Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Clio III vs. Ibiza vs. Fabia vs. Astra Classic II
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ciobanu48342
cam astea ar fi modelele la care m-am oprit...Mi-am distrus masina intr-un accident(o astra classic II cdti) si as vrea acum una noua!!!(am obtinut dauna totala).Nu stiu ce sa aleg, ma tot invart in jurul modelelor astora.Imi doresc si comfort de la o masina si un pica spotivitate si economie daca se poate ah da.. si peste toate cred ca ar fi fiabilitatea

1. Renault clio III 1.5 dci 80 cp varianta dynamique + scaune incalzite, clima, senzor ploaie si lumina. Pretul dat de dealer: 11.000cip

2. Seat Ibiza 1.4 tdi 70 cp all inclusive +airbag latetrale. Pretul dat de dealer: 10.900 cip

3. Opel Astra Classic II 1.7cdti 80cp +volan piele + airbag laterale + metalizata.Pretul dat de dealer: 10.650 cip.

4. Skoda fabia 1,4 tdi 80cp elite pret : 11.000cip

Am uitat sa precizes k orice idei in banii astia(11.000cip) sunt binevenite, dar nu corsa noua sau grande punto.
Mihai66305
Daca spui ca ai distrus masina in accident, si esti intreg, atunci ramai pe Astra, poate ca-ti poarta noroc...Desi as alege noul Corsa in detrimentul unui Astra Classic, sau as face saltul la Astra H (ambele cu motorizarea 1.3 CDTI, 90CP).
melinteanu72446
RENAULT ? O MASINA IEFTINA la achizitionare schumpa chiar foarte scumpa la intretinere . SKODA? masina ieftina la achizitionare ieftina la intretinere daca nu o faci la dealer , si foarte proasta ca si calitate , ( adica pana la 70000 km am schimbat toata fata la suspensie , ambreiaj , motorul este exceptional ) SEAT am auzit ca e totusi mai reusita decat skoda, iar opel astra 2 cred ca ai fost multumit si tu de vechea masina . eu am cateva Corse si sunt foarte foarte multumit de ele .
iti spun toate astea din propria experienta si cu renaul si cu skoda si cu opel . am un parc auto de vreo 30 masini toate marcile de mai sus . IA TOT OPEL CA NU AR SA-TI PARA RAU !!!!
ciobanu48342
am zis si mai sus: noua corsa in nici un caz nu!Ma surprinde ce ai zis despre skoda melinteanu, "proasta ca si calitate" ca auzisem numai lucruri bune despre fabia.Ma atrage din ce in ce mai mult ibiza noua...Da, de astra am fost f multumit, in afara de catva greierasi, dar parca nu mi-as lua tot astra classic, mai ales ca e de generatie veche, desi cred k e cea mai masina dintre toate si cea mai ieftina.Ma hotarasc fff greu cand vine vorba de cumparatul unei masini noi
TDiFan
3. Opel Astra Classic II 1.7cdti 80cp +volan piele + airbag laterale + metalizata.Pretul dat de dealer: 10.650 cip.
eddie
Atunci,parerea mea, alege Clio III cu motor diesel de 80 c.p.
Despre motor,pot eu sa-ti spun ca e un motor reusit,e super OK,se misca bine ca unul pe benzina si consuma putin.
Si in plus Clio III e si o masina cu renume si un pret bun.
ciobanu48342
da, pretul este bun dar imi este frica sa nu apara tot felul de probleme cum au fost si la clio vechi, la caseta de directie sau la megane cu electrica
eddie
Clio vechi la caseta de directie ?Nu stiu,mi-a scapat asta !
E vorba de Symbol sau de bicorp ?
ciobanu48342
parca la bicorp era.M-am tot uita pe net la teste cu corsa noua si... a inceput sa imi placa biggrin.gif !!!cred ca o sa ocupe locul 5 in lista mea, motorizarea de 1,3 cdti 90cp.Acuma si mai grea decizia sad.gif(
Baby Blues
Poate daca ai avea mai mulkt ti-ai alege unn Opela Astra H. masina este f.frumoasa si ex si interior. Despre motor si restul pot sa-ti spuna posesorii. Oricum alegerea este 70% subiectiva.
ciobanu48342
din pacate mai mult chiar nu se poate. Si asa si m-am cam intins...
Mihai34891
Seat Ibiza.
Dar cu un motor mai mare (100 CP-benzina ?).
Mihai66305
Ibiza si Fabia sunt depasite moral si au motorizari slabute comparativ cu ce ofera concurenta, adica Clio III si noul Corsa. Eu zic sa te gandesti mai serios la Corsa, are 5 stele EuroNcap, fata de 4 cat are Astra Classic. Si asta e doar un aspect, pt. ca motorul de 1.3 CDTI, 90CP nu-l gasesti decat pe Corsa sau Astra H. Bine, ar mai fi si pe Grande Punto, dar observ ca nu l-ai introdus in optiuni...

