Help - Search - Members - Calendar
Full Version: golf sau laguna?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
dragos65846
ajutati-ma si pe mine caci nu stiu ce sa fac? as vrea sa iau ceva in 9500 euro si nu stiu ce.. din germania.. in banii astia aduc un laguna, dar nu stiu cat de buna este, pe ansamblu...e frantuzeasca, am auzit ca are probleme cu cutia... are cineva, sa-mi dea niste sfaturi sau detalii despre ea, ce e bun , ce se duce mai repede... un consum de oras si de afara la regim normal.... in oras ia mai mult de 8%? fara sa o calci cine stie ce cea de 12 cp?
sa iau una nemteasca?
in banii astia cam golf mai bun...s-au scumpit f tare..o bora nu gasesc, din pacate...
CCI
Laguna dupa 2003 e deja ok. Inainte pot aparea probleme cu electronica, nu are nici o treaba cu cutia de viteze.
horia81181
daca vrei, uite aici experienta mea, oarecum asemanatoare

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...ee79f8aa2d1486a
dragos65846
multam pt link si ajutor... problema este ca din cate am vazut si mai ales din cate mi-a spus un prieten care s-a intors duminica din germania si pe care l-am rugat sa se uite la preturi , nu stiu daca gasesc bora sau toledo la 9500 euro din 2002 si cam cu 100 mii km in bord... numai bore break de care nu vreau sa aud... nu imi plac masinile break... avantajul e ca ma duc eu si nu trebuie sa isi mai opreasca si altu partea...
ionut83652
chiar daca ediferenta de clasa intre golf si laguna sunt sigur ce e mult mai bun un vw dect un renault dar faci cum vrei oricum renaultul daca e dci asteptate la porbleme cu injectia !(e tare proasta) oricum renaulturile is niste imitatii proste de masini!
dragos65846
da, stiu si eu ca e mult mai bun un vw decat un renault, dar si un golf break, parca altfel e intr-o laguna, si tinuta de drum si accesorii si toate... oricum nu iau laguna decat daca nu gasesc o bora, sau un toledo...
george95561
salut,eu am golf si din cate stiu de la prieteni renault-ul sta mai slab pe articulatii decat golful.Parerea mea ...VW.
cristi94865
Vreau sa-mi dau si eu o prere, masinile frantuzesti sunt de proasta calitate si foarte scumpe la intretinere si slabute la articulatii.Eu zic ca tot masina nemteasca este de baza si nu este foarte scumpa la intretinere.Eu am un Audi a4tdi 2004 si o solenza tot 2004 plcute si saboti mau costat 90ron si respectiv 130ron, pe cind la audi placute fata 130ron spate 56ron ce sa mai vb de intretinerea la un renault daca la o amarita de solenza sunt preturile acestea. Parerea mea ia-ti un golf,bora.....ai ce alege nemteasca sa fie
ionut83652
QUOTE(dragos65846)
da, stiu si eu ca e mult mai bun un vw decat un renault, dar si un golf break, parca altfel e intr-o laguna, si tinuta de drum si accesorii si toate... oricum nu iau laguna decat daca nu gasesc o bora, sau un toledo...


intradevar poate e un pic mai mult spatiu intro laguna sa nu uitam ca laguna face parte din aceeasi clasa cu pasatu iar meganu e in aceiasia clasa cu golfu sau bora dar credema pe cumvata am facut prostia de a cumpara un renault (utilitara)si mia mancat zilele masina aia saptamanal se strica cate cava la ea ori la vw si mercedes uit sa mai fac reviziile !
credema nu exista termen de comparatie intre vw si renault ori logan ori renault e acelasi lucru !
calinoiu91178
Depinde ce vrei de la masina. Eu am avut si Golf IV, iar acum am Laguna. Cred ca nimeni nu poate spune ca Laguna este mai buna, insa am citit tot felul de lucruri rautacioase, cred de la oameni care nu cunosc realitatea. Nu vreau sa laud masina mea, insa nu am intalnit problemele la care se face referire. Totodata, este adevarat ca depinde si de modul de utilizare si intretinere. Deci, in final cred ca daca vrei masina tinereasca.....Golf, iar daca vrei masina de familie......Laguna. Bafta.
ionut83652
deocandata dar daca o sa ai ocazia sa faci ceva mai multi km cu amndoua sa intreaba pe cine are si are peste 200-300 mii km si vezi ceo schimbat la laguna si vezi ceo schimbat la golf
credema ca vw audi mercedes bmw (si japonezele is masini )restu doar niste imitatii proaste!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.