Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mi-au tras-o pe la spate...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
f1anatic
Doare si merg cracanat. Nici nu pot sta jos. Cred ca trebuie sa imi cumpar crema de hemoroizi.

Deci daca am limbaj porcos...whatever...Incepe cu baga...xxxx... si se termina in gitul lui.

QUOTE
I took my dog to the forest preserve today. Played with him...when I left there was a cop car parked some 30 meters away from me. As I try to exit the park he pulls me over
- what's the rush
- there's no rush
- do u know how fast you're going
- no more than 35
- u were doing 41
- 41 ? no no impossible
- do u know the speed limit
- 25
- It is 15
- no way really ? I really thought so.
- drive license and insurance

Comes back with a 135 dollar ticket.

CATEGORIILE SINT 1-20 mph peste --> $ 75
21-40 MPH peste --->$ 135
40 mph peste

Gives me the friendly advice to plead dguilty and go to traffic school

- may I see the radar print-out
- no radar, I paced u
- really ? from where u were parked up to here ?
- yes it's half a mile
- how do u know
- there are marks in the park every quarter mile and my odometer and speedometer are calibrated weekly
- there's not half a mile from there to here
- yes it is...do you know what a mile is: 3000 ft
- 1600 meters
- I paced you on the second quarter mile. Legally I only have to pace u a 1/4 miles
- I doubt the distance sir. Have a good day.
- Drive safely

Polite and everything...I really wanted to turn back to measure the distance but the guy could have reacted unpredictably.

I went home, took my GPS and videocamera and went back. I video-phuckin-taped the distance 260 meters from where i was parked to where he pulled me over. I videotaped that - walking, the accuracy (5m). I looked around in the park for him - I wanna see the cop that will refuse being videotaped - next morning he is all over the news. I would have just asked him to look over the reading.

Anyways...he pulled me over, ticketed me for 41 in 15 (I admit i went a little faster). But he did it illegally in less distance than allowed by law. He claimed 2 innacurate distances and no radar.

if he videotaped the chase and proves the location - well phuck so can I. I hope I can summon the audio recording - because he claims the distances wrongly there. Too bad I did not have the camera with me. Now I would have had a field day.

But what would you guys do ? Suck it up and cough 135 or take him to court ?

f1


In 2 sapt plec in Canadia. Probabil cu o hirtiuta galbena pe post de driver license. Baga-i-asi gogosi si cola zaharisita in gitul lui pina cind face diabet.

Eu cu 41 in park nu am mers - cu vreo 30 da - si m-a oprit si ilegal. Pulitistu mi-a mai tras si amenda in categoria a doua de viteza intentionat...Gogosaru dracu se plictisea pe ziua de azi...In parc baga-mi-as ...in parc...si fara sa fie alte masini pe acolo...era la miezul zilei. Si bineinteles eram cu Subaru si cum era curata lucioasa si arata iute a avut grija sa ma phuta.

Ultima mea "moving violation" a fost pe 11 Sept 2002 cind probabil cu mutra mea de terorist alb la piele, blond si cu parul scurt si ochi albastri am atras atentia unui vrednic om al legii care cu ochiul lui ager a decis ca depaseam pe banda biciclistilor. Ati remarcat data...

Ce optiuni am ?
-Platesc. Si merge la dosar.
-Platesc. Traffic School si daca nu mai fac prostioare 1 an e stearsa din dosar.
-Merg la court.
ozz86651
QUOTE
21-40 MPH peste --->$ 135


Boierie, ma mut la voi.. in CA pentru un 30mph impusti usor spre 400$ (been there, done that). Un an pentru reset la puncte? aici e 18 luni.
Am luat o multime de amenzi la viata mea (cam una pe an), cea mai mare ~400 de thanksgiving anul trecut. In NY treaba e mult mai lejera.
Numai vreo doua amenzi le-am platit direct pentru ca au fost facute la distante mari, in rest am fost mereu in court, pentru amenzi de la 50 la 250$. In NY numai daca te prezinti procurorul iti reduce din oficiu punctele la jumate ca nu are chef de proces... poti sa accepti sau nu.
Teoretic eu as zice sa te duci, da pe de alta parte pierzi o multime de timp, juma de zi... eu m-as duce, de-al dracu.

Ce nu inteleg: de ce nu mai ai driving license?
De ce trebuie sa fii cuminte un an, ar trebui sa ai suficiente puncte ca sa poti sa faci vreo 3 violari din astea usoare.
f1anatic
Pentru ca aici ti-l ia. Si mi-l da inapoi prin posta daca primesc plata sau dupa court.

Am vorbit cu un nene avocat in seara asta...el cica se rezolva fara probleme. Nu stiu man. Nu era la buget - that's for sure si nici chef de court nu am. Noaptea e un sfetnic bun - dar inclin sa platesc pentru ca trebuie sa merg in Canada si parca ar fi cool sa am carnetul...nu chitanta.

