Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Stergatoare
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
petre 1
Salut, am o problema cu stergatoarele care au inceput sa scartaie destul de deranjant desi nu au decat 1 an.Stie cineva cum pot rezolva aceasta problema sau de la ce masina(ex. renault megane) se potrivesc pe logan sau eventual din ce loc pot cumpara unele mai bune ??
Geroge73919
din targ de la autovit gasesti lamele 100 de mii 2 bucati de grafit
petre 1
ok ,eu ma cam feream de targ blush.gif sunt bune alea??ce avantaj le ofera compozitia de grafit ?
ivghenie74744
merg pana se tocesc si tot nu scartaie, scartaie cauciucul deoarece se antareste de la soare si alcoolul din sol de spalat parb. merci ptr mp mai vreau odata nr dar scrie l cu litere ca mi a venit format xxxx blush.gif
r4mp
sau cu spatii intre cifre biggrin.gif sry pt offtopic
Alex-F1
Petre, totul tine de compozitia gumei din care e facuta lamela aia! Bucura-te ca au tinut un an alea originale de la Logan! biggrin.gif Acuma, daca iei de alea cu 100 de mii perechea, te vor tine cam tot atat....ale mele is de alea, au cam un an....nu scartaie inca, dar mai nou unul dintre ele lasa o urma enervanta pe parbriz, asa ca le voi inlocui si io inainte de venirea iernii.... Unii zic ca si-au luat de alea scumpe (~ 500 de mii perechea) si cica is marfa....moi, super-silentioase, sterg super-perfect bla bla....poate ma bag si io la o pereche de aia....sper sa nu-mi dea nevasta-n cap cu ele :bash: :angel: Sa fii atent la lungime, masoara-le pe cele originale si sa iei aceeasi lungime, ca sunt mai multe dimensiuni! De potrivit (la sistemul de prindere) se potrivesc toate care se gasesc prin magazinele de profil/benzinarii.... Ar mai fi de cumparat doar lamelele alea 2 de guma, fara tot stergatorul ala negru de metal, dar nu merita osteneala sa te apuci sa scoti gumele vechi si sa le prinzi pe cele noi! blink.gif
petre 1
oo,am incercat o data sa schimb doar lamele de cauciuc ...si ce a iesit laugh.gif ,ok am inteles cum stau lucrurile multumesc de raspunsuri,am sa caut unele mai bune chiar daca sunt mai scumpe.
Geroge73919
QUOTE(petre 1)
oo,am incercat o data sa schimb doar lamele de cauciuc ...si ce a iesit laugh.gif ,ok am inteles cum stau lucrurile multumesc de raspunsuri,am sa caut unele mai bune chiar daca sunt mai scumpe.

lamele de grafit de 100 de mii sa nu iti mai iei ca sunt made in Germany si de 3 luni de cand le am merg f bine, incearca sa schimbi cu totul stergatoarele eventual cu unele Bosch din alea duble care costa un milion ... ce mai insemna un milion in ziua de azi
Daniel82595
dupa aprox 1 an stergatoare de logan din fabricar, UAMT, se cam duc. EU cand am luat masina, la SH, primul lucru am schimbat stergatoarele cu unele Champion, asta dupa ce fostul proprietar folosise unele e vreo 150.000 si imi lasasera zgarieturi pe parbriz. De astea Champion sunt f multumit, sterg f bine, insa eu le scot cand vremea e insorita biggrin.gif.
Stergatoarele duble, sunt inutile, dupa mine si iti iau si din campul vizual. De la Bosch poti sa incerci alea noi si subtiri. AeroTwin parca. Important cand iti iei stergatoare e sa fie aceeasi dimensiune si sa fie SIMETRICE....asta pt logan....pana intr-un mil ar trebui sa gasesti ceva bun.
cristi52331
Nu stiu de ce recomandati stergatoarele Bosch...la mine au cedat cele originale dupa aproape 5 ani...nu lasau dungi ci un fel de pelicula, ca si cum era geamul unsuros...am fost la dealer sa le schimb tot cu unele originale Mazda...nu am gasit decat o bucata, noroc ca era stanga. A costat 870.000 de lei. Sterge absolut exceptional, nu-mi vine sa cred. Pentru dreapta am luat o pereche Bosch, Aero Twin...dupa doua luni lasa dungi pe parbriz...DOUA LUNI!!!!
eddie
Pe mine dupa prima iarna,m-au lasat stergatoarele originale Valeo de pe Clio.Nu aveau decat 8 luni.Problema era ca erau inegale.M-am dus la Metro si nu am gasit set cu doua egale exact pe masurile mele.Am luat 2 seturi Bosch Twin de 2 lungimi,nu imi aduc acum aminte exact care. Am pus pe masina unul scurt si unul lung.Merg de de vreo vreo 18 luni cu astea si nu am nicio problema.Oricum mai am un set de rezerva.....
Daniel82595
cristi e posibil sa fi cumparat niste facaturi mai 'bine facute', totusi in stergatoare eu auzisem ca ar fi mai buni cei de la Champion.
cristi52331
Le-am luat de la Metro, nu din Vitan...
petre 1
Am gasit unele cu baza de grafit care arata foarte bine sunt facute in Germania dar parca sunt mult prea ieftine 85.000 lei (vechi) bucata in Cora.Inca ma gandesc o fi teapa.....n-o fi teapa.. unsure.gif
Daniel82595
nu te lua dupa faptul k scrie made in germany, le stiu, o sa tina o perioada mica d timp apoi iar fac dungi. Cel mai rau e daca ti-ar zgaria parbrizul.....atunci o sa zici k ai fi dat si 500k pe ele. Ca o paranteza pe ale mele scria made in belgium dar nu asta are relevanta. asa k mergi pe ceva de firma :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.