Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum e cu benzina?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
vladimir89195
Salutare tuturor. De acum cateva zile mi-am luat prima masina biggrin.gif - un Punto 1.2 v8 din 2002 pe benzina. La doar 44mii de km merge super, totul e ok, doar reflectoarele de ceata nu merg (nu se aprinde senzorul pe bord).
vroiam sa intreb : ce benzina e de preferat sa pui? din manualul celor de la fiat am inteles ca e bine benzina fara plumb cu cifra octanica mai mare de 95. E mai bine sa pui 98?

Si inca ceva: trebuie sa schimb filtrele si uleiul. Unde se vand filtre ieftine, si ce tip de ulei trebuie sa pun?

Multumesc frumos biggrin.gif
Sorin82761
Eu filtre pentru Punto imi luam de la orice magazin de piese auto si erau ieftine, eu am avut tot motorizarea de 1.2 8 v , eu foloseam Esso 15 W , si era ok
Referitor la benzina eu ti-as sugera sa bagi de 98 ( ca poate aia o fi de 95 macar , la cat ii de botezta benzina la noi )
Cipp
SIGUR aia de 98 e de 95! Am bagat la greci de 95 de la BP si mergea mai bine decat aia de 98 de la MOL de la noi! Au aia niste drumuri....mammmma mia!
Cristi80483
Vladimir esti sivur ca motorul tau e 1.2 v8??
sau nu cumva e 1.2 8v??
aa si se numesc proiectoare de ceata nu reflectoare.

ps:nu am spus-o cu rautate.numai ca nu suna bine biggrin.gif
vladimir89195
Da, ok, mea culpa biggrin.gif

O problema ce-am observat : becul de la plafoniera cateodata merge, cateodata nu blink.gif e posibil sa aibe firaraia o problema, sa nu se faca niste contacte cum trebuie? e complicat de verificat, sau trebuie sa ma duc la un nene priceput?

apropo, ce tip de filtru de aer trebuie? ca in manual nu scrie
emilian78656
La capitolul filtre iti recomand filtrele mann, sunt de calitate sunt facute in ue si preturile sunt rezonabile. chiar daca nu stii ce tip (model) iti trebuie la masina du te la orice magazin specializat, spune le ce tip de masina ai, motorizare , an fabricatie, capacitate, putere si ei iti cauta in catalog si o sa ti dea modelul corespunzator.
emilian78656
ati incercat benzina efix de la rompetrol? ce pareri aveti legat de acest produs? la pompa scrie ca ar fi echivalentul benzinei de 95 f plumb. eu de obicei pun benzina de 95 de la MOL si pot sa o alerg lejer cu 160. am incercat si efix si parca nu tragea asa bine.
emcos85376
da, chiar. care e treaba cu benzina efix. pt ca in apropiere am doua statii, una rompetrol si una petromv. iar eu nu prea am de unde alimenta pt ca eu bag benzina petrom 99+ de care sunt f multumit si e mai ieftina decat cele de la rompetrol sau petromv care au numai benzina omv.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.