Help - Search - Members - Calendar
Full Version: subaru lanseaza impreza 1.5R sports wagon
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
G e o r g e
subaru lanseaza o contraofensiva la masinile de clasa compacta entry level in europa . noul impreza 1.5R este animat de un motor de 105cp / 6400rpm si un cuplu de 142nm / 3200 rpm . motorul beneficiaza de avcs si dohc . el a fost special gandit pentru a oferi cuplu de la turatii joase si pentru mersul in oras.

consumul declara este de 10.4% in ciclu urban si un 6.4% afara .





pretul se anunta a fi mai mic cu 500 lire sterline (in uk) fata de ford focus entry level 1.4 79cp . in plus impreza beneficiaza de abs , ebd , jante din aliaj , oglinzi electrice si incalzie , aer conditionat radio cd ... si altele .

o super oferta smile.gif
Baby Blues
Sunt un fan Subaru, chiar daca am o masina nemteasca dar asta mi se pare cam uratica. Nu neg calitatile motorului , dar design-ul imi aduce aminte de Nubira.
mike.omega
George unde e consumul redus daca papa min 11% in oras, adica cam cat un motor de 1.8 pe benzina? smile.gif
HalbaSus
QUOTE
pretul se anunta a fi mai mic cu 500 lire sterline (in uk) fata de ford focus entry level 1.4 79cp . in plus impreza beneficiaza de abs , ebd , jante din aliaj , oglinzi electrice si incalzie , aer conditionat radio cd ... si altele .

Asta ar insemna sa coste vre-o 10.000 de euro cip... i doubt that... dar sper sa fie adevarat.
air_wolf
e un break, e mai mare ca focus, e ok. ca e urita sau nu... preferam 555-ul. oricum as prefera-o unui vw, cel putin nu e comuna.
f1anatic
mai bine ar aduce 2.0 T pe toate masinile dar se vede ca voi nu meritati turbo
ozz86651
Europenii au o viata si un anumit organ, nu trebuie sa se refugieze in motoare puternice.
biggrin.gif
DORU
QUOTE(f1anatic)
mai bine ar aduce 2.0 T pe toate masinile dar se vede ca voi nu meritati turbo


Unii merita... biggrin.gif :angel:
G e o r g e
11% pentru un break compact cu tractiune integrala . mike , asta e consum redus !
DORU
Cu siguranta ca este.
Sunt masini far apretentii cu tractiune fata si cu masa totala mai mica ce trec usor de 11%...asa ca este un consum bun raportat la putere/greutate/tip tractiune.
HalbaSus
QUOTE(DORU)
QUOTE(f1anatic)
mai bine ar aduce 2.0 T pe toate masinile dar se vede ca voi nu meritati turbo


Unii merita... biggrin.gif :angel:


Asa e... aia care au fost cuminti si au papat tot din farfurie primesc turbo biggrin.gif poate si un intercooler biggrin.gif

Consumul e rezonabil... problema e ca pentru cei care nu vor sa circule catusi de putin in off-road nu prea o varianta tentanta... cu cei 105 cp nu cred ca avantajul tractiunii integrale va iesi la suprafata... oricum daca pretul va fi de ~10.000 euro CIP (cam asa ar trebui daca va fi cu 500 de lire mai ieftin decat un focus entry level) atunci va fi o afacere foarte buna.
G e o r g e
eu zic ca ar fi o foarte buna oferta in clasa ei . daca ar veni in romania la un 10-11k cip .
ozz86651
La cum se deszapazeste in Ro, AWD + cauciucuri de irana fac treaba bunicica (discutabil daca merita, depinde de utilizare).... ce treaba are puterea? ce treaba are off roadul? Astea nu sint masini de off road.
air_wolf
pai nici nu cred ca s-a gindit cineva la offroad biggrin.gif
romb
si va avea AWD ?

