roate se misca cativa milimetri cu tot cu disc....Nu simt nimic in directie si nici nu are nici un fel de zgomot (huruit, scartait)... Mersi mult!
TLS-09
Atentie! Esti sigur ca este rulmentul? Misca doar roata si discul sau misca cu tot cu telescop? Posibil sa fie si bucsa superiara( cea din capul telescopului ) sau chiar din brat, pivot etc.
petre 1
Sigur e rulmentul si daca ai ajuns la stadiul ala de uzura schimba-l cat mai repede sau foloseste masina cat mai putin posibil.Nu iti recomand sa il schimbi tu e un lucru pe care trebuie sa sti sa-l faci,mai bine vb cu un mecanic.
James Kilowatt
E foarte posibil sa fie flansa de sus a amortizorului sau chiar un pivot, asa cum spunea si TSL-09. Rulmentii uzati uruie inaine sa aibe un joc atat de vizibil. Intai vorbeste cu un mecanic ca sa nu te apuci sa schimbi piese aiureaa.
Alex72215
ciudat... asta spun eu asta si mecanicii cre mi-au schimbat rulmentii (caci erau si cei de pe spate)...am spus cidat pentru ca la prima vedere toata lumea a spus ca sigur este de la pivot, numai ca atunci cand au investighat mai bine au spus ca sunt rulmentii... iar in fata era si butucul..rulmenti erau facuti varza! Oricum pentru cei ce doresc sa-i schimbe si nu stiu cam cat costa...35 lei spate/ buc, 75 lei fata/ buc, 117 lei butuc fata/buc....iar manopara la 3 roti fara spaga 70 lei biggrin.gif ... si nu mai vorbesc ca era o cheltuiala neprevazuta!
Bafta tuturor
TLS-09
Bine dar daca erau rulmentii(de fapt din ce zici e clar ca aia erau) totusi cam cata vreme ai umblat cu ei de au ajuns asa? In mod normal trebuia sa debuteze cu un uruit nu ajung varza dintr-o data si mai ales amindoi.
Alex72215
eu am mers cu masina asta peste 15.000 de km de cand am cumparat-o (in 6 luni)... si asta pentru ca vanzatorul mi-a spus ca are cauciucuri de iarna deci pe sosea uscata faceau un huruit... eu l-am crezut pana am vazut ca incep sa se miste rotile cu totul! smile.gif ciudat era ca in fata avea joc destul de maricel cand am observat si totusi nu imi batea in directie...nu simteam nimic!
deci cel putin 1000 de KM i-am facut cu ei asa asta stiu sigur...pentru ca atunci stiam de acel joc dar nu aveam cand sa ma duc la service...caci duminca nu sunt deschise...iar daca sunt tariful la ora este dublu :bandit:
cu el fata stanga nu am nimic adica nici un joc nimic...dar mi-am cumparat atat rulment cat si butuc....caci e mai bine sa fie toti noi odata! si asa macar o perioada nu imi mai fac griji, cel putin la rulmenti! biggrin.gif
TLS-09
Asa da, m-am lamurit . Dac ai avut cauciucuri de iarna si asta explica multe (sint realmente mai zgomotoase). Oricum bine ca ai facut-o .Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.