Help - Search - Members - Calendar
Full Version: grand vitara sau kia sportage?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
liviu69189
ce sa aleg intre grand vitara 1.9 diesel 129cp si kia sportage 2.0crdi 140 cp? amandoua sunt full options, GV are in plus xenoane si un interior mult mai modern, dar kia are 140 cp si 6 trepte de vitez plus un consum mai mic. Imi trebuie urgent un sfat, maine trebuie sa ma hotarasc.
air_wolf
eu as lua grand vitara cu reductor si central blocabil (low si transfer case lock - nu stiu daca sint standard - ar trebui sa aiba un switch cu 4H(lock)-4L(lock)-N si 2H parca).
daca nu iei vitara ca mai sus, ia kia.
f1anatic
SIncer am mers cam 400 de mile cu un Grand vitara - l-am condus eu (2.7 L V6) si am ramas placut impresionat. Nu e cea mai rapida masina din lume dar avea 4x4 LO si HI, avea cutie auto cu 5 trepte si automatic overdrive de aveam cam 1500 rpm la 100 kph (60 mph) (in comparo eu cu Subaru am 2500 rpm). Mi-a placut masina...cu singura mentiune ca chiar daca spunea ca au loc 7 persoane in el...in realitate numai 5. Ultimul rind de scaune este mizerabil de mic si l-as fi dat jos.

Masina a fost un "rental" cu 4500 de mile la bord...deci noua. Kia Sportage are reputatie buna dar mi se pare mai mica iar sufar de spatiu.
DORU
De acord cu air_wolf !

Parere subiectiva: Kia este mai frumos. Dar asta nu exclude ce am scris mai sus.
Mihai63349
Grand Vitara, fara indoiala.
Dar, sunt comparabile ca pret?
air_wolf
nu e chiar fara indoiala... GV are si varianta 2WD si aia nu e ok. in plus, fara reductor si central, e mai buna varianta unui motor mai puternic si un pic mai mare.
codrin81776
atentie mare la dealerii suzuki...cel din bacau are vreo 3-4 procese in instanta pentru ca nu a livrat masinile....si oamenii au achitat in continuare rate...luni la rind...
Mihai63349
QUOTE(air_wolf)
nu e chiar fara indoiala... GV are si varianta 2WD si aia nu e ok. in plus, fara reductor si central, e mai buna varianta unui motor mai puternic si un pic mai mare.

Am presupus ca se compara mere cu mere...
Si Kia are varianta 4x2.
air_wolf
sportage are diferential central blocabil dar nu are reductor. sorento are si reductor.
de asta intre GV cu reductor si dif. central blocabil si kia sportage e de preferat GV.
altfel, kia sportage are in standard centralul blocabil wink.gif
romb
Grand Vitara alba , cauta topicul cu masina lui Sorin de la Masina Mea si nu o sa mai stai pe ganduri !
air_wolf
sa ne spui si noua ce ai ales smile.gif
Arheopterix
Numai faptul ca Suzuki fabrica 4x4 de vreo 30 de ani.
Cu vreo 20 mai mult decat Kia....
La concursuri offroad Suzuki e nelipsit.
Kia nu am vazut niciodata.
air_wolf
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif tu ai Vitara si stii ce-i aia. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif niste MT-uri? biggrin.gif
liviu69189
am facut test drive cu amandoua. GV are un motor extraordinar de galagios, cel mai galagios diesel auzit de mine pana acum (motor renault de 129 de cai, 1,9 cmc). schimbatorul de viteza trepideaza de naiba il ia.La interior masina este FABULOASA (full options). Kia e super cu motorul ei de 140 cai si 6 trepte. La interior este banala si plicticoasa.GV banuiesc ca este tare de tot in off road. Nu pot sa ma hotarasc la nici una.
air_wolf
GV avea 4h-4L? ai bagat 4L sa vezi cum merge? biggrin.gif sa incerci totusi si benzina de la GV, sint foarte bune.
mai ai SX4 o clasa mai jos, care e cu motorizare fiat si nu pare a fi prost...
iar cireasa de pe tort este jimny-ul! e mica, e foarte buna in off-road, intretinere usoara (am prieten cu 130.000 si on si off-road si n-a facut nimic la ea!) doar ca e prea mica, ideala pentru oras.
liviu69189
toate ca toate, dar livrarea te descurajeaza sa mai iei GV. 2-3 luni etc.In consecinta am renuntat si la GV si la kia. Am renuntat la kia pentru ca nu mi s-a parut corect fata de GV, din respect pentru GV. Adica la aceiasi bani (kia mai ieftina cu vreu 300euro), nu poti alege decat GV. Trebuie sa fii prea grabit si disperat sa iei kia doar pentru ca o ai in 9 zile. asa ca am ales...volkswagen jetta!!!!asta e.
HalbaSus
Am mutat ultimele 2 posturi in Combat zone :boxing:
CPI
Si uite-asa, la un versus intre o japoneza si o coreeana, a cistigat o nemtoaica!!!!

Liviu, acu' ca te-ai decis important este sa te bucuri de ce ai ales!
air_wolf
s-o stapinesti cu placere biggrin.gif
liviu69189
multumesc, sunteti beton. faptul ca am auzit pareri despre dilema mea, mi-a fost de mare ajutor.
ccccc85069
QUOTE(codrin81776)
atentie mare la dealerii suzuki...cel din bacau are vreo 3-4 procese in instanta pentru ca nu a livrat masinile....si oamenii au achitat in continuare rate...luni la rind...


Asta e o veste proasta, da-mi mai multe detalii am si eu avansul dat la self suzuki si au o intirziere de o luna. Dupa cum spui, ar trebui sa incep procesul.
alcris01
Mergeti pe Sportage de 140CP, ca e foarte fiabila, mai ales cu cutia in 6 trepte
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.