Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce naiba sa cumpar?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Mihai89018
Salut!

Am nevoie de o masina suficient de tare incat sa ma hotarasc in sfarsit sa fac scoala de soferi si sa imi rup de la gura 6000-7000 euro (7k max)pentru o asemenea investitie. In toamna aceasta rezolv problema carnetului, banii imi sunt oarecum si ei la dispozitie.

Loganul la mana 1 sau alta masina romaneasca ies din discutie din doua motive:
* fac scoala pe o Dacie Logan pe care practic eu am dezvirginat-o (avea 400km la bord cand m-am suit in ea si eu i-am facut primul plin), iar la 2 saptamani intra in service din cauza cutiei de viteze. Nici acum nu merge vitezometrul la ea. Inteleg ca la Dacia depinde de la model la model fiabilitatea, iar eu NU dau 7000 euro din banii mei pe asa ceva din principiu; :evil:
* imi propun sa ies din tara cu aceasta masina peste 1-1.5 ani in diverse excursii;

Am urmarit preturile S/H pentru Skoda Fabia, Wolksvagen Polo/Golf, Opel Corsa/Astra, Ford Focus din perioada 2000-2001. Nu reusesc sa ma hotarasc ce masina ar reprezenta cea mai buna optiune.
* Nu am nevoie de un family car,
* Vreau o masina ieftin de intretinut;
* Vreau airbaguri, ABS, ESP.

Ceva sugestii in aceste conditii?

Va multumesc pentru timpul dvs. si pentru raspuns.
Mihai
alcris01
Fiabil si usor de intretinut VW Golf 2000-2001.
_Constantin_
Evident. Incearca sa gasesti un golf bun din perioada aia de preferabil benzina si il mai tii inca 3 ani daca ai grija de ea.
Bafta.
Mihai89018
Multumesc frumos de sfat.
Ma gandeam la VW Golf IV, dar in anunturile de pe internet preturile sunt cu 1000-2000 euro peste bugetul meu. In masini vazute pe strada la vanzare am vazut si cu 6500. Cred ca imi va lua ceva timp sa gasesc o masina ok la banii astia.

Apropos, la un Golf IV din 2000, sa zicem 1.9 diesel, cam cat ma costa asigurarea, etc.?
Kry_Sty
te costa in jur de 60 de iepuroi blush.gif si poti sa te duci tu frumusel in partea cealalalta de preferat belgia sau olanda, poti si germania, si sa iti iei un golf super tare, un prieten si`a luat un golf 4 in 2 usi, 1.6 pe benzina 16 valve cu 150 de cai... e moarte masina, are clima,trapa tot ce vrei, + ca e la 100.000 de km smile.gif io ti`am zis parerea acu faci ce vrei...
gabi4
QUOTE(Cristi63246)
un prieten si`a luat un golf 4 in 2 usi, 1.6 pe benzina 16 valve cu 150 de cai... e moarte masina

cati cai? biggrin.gif poate 100 dar 150 in nici un caz
florin55503
105 mai exact. daratentie o sa gasesti benzina la banii astia. cele pe motorina si cu km mai putini sar din banii astia. bafta multa
stefan44002
QUOTE(Mihai89018)
Multumesc frumos de sfat.
Ma gandeam la VW Golf IV, dar in anunturile de pe internet preturile sunt cu 1000-2000 euro peste bugetul meu. In masini vazute pe strada la vanzare am vazut si cu 6500. Cred ca imi va lua ceva timp sa gasesc o masina ok la banii astia.

Apropos, la un Golf IV din 2000, sa zicem 1.9 diesel, cam cat ma costa asigurarea, etc.?

Ai mare dreptate aici.
Eu m-as mai uita si la un Ford Focus sau un Opel Astra. Cele in 3 usi , ca si la Golf, sunt mai ieftine.
Mihai89018
1) Golf IV 2000 1.6L 16V 105CP 3 usi ar fi arhisuficient pentu mine. Cam cat ma costa asa ceva?

2) Presupun ca e vorba de asigurare CASCO = 60 euro/luna. Plus bani de benzina, plus o suma de bani medie alocata pieselor de schimb si consumabilelor. Egal aproximativ cu ... ?
A doua intrebare e relativ stupida, pentru ca nu am mai avut masina si imi e greu momentan sa estimez costul total.

Multumesc pentru intelegere.
Tarabostes
Pai cam toate sunt un functie de cat mergi, pe unde si mai ales cum mergi. Lucruri pe care doar tu le stii.
Polita Casco va fi o cheltuiala constanta dar daca esti incepator e recomandabil sa o ai. Piesele si manopera sunt foarte scumpe si daca ai un accident ( chiar nu ceva foarte grav) costurile pot fi aberante. Daca ti se pare mult, nu trebuie sa fie neaparat o polita full casco. E bine sa te interesezi.
Mihai89018
Multumesc pentru informatiile primite pana acum. Inca o intrebare:

Este realist sa caut un Golf IV 2000 1.6L la banii astia (<7000) pe piata din Romania?

Fiind incepator nu am cunostintele necesare sa cumpar singur un automobil din afara, macar in RO pot sa merg cu ea la un service sa obtin o evaluare.
Geroge73919
la banii astia Gloful e praf, pe la 9000 sau 10 iei ceva frumos
Eren
golful e scump pentru ca e masina buna si dupa 5 ani tot se tine bine .. din 2000 gasesti pe la 8000 si putin
i-ati astra .. merge pe aer aproape(consum mic mic mic) intretinerea nu e f scumpa si masina chiar merge bine
si la banii astia gasesti din 2000 2001 .. eu am dat ceva mai mult pe a mea pentru ca am tot stat 1 luna sa ma caut o masina buna buna si s-a enervat tata si s-a dus a luat una smile.gif) ( a nu se intelege k am bani garla ci am tata nebun )
Mihai89018
Hmm ... deja ne apropiem de 9-10.000 euro blush.gif.
Pentru o masina second hand nu as vrea sa dau mai mult de 7.000.
Cristian88801
Mihai, la banii astia nu-ti iei VW Golf IV bun din Romania; poate doar din Germania, dar mai trebuie sa adaogi vreo 1500 iepuroi taxele si cheltuielile de drum. Gandeste-te la un Polo sau cel mai bine Astra II. Si bun, si ieftin, si cu km putini nu prea cred ca o sa gasesti. Bafta!
Baby Blues
Si eu mi-as lauda calul. biggrin.gif biggrin.gif
Cipp
Incearca poate gasesti un Focus!
Dani70306
Sunt golfuri pe autovit cu 2 usi la pretul de 7000. Nu mai ziceti ca sunt doar la pretul de 8000-9000 ca nu e adevarat. Am vazut eu cateva dragute.
danmatyas
gasesti la 7000 golf pe benzina in 2 usi.ia-ti 1.6 ..1.4 e prea mic.
Adrian
deci vrei masina de 7000 € ... ok, se gasesc destule.... vezi o fiesta sau un opel corsa sau renault clio.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.