Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pareri despre Dealer-ul MAZDA ! Ajuta sau nu clientii !!! :)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Andrei85577
Salve
Sunt tare curioas sa vad si eu parerea posesorilor de Mazda cu privire la Dealer.Cu service-ul ...ne-am cam lamurit !!!
Eu cred ca acest topic ar fi trebuit sa fie primul ....deschis chiar de cei de la Mazda ....Cu speranta ca se "bat" pentru client "!!! Sa vad ceva implicare!!!
Vad ca nu au miscat insa nimic... Asa ca m-am decis eu sa " masor satisfactia clientului " si sa o trimit chiar in Japonia! TRADUSA !!!
Nu ca i-ar interesa Romania !!! Dar asa ...ca idee !!! smile.gif
P.S. Ma gindesc sa atingeti citeva puncte cheie !!!!
- implicare
- amabilitate
- cunostiinte produs
- corectitudine
- favoritism
- Nota generala
.....alte puncte smile.gif)
doru89598
salutare,

Sa va povestesc eu ce am patit eu. M-am hotarat sa-mi iau masina si in cele din urma am hotarat sa-mi mazda 3 GT facelift 2.0i (asta ultima). Si toate bune si frumoase, si pret bun, si echipare misto si deasemenea in leasing (ca sa scap de taxe si oricum nu aveam banii sa platesc "cash"). Si ma duc la un dealer pe Calea mosiilor si stau de vb cu el. Astia inca nici nu aveau preturile in romania, nu aveau brosuri, nu aveau nimic, dar ei au spus ca daca vreau mi-o aduc din Austria.

Zis si facut. Luni plateste firma la care lucrez un mic avans de 20 mil ca sa faca ei rezervarea in Austria sa nu o trimita aia in alta parte pana se incheiau formalitatiile.

La showroom un domn amabil, mi-a explicat, mi-a arat una alta, si imi spunea cam ce stie el ca mazda asta noua are in plus fata de cea veche. Si am convenit ca o iau la pretul la care e cea veche, adica 16.800 si daca cumva va fi mai scumpa, castigul meu, iar daca va fi mai ieftina..... imi vor oferi pretul mai mic. Foarte bine (ce firma serioasa....).

dupa o saptaman si ceva... ma suna domnul de la mazda si ma intreaba "are ceva daca masina e mai scumpa cu 300 eur. si eu ii spun ca nu, ca doar am convenit ca ramana la cel vechi. El: pai stati sa vedeti ca nu se poate ca e masina noua, ca bla bla bla.". Si in cele din urma cum nu mai aveam chef sa ma duc in alta parte si sa mai astept si acolo cu lunille i-am spus sa faca cum vrea ca oricum nu ma intereseaza (mai ales pt 300 eur).

Si pana la urma amabil a spus ca v-a suporta el aia 300 de eur ca e om de cuvant si ca isi tine promisiunea. El a fost foarte simtit, dar ma gandesc directorul de vanzari ce are in cap de isi suna clientii pt 300 de eur??????? Adica se tiganeste pe un kk, si pe de alta parte pierde o gramada, pt ca eu unul ma gandesc daca o sa mai recomand cuiva showroom-ul acela.

Concluzie: vanzatorul m-a ajutat, a fost amabil, simtit, etc.
d.pd.v al profesionalismului.....mai ramne loc pt imbunatatiri
d.p.d.v al conducerii.............ajunge orice kk la putere si el crede ca a pus coada la pruna.

end of story..................va mai scriu cand o sa ajunga masina biggrin.gif
doru89598
Trebuie sa mai spun ceva. Incep sa cred angajatii showroom-ului de la care am comandat masina chiar incep sa se comporte ca niste pofesionisti. A trebuit un mic impuls, dar ince cele din urma am primit azi un telefon si mi s-a explicat situatia mai in detaliu, de ce s-a ajuns la aceea neplacere de a-mi cere si cei 300 eur peste pretul convenit.

Sa stiti insa ca in cele din urma mi-au oferit masina la pretul agreat si totul se deruleaza conform asteptarilor mele.

Daca as fi primit acel telefon cu explicatiile de prima oara....ar fi fost cu adevarat la cel mai inalt nivel de profesionalism, dar e bine si asa.

Asa ca ....today i`m a happy guy. La sf lunii.....cel mai fericit din lume biggrin.gif
R a z v a n
Te felicit pentru alegerea facuta, sper sa te bucuri de masina cat mai curand.
Una peste alta inteleg ca ai obtinut un pret favorabil tie indiferent de neprofesionalismul meu. E o reala placere sa citesc aceste randuri scrise de clienti multumiti.

Semnat: KK la putere care a pus coada la pruna.
Nu stiu exact ce insemna dar pentru ca esti client iti dau dreptate.
doru89598
Multumesc frumos.

Dar trebuie sa sti ca pe un client nu intotdeauna il intereseaza sa obtina pretul cel mai bun, de multe ori (cel putin in cazul meu) ma intereseaza modul in care sunt tratat (si aici nu trebuie inteles "clientul nostru, stapanul nostru", nici vorba de asa ceva). Si da pretul este favorabil, mai ales la nivelul de echipare.

Iar partea cu "....la putere", imi cer scuze. Nu a fost profesional nici din partea mea. Sper intr-o colaborare perfecta si pe viitor.
doru89598
DA dealer-ul de pe calea mosilor isi ajuta clientii. mi-a sosit masinuta cu 1 saptamana mai devreme decat au preconizat ei la inceput....yupiiiii. si am facut deja prima 1000 de km...si e super. m-am indragostit a doua oara tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.