Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suspendare permis...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pages: 1, 2
DRAGOS
Pai probabil o vei plati intreaba, nu jumatate, cum ar fi fost daca o plateai in 48 de ore.
JohnSA
Amenda aia se duce la Administratia de care apartii si se inscrie pe rol-ul tau. Cand vei da piept cu Admnistratia prima oara, la orice document doresti de la ei, te vor intreba de viata. Politia nu mai are nici o treaba.

Bafta
AZAZEL
bai nenicule,
spuneam cateva posturi mai devreme ca nu am nici o problema pt ca ma ajuta nevasta-mea cu mersul la munca (18 km pe sens). problema este ca, eu voi ramane fara dovada pe 12 martie adica vineri si incepand de luni 14 martie nevasta-mea e relocata cu jobul pt 6 saptamani la deva.

cum e posibil sa am un asa ghinion? aseara a aflat si ea asta.

suplimentar problemei mersului meu la serviciu zilnic mai este nasol si faptul ca ea va si lucra din noapte in noapte si ca sa pelce sambata de la deva si sa se intoarca duminica, la ritmul ei de condus , mai bine ne lipsim.
eu voi face cu trenurile o vesnicie pana acolo. rahat total.


Tiberiu61940
Pai la citi someri sunt eu cred ca poti angaja pe cineva cu vreo 5 mil pt 2 sapt sa iti fie sofer.
JohnSA
QUOTE (AZAZEL @ Mar 4 2010, 07:43 AM) *
bai nenicule,
spuneam cateva posturi mai devreme ca nu am nici o problema pt ca ma ajuta nevasta-mea cu mersul la munca (18 km pe sens). problema este ca, eu voi ramane fara dovada pe 12 martie adica vineri si incepand de luni 14 martie nevasta-mea e relocata cu jobul pt 6 saptamani la deva.


Pai baga pur si simplu contestatia. Vei pierde si ti se va comunica asta in cca 2 luni. Se judeca in absenta, asa ca nu te taraie nimeni in sala de judecata. Poti si coresponda cu ei smile.gif .Si incepi ispasirea pedepsei dupa ramanerea defintiva a sentintei.

Bafta
vio
daca nu rez in alea 15 zile pana expira dovada pe urma nu se mai poate face nimic . si politzistu propune 30 zile si Comandantu decide cat .. asa ca tre oricum sa te duci sa vezi cate zile ai , acu dupa ce expira dovada. si io am patit-o ca tine acu 12 ani , dar total pe nedrept si nu era vb de shina de tramvai. am depus contestatie la DPR sus la Chirigiu am fost in sudientza am explicat tot ce si cum si in ziua in care expira dovada mi-au dat rezolutie cum sa imi dea carnetu inapoi pt neconcordantza ce scria in PVC si ce am zis io cu constatare la fatza locului de catre anchetatori .

io iti dadeam 3 luni si sa dai de carnet din nou ... biggrin.gif ... treaba cu carnetu ca intretii familia se aplica doar la shoferii profesionisti care au toate categoriile asta stiu tot de la politzai.
AZAZEL
vio,