nu cred in pretul de 10-11k CIP , mai degraba un 13k mi se pare realizabil ... dar ramane de vazut datele oficiale.
G e o r g e
da, va fi AWD .

vecheam impreza 1.6TS era la vreo 13000 cip , si ei au anuntat o scadere a pretului asa ca un 11 000 cip este realizabil .
James Kilowatt
Da' urata mai e... botul aduce a nubira 3/lacetti sedan iar spatele e unul din cele mai nereusite dupa parerea mea.
Lucian55
un pret foarte bun, acum nu stiu bine cum e cu taxele alea dar poti face leasing si iesi foarte bine, o masina cu AWD si motor de 105 cai, break, adica de 1000 de ori mai bine ca un Golan break care nu cred ca e foarte departe ca pret la motorizarea de 1.6 16V si nivel de echipare maxim.
romb
daca va aparea la un pret de pana in 11500 E Cip , decent dotata si cu AWD m-ar interesa si pe mine serios in viitor.

mai ales daca va avea usile fara rame cum are Impreza STI , ceea ce cred ca va avea ... chiar asa nu se anunta nici o lista de dotari , un pret , ceva ?
Cristi61091
Pretul este 14.500 Euro CIP varianta Sedan si 14.900 Euro CIP varianta Sports Wagon.
Are AWD Simetric si lipsa ramelor la geam!
Andrei Suzuki
De unde stii?Daca e asa,ieftina pe dracu. Oare chiar merita o caruta de bani pt 4x4, geamuri fara rama si performante canci? Eu zic ca nu.
G e o r g e
QUOTE(Cristi61091)
Pretul este 14.500 Euro CIP varianta Sedan si 14.900 Euro CIP varianta Sports Wagon.
Are AWD Simetric si lipsa ramelor la geam!


astea sunt VECHILE PRETURI ! alea de la 1.6 TS ...

sau sunt aceleasi si pentru noul model ?

nu merita atunci , si asta o zic eu care sunt dus cu capu in ceea ce priveste subaru , da bre carcotasilor o recunosc tongue.gif

la 11500-12500 merita , dar la 14500 e scump dom'le scump .

si primesti mai mult decat AWD si geamuri fara rama wink.gif
romb
azi am trecut pe la dealerul Subaru din oras .

Impreza 1.5R AWD costa 14.500 E cip si ai in pret :

AWD
ABS
EBD
4 airbaguri
geamuri electrice fata spate
inchidere centralizata
radio cd
aer conditionat automat
suport pahare
scaun regl manual
proiectoare ceata
oglinzi electrice
scaune incalzite
jante alij 15" 195/60
tetiere active
isofix

acum parerea mea e ca Impreza e o masina misto si destul de exclusivista , look-ul e ok , finisarea e buna , interiorul spartan dar destul de sportiv , AWD e clar un mare atu , inclusiv motorul de 1.5 e bun pentru o exploatare normala , echiparea este buna spre bogata , geamurile fara rame sunt criminale dar ... si e un mare dar , pretul este cam mare , un 12.500 Cip era mult mai corect.
G e o r g e
la un 12500 ar fi spart piata !

14500 mi se pare cam mult si mie sad.gif
air_wolf
avind in vedere ca e un break si ca e awd, pretul e mai mult decit mic. care e urmatorul awd/break pe lista?
G e o r g e
ai si tu dreptate , dar un 12500 spargea piata biggrin.gif

si urmatorul break AWD ... hmmm sa fie skoda octavia ? pe la vreo 19-20k cip ?

clar impreza asta e a bargin ... atunci
romb
oricum am impresia ca la Subaru se poate negocia serios pretul , ca am fost sa ma interesez de un 2.0R pentru un prieten si din discutie in discutie fara insistente am ajuns la un pret de 21.000 E cip pentru un WRX albastru de pe stoc , deci un discount f mare...

s-ar putea deci sa se poata negocia si la 1.5 ...

