Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Honda Civic 2.2 vs Seat Leon FR TDI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Adrian82176
Am si eu o nedumerire smile.gif nu prea pot sa ma hotarasc intre honda civic verisunea diesel 2.2 si seat leon fr versiunea diesel.. honda accelereaza in 8,4 sec, iar leonul in 8,2.. 140 de cai pt honda fata de cei 170 ai leonului.. si ... smile.gif va rog sa postati mai ales daca ati facut test drive pe una din ele.. mersi
Mihai66305
Vezi mai jos un versus intre diesele in clasa compacta, in care este si noua Honda Civic:
http://www.autozeitung.de/index.php?page=4...ail&id=1608

Foloseste Google translate, daca nu vrei in lb. germana.
Nu vei gasi Leon FR, dar dintre cele comparate acolo, Civic iese cel mai bine. Sa nu mai amintim de design-ul interior/exterior absolut fantastic...
florin55503
QUOTE(Adrian82176)
Am si eu o nedumerire smile.gif nu prea pot sa ma hotarasc intre honda civic verisunea diesel 2.2 si seat leon fr versiunea diesel.. honda accelereaza in 8,4 sec, iar leonul in 8,2.. 140 de cai pt honda fata de cei 170 ai leonului.. si ... smile.gif va rog sa postati mai ales daca ati facut test drive pe una din ele.. mersi


civicul probabil e mult mai usor decat leonul. diferenta de pret intre ele care e?
Adrian82176
diferenta de pret nu prea e.. adik honda cip e 21, iar leonul 20.500.. si au cam aceleasi dotari standard..
florin55503
motorul de 2.2 va suporta o taxare suplimentarasi la asigurari si la impozit mai ales din 2007. dar motorul e extraordinar imi plaace foarte tare nu iti dai seama ca esti la volanul unui diesel. am mers cu 2.0 tdi cel de 140 si trage foarte bine. asa ca ma gandesc ca cel de 170 e si mai si. cel mai bine mai ales ca sunt la acelasi pret testeaza-le pe ambele. testul e sfant. alege-o pe cea care iti place mai mult
T u d o r
Motoarele sunt foarte interesante amandoua. Consider ca cel Honda este mai modern, a castigat "n" premii de toate felurile, iar sound-ul lui este de benzinar turbo. Cel al Leon-ului este mai puternic si cu cilindree mai mica, asa ca are si el atuurile sale.
Subiectiv Civic-ul este mai frumos, interiorul este de OZN si nu-l vezi toata ziua pe strada. Plus ca garantia lui este mai mare si acopera tot, bumper-to-bumper. Ca un minus, taxele vamale prohibitive, inclusiv la piesele de schimb, asa ca atentie la costurile post-garantie si ale consumabilelor.
HalbaSus
Honda civic 2.2 e cea mai grea alegere din punct de vedere fiscal... pe langa pretul (nu foarte mic) al masinii mai vin taxe vamale + accize mult mai mari din cauza cilindreei (peste 2.0). Pe de alta parte honda civic e o masina mai buna decat leonul... are un look mai nou, nu arata ca un monovolum, etc... dar eu as alege totusi motorul 1.8 benzina tot de 140 cp.
DORU
Cateva recomandari si pareri aici, despre Seat TDI 140CP:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=11762

Si ceva despre motorizarea TDI 170CP, pe Octavia II RS (identica cu cea de pe Seat FR Diesel):
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...73&start=40

Parere personala:

Seat are motor mai performant, insa interiorul e slab realizat.
Honda are un motor de invidiat, 0.2 sec nu se simt in mod normal (vizavi de acc celor doua modele), iar Civic este o bijuterie de masina. Din ianuarie 2007, taxe de numai 10%. Asadar, eu as merge pe Honda clar !
Alex-164
Parere personala. Civic-ul imi place la exterior foarte mult, dar interiorul parca e prea...SF. Leon nu am condus, dar am condus si conduc TOLEDO 2.0TDI 140CP ( +CIP PUTERE ) deci am si eu 180CP. Motorul este bestial, trage bine, nu am avut nici o buba cu el (am 45.000KM), masina de asemena imi place la nebunie, mi se pare foarte comoda, stabila, placut de condus,si multe alte calitati. Avand in vedere ca LEON este mai usor cu ~300kg de cat al meu TOLEDO, eu zic ca placere de a o conduce este si mai mare.
SUCCES, sa ne zici si noua ce ai ales?

PS: De ce nu ALTEA cu acelasi motor 2.0TDI 170CP, este cu 500EUR mai scump, dar este mai spatioasa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.