adica tu sustii ca este posibil sa am permisul suspendat pt mai mult de 30 de zile ?
cristsib
Numai daca in urma contraventiei a rezulatat un accident, altfel ramane 30 zile.
vio
AZAZEL mersu e asa , agentu propune 30 zile comandantu decide... inztelegi...treaba e ca daca esti recidivist si nu ii palce de tine poate sa iti mareasca cu 30 zile dar numai mult. de aia e bine in momentul incare iti expira dovada , sa te duci sa vezi exact cat .io am amici care au patit asa. dar din cate am aflat din interior nu mai dau baietii mai mult de 30 zile, prefera sa te aibe in trafic pt alte amenzi decat sa stai pe bara... cam asa gandesc ei acu.. ai 666 neciopliti ...
AZAZEL
1.luni am fost sa-mi iau permisul. nu mi l-au dat pt ca aveam doar buletinul si nu si dovada eliberata in momentul in care mi-a fost suspendat permisul.
2.marti am fost sa-mi iau permisul insa nu mi l-au dat pt ca buletinul meu e de bucuresti iar permisul este vechi , pe adresa din vaslui. ca atare, permisul era depozitat la militia din vaslui.
3.am trimis ieri prin curierat dovada la vaslui si a fost cineva sa imi recupereze permisul printr-o relatie. in mod normal , fie mergeam personal, fie faceam o procura prin notar si mergea cineva sa il ridice.
sunt bucuros.
vio
bravo thumbsup.gif
Lucian107416
mai e necesara reexaminarea pentru ridicarea permisului (neaordare prioritate) ? Multumesc anticipat.
G e o r g e
pe ce perioada e suspendat permisul ? daca e pe 30 de zile nu are rost. perioada minima e de 30 de zile.
trebuie sa :
- nu fi mai avut cerere de reducere
- sa nu mai fi avut permisul suspendat

la una 2 ani la una nu mai stiu.

deci , cu dovada te duci la examen, dai examen, iti dau in scris pe dovada punctajul.
cu asta te duci acolo unde te trimit ei, depinde de la caz la caz. faci cerere scrisa. primesti acasa cum ca ti s-a redus de la 60/90 zile la 30 de zile.

totul e gratis. examen dai de cate ori vrei. se da in 2 grupe una la 8 si una la 10 parca.
Lucian107416
au trecut 60 zile. nu cer reducere( am mai avut una acum 1.5 ani, exact pe acelasi articol no.gif ). Nu am inca decizia de suspendare a permisului(trebuie NUP de la procuror - am acrosat un scuterist, l-am dus la spital, l-am dus de la spital acasa in aceeasi zi, apoi am fost la politie si acolo m-au incadrat la parasirea locului accidentului) , dar va fi de 60 de zile conform art. 57.
getodac
QUOTE (G e o r g e @ May 26 2010, 12:37 PM) *
totul e gratis. examen dai de cate ori vrei. se da in 2 grupe una la 8 si una la 10 parca.


Dai de cate ori vrei doar in primele 30 de zile, daca nu reusesti sa promovezi in cele 30 de zile trebuie sa "executi sentinta" initiala. Examenul consta intr-un chestionar de 15 intrebari la care trebuie sa raspunzi corect la minim 13.
Succes thumbsup.gif
Lucian107416
Dovada mea a fost fara drept de circulatie si nu am inca o decizie de suspendare.
PS. cercetari penale la politie au decis deja NUP
G e o r g e
daca dai de 30 de ori si nu iei nu meriti permis ...
vio
nu dai bre nimic, doar daca vrei reducerea pedepsei , si din cate stiu risti sa le bagi bani si sa nu ai acordul, chiar daca iei testu tre sa mai fie de acord si Sefu Brigazi Rutiere ... din momentul in care ai NUP de la Parchet in max 24 de ore tre sa ti dea permisul daca nu sunt specificate nr de zile de suspendare. Practic tu nu ai faptuit nimic .
Lucian107416
Se da, altfel se prelungeste pedeaspsa cu 30 de zile . doar penrtru astea usoare nu se mai da( in general de 30 de zile). Eu asa am gasit pe net. Sunt vinovat pentru "neacordare de prioritate" art 57 lit 2 si cercetat pentru "parasirea locului accidentului" art 89 -
vio
si tu in timpul asta nu ai condus nu ?
AZAZEL
doamne ce emotii am avut:
atat vineri seara pe la 7 cat si sambata pe la 12 la pranz au vrut militenii din piata unirii sa-mi ia permisul pt neacordare de prioritate la pietoni. am avut noroc ca sambata nu era tot acelasi militian de vineri ca sigur ramanea pieton iarasi.
stau asti ala panda...
Lucian107416
QUOTE (vio @ May 29 2010, 11:51 PM) *
si tu in timpul asta nu ai condus nu ?