P.S. Era sa uit, fa neaparat un drive-test cu Mitsubishi Colt, este o masina foarte buna si performanta, spatioasa, si la un pret mai mult decat corect ! In 11000CIP te incadrezi pt. un benzinar cu distributie variabila, 1.5, 109CP, dotat f. bine ! In plus, e o promotie acum prin care beneficiezi de revizii gratuite in perioada grantiei, care este de 3 ani.
INA88996
Mitsubishi Colt - e o varianta doar in cazul in care nu te intereseaza f. tare consumul. Am vazut ca "maninca" nu gluma...
Cit despre fabia... vad ca sint vehiculate pareri nu f. bune, din pacate pe mine ma satisface ca masina. Iar cei din jurul meu care detin o Fabia au numai pareri de bine despre ea. Dar depinde f. tare si de ceea ce-ti doresti de la noua masina.
Mihai34891
QUOTE(Mihai66305)
Ibiza si Fabia sunt depasite moral si au motorizari slabute comparativ cu ce ofera concurenta.


Referitor la Ibiza:
Motorizari slabute ??? Exista IBIZA cu motor de 180 CP !!!
Depasita moral ? Versiunea actuala a aparut anul asta...
Acu' sa fim seriosi: decat un Renault facut in Turcia mai bine o masina care si-a dovedit clasa.
Mihai66305
Nu vorbeam despre Ibiza FR totusi...asa mai toti producatori au cate un model sport, de ex. exita Clio RS de 197 CP, dar nu despre asta era vorba...Dar se vede lesne ca la cilindreea lor, motoarele obisnuite de pe Ibiza/Fabia/Polo sunt cele mai slabe. Exceptia ar fi acel 1.4 100CP, dar costa mult, si performantele lasa de dorit. Si da, Ibiza este practic aceeasi masina de cativa ani buni, versiunea actuala (2006) fiind doar un facelift minor.

Ina, Colt-ul nu consuma mai mult decat variantele echivalente ca putere ale concurentei, in schimb, sunt printre cele mai nervoase motoare in categoria lor de cilindree.

ciobanu, ar mai fi o optiune destul de interesanta si bine lucrata desi poate un pic cam mica: Suzuki Swift wink.gif
pepelutza
Nu am condus clio3 diesel dar am clio3 1,6 16v 110cp. Parerea mea, ia-ti clio3 !!
DORU
Dupa mai bine de 4 ani de la initierea topicului, avea omul timp sa incerce toate masinile...nu mai zic ca e posibil si sa le fi vandut intre timp biggrin.gif
James Kilowatt
In cei 4 ani de cand s-a rezolvat problema am reusit sa fac un drivetest cu Ibiza 1.4 tdi Ecomotive. E cea mai lenta masina noua din univers, ajutata fiind de cutia ECO, si printre cele mai zgomotoase.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.