Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dimensiuni anvelope iarna
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
cristi52331
Salutare,

cum iarna e la usa, imi pun problema achizitiopnarii unor anvelope de sezon.
Dimensiunea anvelopelor este 185/65 R14. Ce dimensiune sa-mi iau pentru iarna.? Intreb asta pentru ca stiu ca se iau unele mai inguste si ca exista o formula de calcul a dimensiunilor echivalente.
Calin53841
salut!

trebuie achizitionate anvelopele trecute in cartea tehnica sau in cartea de intretinere. Este vorba de profil, sarcina de greutate si de indicele de viteza dar si de dimensiunile care trebuie incaltate pe jentile de dimeniunile indicate.
Dintr-o clasificare germana facuta pentru anvelope la indice de viteza H am retinut clasificarea urmatoare descrescatoare:
1: Pirelli; Bridgestone
2: Firestone; Dunlop; Goodyear; Michelin; Vredestein; Fulda

Cea mai slaba la uzura din lista este Dunlop
Cea mai zgomotoasa din lista este Fulda
Cu cea mai mare rezistenta la rulare este Firestone

La u indice de viteza de la V in sus nu se recomanda achizitionarea de anvelope pe care s-a intervenit sau la mana a doua.

Trebuie stiut ca preturile la noi sunt duble fata de cele din GB.

Din pacate am pierdut adresa specializata pe care am gasit evaluarile anvelopelor (site german)
ALBERT29134
Anvelopele, indiferent de sezon, se cumpara dupa indicatiile producatorului masinii, adica cum scrie in talon, la aceleasi dimensiuni.
185 nu este o anvelopa exagerat de lata, iar montarea unora mai subtiri pe aceleasi jante s-ar putea sa dauneze in timp la nivel de articulatii , directie, precum si consum de carburant; situatie valabila si daca pui vara mai late...
Ca fapt divers, la BMW daca se pun alte dimensiuni de jante/anvelope, se pierde garantia.
deci, iti recomand sa pastrezi dimensiunea similara cu cele de vara, asta numai daca nu ai de gand sa mergi la vreun raliu biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.