Nu. Dovada era fara drept de circulatie. Am NUP de la procuror, dar din pacate nu am putut sa-l depun la politie pentru ca le primesc doar martea si joia intre 9-14. Si se pare ca ai avut dreptate si initial. Procurorul a spus ca fapta mea nu exista in absenta plangerii. Exista doar autodenuntul meu. Asa ca marti s-ar putea sa primesc permisul. Sa vedem.
Legionaru'
QUOTE (AZAZEL @ May 30 2010, 09:29 AM) *
doamne ce emotii am avut:
atat vineri seara pe la 7 cat si sambata pe la 12 la pranz au vrut militenii din piata unirii sa-mi ia permisul pt neacordare de prioritate la pietoni. am avut noroc ca sambata nu era tot acelasi militian de vineri ca sigur ramanea pieton iarasi.
stau asti ala panda...



Fii atent!

Non c'e due senza tre!
getodac
QUOTE (AZAZEL @ May 30 2010, 07:29 AM) *
doamne ce emotii am avut:
atat vineri seara pe la 7 cat si sambata pe la 12 la pranz au vrut militenii din piata unirii sa-mi ia permisul pt neacordare de prioritate la pietoni. am avut noroc ca sambata nu era tot acelasi militian de vineri ca sigur ramanea pieton iarasi.
stau asti ala panda...


Daca nu ai acordat prioritate pietonilor pe trecere meriti sa ramai pieton, mai ales daca sa intamplat de doua ori. banned.gif
AZAZEL
ideea este ca nu am jenat nici un pieton.
o data eu eram pe banda 1 iar cel mai apropiat pieton traversa spre mine dinspre stanga insa abia ajunsese pe banda 3
iar a doua oara erau doua benzi pe sens, eu aveam aprox 30 km/h fiind pe banda a doua si cand am ajuns pe la 10-15 m de trecere, a inceput dinspre stanga sa traverseze un pieton. bineinteles ca nu l-am jenat deloc(era pe banda 1 de pe contrasens) insa in ambele cazuri au vrut sa-mi ia permisul fiind si normal asta. eu abia mi l-am recuperat pe 12 aprilie dupa suspendare anaterioara.
Lucian107416
trebuie sa acorzi prioritate doar pietonilor angajati in traversare pe sensul tau de mers. ma rog, tu stii cum a fost in realitate.
vio
doar daca exista scuar pe mijloc trebuia sa nu opresti , in rest tre sa opresti chiar daca era pe contrasens in timp ce trecea ... tu esti asa mini pericol public vad , si pt pietoni si pt caini .. wink.gif) cam tot ce misuna pe shosea wink.gif)

pai Lucian daca nu ai avut drept de condus si s-a facut sorocu ai dreptu sa conduci . chiar si in baza la aia de la Procuror ei tre sa ti dea dreptu la condus imediat dupa ce s-a constatat NUP. pt ca tu ai ispasit pedeapsa in timpu asta cat s-a judecat. restu nu au ce sa comenteze. ceea ce se petrece acu este doar un Abuz in servici .biggrin.gif io am avut asa ceva si in mom cand a venit hartia , a doua zi m am dus si mi am luat permisul.si am condus.
getodac
QUOTE (AZAZEL @ May 31 2010, 10:25 AM) *
ideea este ca nu am jenat nici un pieton.
o data eu eram pe banda 1 iar cel mai apropiat pieton traversa spre mine dinspre stanga insa abia ajunsese pe banda 3
iar a doua oara erau doua benzi pe sens, eu aveam aprox 30 km/h fiind pe banda a doua si cand am ajuns pe la 10-15 m de trecere, a inceput dinspre stanga sa traverseze un pieton. bineinteles ca nu l-am jenat deloc(era pe banda 1 de pe contrasens) insa in ambele cazuri au vrut sa-mi ia permisul fiind si normal asta. eu abia mi l-am recuperat pe 12 aprilie dupa suspendare anaterioara.


