Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Octavia Tour 1.9 TDI Vs Hyunday Accent 1.5 CRDI Full
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Panait49870
Salut

In curand voi achizitiona o masina noua si dupa mult timp petrecut pe diverse forumuri si intreband cunoscuti, am ajuns in cele din urma in " finala" : Skoda Octavia Tour 1.9 TDI ( 90 CP ) la 11.687 CIP si Hyunday Accent 1.5 CRDI Full la 11.290 CIP

In primul rand vreau un diesel avand in vedere : nr de km parcursi anual 35.000 ( 80% oras si 20% in afara ) si stilul de condus ( cuplul mare la turatii mici ar fi mana cereasca pt mine in oras )

Am studiat toate ofertele de pe piata si in final am ramas la cele doua masini
Singurele necunoscute care au mai ramas de lamurit sunt : fiabilitatea si comportamentul rutier ( "zvac", tinuta la drum lung, comportamentul masinii cu 5 persoane si bagaje etc ).
Ca aspect estetic inclin spre Hyunday
Dotarile suplimentare si finisajele Hyundayului fac sa fie trecut cu vederea spatiul interior mai mare al Octaviei
Motorizarile am inteles ca sunt comparabile : 110 cai 1.5 versus 90 cai 1.9

Astept pareri de la posesorii acestor doua marci
Sa nu ma trimiteti la drive-test pentru ca sunt de parere ca nu iti poti face o idee despre o masina dupa doar 10 minute de condus



PS : 1. Nu ma intereseaza alte marci oricare ar fi ele ( imi pot permite orice masina pana in 30.000 euro insa eu merg pe principiul "masina trebuie sa isi scoata banii, trebuie sa iti placa si trebuie sa iti ofere confortul de care ai nevoie".Momentan am un Logan 1.4 MPI care si-a cam scos banii biggrin.gif
2. Nu ma intereseaza costul intretinerii si reviziilor
3. Nu ma intereseaza sa scot bani din revanzarea lor dupa un anumit timp

Multumesc anticipat
danmatyas
eu as merge pe skoda, e mai fiabila si zic eu mai frumoasa decat accentu.motorul de pe accent m-a impresionat, e fortos si nici nu se simte ca e diesel.
Mihai66305
Motorul diesel de pe noul Accent este superior celui de pe Octavia Tour, asta e limpede. Si daca vrei o masina mai mult pt. mersul in oras, Accent este iar alegerea mai buna si mai are si avantajul garantiei mai mari.
AlexTM
Si eu sint de parere ca Accent-ul ti se potriveste mai bine. Lasind la o parte design-ul, care e subiectiv, Octavia are doar avantajul marimii imense a portbagajuluui SI accesul infinit mai usor, fiindca are hayon (Accent-ul parca nu are).
In rest, daca mergi mai mult prin oras - Accent.
DORU
QUOTE(Panait49870)
Singurele necunoscute care au mai ramas de lamurit sunt : fiabilitatea si comportamentul rutier ( "zvac", tinuta la drum lung, comportamentul masinii cu 5 persoane si bagaje etc ).
Ca aspect estetic inclin spre Hyunday
Dotarile suplimentare si finisajele Hyundayului fac sa fie trecut cu vederea spatiul interior mai mare al Octaviei
Motorizarile am inteles ca sunt comparabile : 110 cai 1.5 versus 90 cai 1.9

Astept pareri de la posesorii acestor doua marci
Sa nu ma trimiteti la drive-test pentru ca sunt de parere ca nu iti poti face o idee despre o masina dupa doar 10 minute de condus


Ca tinuta de drum, Octavia este superioara. Ca tren de rulare, as spune ca este egalitate. Diferenta de cilindree este un atu al Octaviei. Dotarile sunt un atu al Accent-ului. Avand in vedere ca tu consideri ca un drive-test nu te poate ajuta cu nimic - parere pe care eu nu o impartasesc! - inclin sa-ti sugerez Accent daca nu pleci in concediu des si cu multe sarsanale, respectiv Octavia daca vrei sa nu stai printre bagaje.
Mihai63349
Pe mine, unul, Accent-ul m-a impresionat.
Skoda e o masina buna, dar e, totusi de 10 ani pe piata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.