Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Urgent !
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
iulian89393
Salutare! Am urmatoarea problema: cineva din Italia imi da un Fiat Uno (cu taxe platite, carte verde) sa o aduc in Romania. Eu as vrea sa stiu daca pot folosi masina aici dar fara sa o inmatriculez. Cat timp o pot folosi aici fara sa am probleme cu Politia? Am nevoie de procura din partea proprietarului? Sunt dispus sa fac periodic si unele drumuri afara (pentru a se vedea ca masina a iesit din tara). Multumesc pentru informatii si astept raspunsurile voastre.
OaneA4
Du-te si intereseaza-te la politia rutiera. Cel mai simplu
Alex-F1
Din cate stiu io, poti circula in Ro cu numerele de Italia pana cand expira aceste numere, apoi gata, o poti pune pe butuci...sau poti sa mai circuli, dar daca te prinde militia, o iei {pe coaja} biggrin.gif Intereseaza-te cat mai sunt valabile numerele italiene daca masina iese din Italia si vezi si tu daca merita afacerea.... succes! :wave:
madalina
Ai voie sa mergi cu masina 90 zile cumulate, inidferent cate intrari si iesiri faci in/din tara faci...
iulian89393
Cred ca o sa trec pe la Politia Rutiera sa aflu exact care sunt conditiile... Presupun ca dupa cele 90 de zile cumulate trebuie inmatriculata si platite toate taxele nu? Nu stiu cat trebuie platit aici la noi dar masina(pusa la punct) si drumul pana aici ma costa 0 lei. Mai astept pareri oricum. Multumesc !
Felix60549
Stiu ca daca ai procura, asigurare si taxe platite in Italia, carte verde, poti circula fara probleme cu iesire la 3 luni si intrare din tara :wave:
iulian89393
Multumesc de raspunsuri. Asa auzisem si eu Felix inainte sa va intreb pe voi. Sper sa nu fie probleme.
iulian89393
Apropo Felix. Iesirea se poate face prin orice vama nu?
Baby Blues
Ai dreptul sa circului 120 de zile o singura perioada. poti sa citesti si oug 195 si Regulamentul de aplicare a acesteia.
iulian89393
Am citit si eu art.31 aliniatul 2 din regulamentul de aplicare a OUG 195, care spune "Orice vehicul inmatriculat in strainatate care nu este in proprietatea unei persoane cu domiciliul, resedinta sau sediul in Romania, dar se afla in folosinta cu orice titlu a unei astfel de persoane, poate circula in Romania o singura perioada de maximum 120 de zile de la intrarea in tara". Sa inteleg de aici ca dupa 4 luni de zile trebuie sa fac o iesire neaparat pentru a beneficia de o noua perioada, asa este? Sau o singura perioada inseamna 120 de zile cumulate pentru masina respectiva indiferent de cate ori intri sau iesi? Voi cum intelegeti respectivul articol? Sa fie oare 120 de zile pe an? Astept parerile voastre. Multumesc!
Dorin90075
Ce se intimpla daca proprietarul unei masini inmatriculate si asigurate in strainatate are domiciliul in strainatate? Poate sa circule cu masina in RO pe toata durata inmatricularii?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.