Pai daca nu erau pe sensul tau de mers inseamna ca politistul a fortat putin, probabil astepta ceva spaga ca e bugetar si i se taie din salariu. Oricum uneori e mai sigur sa treci fara sa franezi la trecere daca pietonul nu este pe sensul tau, decat sa incerci sa opresti brusc si sa existe riscul ca atunci cand pietonul ajunge in dreptul tau masina ta e inca in miscare sau vreun ametit ce circula in spatele tau nu realizeaza cat de mult ai apasat frana. Mie mi-e groaza cand ma gandesc la fluxul de pietoni ce urmeaza sa invadeze zonele Delfinariu si Tomis 3 in urmatoarele luni, uneori stai cateva minute la trecere si sirul indian nu se mai termina verymad.gif
JohnSA
In urmatoarea perioada , cel putin in Bucuresti, se va pune mare accent pe prioritatea pietonilor, asa ca aveti grija. Vor utiliza si masinile cu camere pentru asta.

Una peste alta, Sambata noaptea un politist in Busteni si-a incercat norocul cu : " va dau 450 RON amenda si suspendarea permisului pe 3 luni ". I-a trecut cand a fost sa dezvolte subiectul si ma intreba "si eu cu PV-ul inceput ce fac?" . Nici nu stii daca sa te loveasca mila sau sa-l sfasii cand il vezi cum sta zelos la panda pana interpreteaza el ceva, acolo !
vio
uite cum puteti scapa de permis contra pieton , politistul tre sa demonstreze asta :

(3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic. asta v-a disculpa pe majoritatea . ei nu pot demonstara asta niciodata .
Lucian107416
Mda. Permisul meu a fost suspendat pe 90 zile, conform art 103. Faptul ca am fost cercetat penal a determinat suspendarea pe 90 zile, chiar daca decizia a fost NUP. Cica trebuie sa-mi trimita decizia acasa. E decizie( a comandantului parca), nu proces verbal de contraventie, asa ca nici nu poate fi atacata in instanta.
@vio Articolul citat de tine nu-l disculpa pe sofer. In cel mai fericit caz da o culpa comuna, desi nici asta nu cred. Oricum legea e o porcarie si cred ca gasesti multe contradictii in ea.
bogcot76
Vio, aia e valabila pentru coltul strazii fara marcaj. Eu in schimb pe net am gasit un articol in care se spune negru pe alb (parca 135) ca tre sa lasi pietonii sa treaca doar daca sunt pe directia ta de mers. Stie cineva ultima varianta a codului rutier? Care e realitatea de fapt? Eu unul, recunosc, nu am mai cumparat un cod rutier up to date de vreo 4 ani.
vio
aia e din ultimu cod si se refera chiar la trecerea prin locuri marcate ,nu neaparat la coltzul strazi ... ca nu mergi pe trotuar si deodata faci stanga sau dreapta fara sa te uiti si o tzashnesti pe trecere ... stiu fix ca asa este ca a patit-o un amic si asa s-a scos . Plus ca Garcea nu a putut face dovada ca a incomodat pe cineva , in mod normal tre sa opreasca si pe pieton sa il puna sa semneze ca amrtor ... altfel e 0 ...
bogcot76
Ia mai citeste odata. Spune foarte clar ", iar in lipsa acestora" Totusi nu are nimeni un cod tiparit sa se uite de chestia aia cu sensul de mers?
vio
o sa il rascolesc io ca il am dupa net
bogcot76
Uite am gasit eu ceva:

Art. 135 Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:

1. la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum national venind de pe un drum judetean, comunal sau local;
2. la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum judetean venind de pe un drum comunal sau local;
3. la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;
4. cand urmeaza sa patrunda intr-o intersectie cu circulatie in sens giratoriu fata de cel care circula in interiorul acesteia;
5. cand circula in panta fata de cel care urca, daca pe sensul de mers al celui care urca se afla un obstacol imobil. in aceasta situatie manevra nu este considerata depasire in sensul prevederilor art. 120 lit. j) ;
6. cand se pune in miscare sau la patrunderea pe drumul public venind de pe o proprietate alaturata acestuia fata de vehiculul care circula pe drumul public, indiferent de directia de deplasare;
7. cand efectueaza un viraj spre stanga sau spre dreapta si se intersecteaza cu un biciclist care circula pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare;
8. pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat si semnalizat corespunzator ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci cand acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului.