Altfel...un court date este in 3-4 saptamini...si se trage de timp.
ozz86651
Nici nu m-as gindi la avocat... e mai mult mai scump ca amenda aia amarita (nu cred ca scapi sub 3-400$). Ce n-ai gura? A, sa nu vorbesti bine engleza biggrin.gif. Te duci acolo, vii cu filmarea, ceri caseta din masina d epolitie si dovezile politaiului (ti le trimite ca-s obligati) si gata. Nu e mare stiinta si de fapt eu cred ca daca ameninti procurrorul cu care ai interviu inainte de proces si ii explici ca tu ai dovezi nu gluma, ala o sa "dropeze" cazul si gata (sau te declara nevinovat). Nu-i el prost sa stea nu stiu cit la serviciu intr-un proces pentru 135$, pe care are sanse macar 70% sa-l piarda... si mai mult de salariu nu-i iese oricum. De ce nu s-ar duce acasa si gata?
T u d o r
F1anatic, my friend, nashpa... Dar stii ce gandeam in timp ce ti-am citit povestioara? Ca in the states legea e cam la bunul plac al "aparatorului" ei. Si cand te gandesti ca in Romania ne vaitam de asta..incredibil... Cum mama lu' dracu' sa-ti spuna ala mah ca albul e verde si cafeaua e cu gogosi??? Du-te si arde-l pe nemernic... Credeam ca metehnele astea sunt ancorate deep in mentalitatea shnapanului roman, dar in tara libera si independenta USA??? Da-l in judecata!
HalbaSus
Eu probabil nu sunt cel mai indicat sa dau sfaturi (probabil o sa pierd contestatia procesului verbal - judecatorul e un... hai sa nu zic ce e... asa ca 99.9% deja l-am pierdut). Dar merita incercat... mai ales ca sistemul juridic american e mult mai "libertin" ca sa zic asa.
G e o r g e
man ... that really sucks , si eu care ziceam ca doar pe meleagurile noastre gasesti abuzuri d'astea sad.gif

PS: vezi d'asta nu-mi spal eu masina , sa nu atraga atentia biggrin.gif
ozz86651
Politaii sint cam la fel peste tot (ma rog, nu toti, o buna parte a lor insa)... si iarasi idioti sint peste tot.
Si mie mi se pare foarte deranjant ca politia nu trebuie sa arate poze si prostii, sint mai multe metode sa te arda la viteza si unele cam ... "subiective".
a3des
Azi am pierdut si eu o contestatie in instanta si abia astept sa vad explicatiile, pentru ca era un caz clar ca buna ziua. A fost o mare surpriza sa aud ca mi s-a respins contestatia. Acum voi merge mai departe, am sa fac recurs pentru ca nu mai este cale de intoarcere. Sunt mari sanse sa intalnesc un om cu scaun la cap nu un idiot.
fishbone
Ba nene, din cate stiu eu tu ai record impecabil, nu? La categoria aia cate puncte e pe carnet, ca eu numa' de asta mi-as face griji. De bani da-i dracu, mai ales ca ai drum.
Eu am avut 3 evenimente pana acum: o trecere pe rosu care mi-a disparut din cazier ca a fost acum 5 ani [de fapt am fortat un galben si eram in intersectie cand s-a facut rosu si politistul astepta la rosu sa-i vina verde. iti dai seama ce noroc de noroc am avut].
A doua oara m-au ars tomberonistii desculti ca mergem cu 8 mile peste limita. Aveam o prietena langa mine careia i se facuse rau ca deh, bause ca toata lumea sambata seara. Am incercat sa-i argumentez ca totusi, sunt designated driver ... nici n-a vrut sa auda.
Pentru aia m-am dus la driving school si mi-au anulat amenda ... ca sa-mi iau alta de 3 puncte pentru 12 mile peste o luna mai tarziu intr-o seara ca-l cautam pe unul ca un idiot la o liniutza ca mi-a facut o faza si aveam ciuda pe el. Daca eram boier ca tine si aveam radar, scapam.

Anyways, long story short, grea decizie. Daca nu aveai drumul ala iti ziceam clar sa-l tarasti prin tribunal daca credeai ca ai rabdare si chef.
f1anatic
QUOTE(fishbone)
Ba nene, din cate stiu eu tu ai record impecabil, nu? La categoria aia cate puncte e pe carnet, ca eu numa' de asta mi-as face griji. De bani da-i dracu, mai ales ca ai drum.


Nu mi-e clar care-i vraja cu punctele.

Ultimul "mover" (moving violation) a fost pe 11 Sept 2002 cind un vrednic strajer al patriei m-a vazut depasind pe banda biciclistilor. Mers la traffic school si deci practic sint curat si neprihanit !

Voi merge in Canada 23 Oct - 4 Nov. Mai greu sa incepi sa te justifici cu amenda...ca ai driver license...ceea ce insa este perfect acceptabil in IL.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.