a si daca tot e topic de Subaru ca era sa uit , m-am plimbat cu STi-ul patronului , cum merge masina aia nu am cuvinte , sunt profund impresionat , si tre sa vad cum fac rost de bani macar de un WRX in viitor .
G e o r g e
pai de la 22500 la 21000 e un discount ok , nu agresiv ... 1500 E e u ndiscount bun dar cam atat smile.gif

STI ul e o bestie smile.gif be carefull smile.gif
romb
la banii astia era sedan ... break e la 14.900E cip.
romb
tinand cont ca la altii preturile sunt batute in cuie 1500 E cip mie mi se pare un discount mare.

oricum se pare ca informatia ca 1.5R s-ar produce decat wagon este falsa , exista si varianta sedan , iar preturile si listele de dotari care le-am primit sunt pentru modelul Impreza 2007.
G e o r g e
eu am luat informatia de pe un site din uk smile.gif
romb
oricum daca stau sa analizez preturile nu sunt chiar rele , mai ales in conditiile in care masina nu are contracandidati clari pe piata.singurele compacte cu tractiune intregrala mai sunt Octavia , Golf si A3.

Octavia exista doar in varianta break si incepe pe la 18.500 cip mai slab dotata dar cu motor de 2 litri , golful incepe de pe la 17.000 cip dar de asemenea cu motor de 2 litri iar oricum pentru A3 quattro preturile sunt enorme.

Daca nu gresesc cred ca Impreza 1.5 R este singura compacta cu tractiune integrala de pe piata cu motor de 1,5 - 1,6 (deci implicit comsum rezonabil) asa ca s-ar putea sa isi gaseasca adepti.
G e o r g e
posibil ... pacat ca lumea nu cunoaste marca subaru .
HalbaSus
Mai era o compacta break 4x4 numita octavia tour combi (octavia 1 pe numele ei original) si a fost cumparata... mama mama... se imbulzea lumea la magazin sa ia breakul 4x4 si fara putere... eu cred ca aici e o problema de marketing. De awd au nevoie 2 categorii de persoane: cei care vor sa o faca pe durii, sa mearga in munti, sa se catere pe copaci, pe stanci, sa treaca prin rauri, peste nameti, etc... si aia isi vor lua ceva care macar arata a off-roader (sa zicem un ignis 4x4 sau daca vor ceva devarat suzuki jimny) fie pentru cei care doresc awd pentru curbe luate la mare viteza, derapaje controlate, etc... si aia in vecii vecilor nu isi vor lua un break... cu 105 cp... Deci targetul impreza combi 105 cp e destul de slabut. Aceste masini pur si simplu nu au cautare...
G e o r g e
si este un succes , in marea britanie tot stocul a fost epuizat de la lansarea la vanzare a acestui model .

la un pret de 12495 lire sterline a spart piata smile.gif

http://www.subarunews.net/news/news20061031a.htm
eddie
Am citit despre Subaru 1,5 cu 105c.p. berlina intr-o revista de curand ca ar fi la 24.000 de euro DDP-ul. Normal ca daca o iei in leasing iese ceva mai ieftina...
romb
in leasing iese mult mai ieftina , dar ramane problema cu asigurarea casco uriasa pentru o astfel de masina ! biggrin.gif
G e o r g e
asigurarea casco era pana acum uriasa pentru ca taxele vamale erau considerate la asigurare la 30% . in conditiile noilor taxe vamale de 10% ar trebui sa scada , teoretic si primele de asigurare casco cu 20% ... teoretic , ca practic asiguratorii sunt niste magari !
Dana92499
Ce ziceti de Bristolu' asta?
E real ce scriu astia http://www.carsandtuning.org/cars/bristol/ ??
:ban:
romb
o sa scada asigurarile pt masini de import , dar pe de alta parte o sa creasca pretul real platit pe masina.

pana acum se plateau in mod real 6% taxe vmale , iar de acum se vor platii 10%.

deci pana la urma iesi tot cam pe acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.