Pai daca e asa codul nu mai e ala care-l stiam eu cu scuarul bla bla. Eu zic ca cel mai bine e sa avem un cod rutier in masina cu semne de carte puse la situatii "critice" si cu asta te poti scoate in diverse situatii. In alta ordine de idei, din proprie experienta, cel mai bine e sa nu te iei in gura cu politistul atunci cand chiar ai gresit ca ai sanse mult mai mari sa scapi. Eu acum vreo doi ani am depasit pe linie continua un rahat de aro care ma afuma de ma scotea din minti si hopa politia. Cu vorba buna si cu "asa este am gresit, aveti dreptate" pana la urma am scapat si cu permisul neluat si fara un leu spaga si am facut si schimb de telefoane teehee.gif
AZAZEL
uite, in prima situatie in care au vrut sa-mi ia permisul, pietonul traversa strada insa nu dinspre sensul meu de mers si nici nu se afla pe sensul meu de mers, deci potrivit codului rutier eram nevinovat.
insa, sunt atatea variante ale codului rutier incat nu mai stii pe care s ao bagi in seama.

tu undei ai gasit, bogcot, cele scrise de tine ?
cristsib
QUOTE (AZAZEL @ Jun 2 2010, 06:48 AM) *
tu undei ai gasit, bogcot, cele scrise de tine ?

Este versiunea oficiala, publicata in Monitorul Oficial 876/2006.
alecsitu
Salut... as avea si eu o intrebare daca tot am nimerit forumul asta .... Acum vreo cateva luni, (asta fiind pe 20 august 2010) am fost prins de radar cu 103 km pe o restrictie de 50 km/h.... mi s`a suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile + amenda vreo 5,6 milioane ... cam astea ar fi detaliile.
Ceea ce ma intereseaza pe mine este urmatoarea kestie ... eu sunt plekat in afara ... nu am avut timp sa ma intork sa`l ridic.... si probabil va mai sta vreo 2,3 luni pe la ei smile.gif ... oricum la intoarcere as vrea sa stiu dak permisul o sa mi`l inapoieze pe loc in aceeasi zi... sau trebuie sa mai astept ceva vreme ...?

Multzumesc
adrian_r5
QUOTE (bogcot76 @ Jun 1 2010, 09:50 PM) *
Eu acum vreo doi ani am depasit pe linie continua un rahat de aro care ma afuma de ma scotea din minti si hopa politia. Cu vorba buna si cu "asa este am gresit, aveti dreptate" pana la urma am scapat si cu permisul neluat si fara un leu spaga si am facut si schimb de telefoane teehee.gif


Ceva oarecum similar am patit si eu in septembrie 2001 ... mergeam de la Orastie spre Sebes Alba si in fata mea erau 2 camioane Carpati / Bucegi care abia se tirau si mai scoteau si fum ... am intrat in depasire pe linie intrerupta dar replierea am facut-o pe linie continua ... ceva mai incolo m-a oprit politia ... m-a intrebat daca stiu de ce m-au oprit ... le-am spus ca am o banuiala ... m-a intrebat de ce am facut-o si chiar in momentul ala treceau pe linga noi cele 2 camioane si i-am spus politistului, aratind cu mina spre fumul scos de camioane, "de asta" ... culmea, mi-a cam dat dreptate, nu m-a sanctionat da' m-a sfatuit (aproape parinteste ... era un politist mai in virsta) sa nu mai fac asta ca e periculos (de periculos in zona respectiva nu prea era ca aveai destula vizibilitate, ca altfel nu ma bagam) ...
HalbaSus
da, iti dau pe loc permisul insa trebuie sa te prezinti cu dovada aia de circulatie pe care ti-au dat-o. Daca nu o mai ai atunci trebuie sa faci declaratie la notar ca ai pierdut-o.
alecsitu
QUOTE (HalbaSus @ Dec 10 2010, 09:15 AM) *
da, iti dau pe loc permisul insa trebuie sa te prezinti cu dovada aia de circulatie pe care ti-au dat-o. Daca nu o mai ai atunci trebuie sa faci declaratie la notar ca ai pierdut-o.




