Help - Search - Members - Calendar
Full Version: anvelope pe focus 1
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Mircea74042
A sosit momentul sa-mi schimb anvelopele . acum am pe masina niste continental eco contact (parca) de 196/60/R15.

Am tot cautat anvelope si peste tot ce am gasit (adica ce aveau pe stoc) pe 15 toli erau 195/65.

Are ceva daca pun de astea ? Mai are cineva pe focus 1 anvelope de 195/65 ?

Merci .

Edit : eroare de tipar ..vroiam sa zic 195 la prima fraza smile.gif
Adrian
da.............. si cred ca ai citit gresit, nu exista anvelope de 196 doar de 195 care merg pe janta de 15'' . la focus, majoritatea au 185 pe janta de 14''... dar depinde...focusu meu asa a venit din fabrica cu 195 pe 15'' si jante de aliaj..............si te sfatuiesc sa iei good year.
r4mp
indicat este sa ramai pe dimensiunile specificate de producator; daca pui cauciucuri cu talon mai mare si pe acelasi diametru al jentii, va fi ceva mai nesigura in viraje, kilometrajul va avea o eroare ceva mai mare, si probabil se va resimti si la performante si consum. concluzie: ramai pe cele de 195/60 r15
Mircea74042
e diferenta de raza de doar un centimetru ...oare se simte asa de tare ?
Viorel90511
Eu chiar asta am facut: negasind anvelope de iarna de 195/60/15 am pus de 195/65/15 (Nokian - finlandeze) pe Focusul meu (Sedan TDCi 1.8). Am facut deja cam 3000 km cu ele, dar nu am simtit problemele mentionate mai sus. In general nu umblu cu masina incarcata. Dar sincer as fi preferat sa stau in limitele impuse de producator.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.