tongue.gif ok ... ms mult
Titi1988
CAZ STUPID! tatal meu saptamana trecuta a iesit dintr-o parcare si a "frecat" o alta masina fara sa-si dea seama. Soferul era langa masina si a luat numarul. Astazi m-a sunat maicamea ca i-a luat permisul pe o luna pentru parasirea locului accidentului turned.gif Pe dacie nu se vede absolut nicio zgarietura si pe masina tipului se vede un pic. Mi se pare o porcarie!!! Tatal meu i-a dat casco la tip sa-si repare masina dar politaiul ca nu ca a parasit locul etc.. este corect? banned.gif oricum ii dam in judecata dar vroiam sa stiu daca asa se procedeaza si ce pot sa fac sa nu ramana tatal meu fara permis ( zilnic conduce in interesul firmei) multumesc
Lucian107416
chestia cu nu mi-am dat seama e cu dus si intors si nu stiu daca tine, sau daca ar trebui sa tina. Asta e . Ghinion. Realitatea e ca daca pagubitul nu ar fi vazut faza s-ar fi ales cu o masina zgariata pe care trebuia sa o repare din banii lui.
PS. Acum am vazut. Daca masina voastra nu are nici o urma, probabil veti castiga fara probleme
Titi1988
masina are full casco deci nici vorba sa fuga de la locul faptei cu buna stiinta..daca nu o sa reusim sa castigam atata prelungim procesul pana in vara cand poate sa-i ia permisul, ca si eu si fratemio putem conduce deci nu o sa fie problema thumbsup.gif ideea ma deranjeaza pe mine!
Titi1988
UPDATE. A recunoscut tatal meu ca a frecat masina si a primit urmatoarele:

1-4 puncte de penalizare ca a deranjat circulatia (WTF????-era intr-o parcare marcata si iesit din ea) amenda 580 de lei
2-suspendare permis 1 luna pentru parasirea accidentului fara victime

acum a fost la avocat si pe acesta l-a bufnit rasul..

discutie dintre tatal meu si politai

"tatal meu-nu contest ca am zgariat masina, dar nu am stiut pentru ca eram prea atent la masinile care erau pe drum sa le acord prioritate ca sa ies din parcare
politai-trebuia sa anuntati ca ati lovit masina!
T-dar am spus mai devreme ca nu am stiut, deci cum sa anunt ceva ce nu am stiut ca am facut!
P-nu ma intereseaza dar trebuia sa anuntati si trebuie sa va iau permisul pe o luna"

TRAIM IN ROMANIA!!! turned.gif
solmar
ia de vezi o solutie aici pana isi recupereaza permisul.
http://www.adevarul.ro/societate/Soferii_c...#commentsPage-1
Titi1988
da..il vad pe tatal meu de 127 de kg la 1.88 intr-o astfel de masina 36182451.gif
deja a facut contestatie si luni ma duc cu citatia dupa permis aici la CJ.
James Kilowatt
Sa stii ca incape, au doua locuri insa spatiul e comparabil cu al unei masini normale. Am mers si eu cu una ca pasager, vreo 400m... cu un Ligier. Eu n-am decat 80 kile, insa soferul avea cam 100.
Da' e scumpa ca dracu', noua e vreo 11k€...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.