Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfaturi opel astra bertone
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Comlosanu82672
SALUTARE la toata lumea,ma tot gandesc de ceva vreme sa-mi iau un astra bertone si as vrea sa aud mai multe pareri referitoare la aceasta masina!Ce motorizare sa aleg,cabrio sau coupe etc..Orice-plusuri,minusuri,probleme frecvente.Pt mine masina e de vis dpdv al design-ului.
vma
Eu daca as avea bani clar as lua 2.0 litrii turbo 192 de cai. Si nu mi-as lua cabrio. Este o masina la mana a doua si copertina aia dupa un timp de stat in soare si zapada isi pierde din proprietati. Iar schimbatul costa undeva la 1000 de euro. Niciodata nu va mai fi ca noua si nici calitatea materialului nu mai este ca cel original.
Coupe-ul de 2 litrii turbo este si visul meu wink.gif
Baby Blues
Cine stie sa ne spuna va rugam si ce motorizari exista. Si eu cred ca as fi incantat de o astfel de masina. Preturi?????????
vma
Benzina:
1.6i.....101CP
1.8i.....125CP
2.0 Turbo.....192CP
2.2.....147CP

Motorina:
2.2 DTI ..... 125CP


Daca am mai uitat vre-unu rog sa ma completati!
liliana89835
liliana05_2005 SALUTARE la toata lumea! Eu am astra cabrio 1.8 125cp
Cu prelata nu e nici o problema! si ai avantajul sa vezi stelele noaptea !!! cand conduci ... e foarte relaxant
liliana89835
Motorul de 2.0 este cel mai bun. Pt cei care vor sa-si cumpere sa caute motor tip: z 20 xe sau z 18 xe
Comlosanu82672
pt liliana: ce consum ai la motorul de 1.8?ma refer strict la consumul urban!
Mihai90248
Salutare,

Am un Bertone 2002 Cabrio, 1,8l, 125CP.

Prelata nu are nici un semn de degradare, in plus, a fost adusa din Germania (in primavara) de la un avocat, care o folosea numai vara, iarna a stat in garaj.

Aici intreb: poate fi folosita si iarna? eu i-am pregatit deja garaj...
Am intrebat cand am luat-o si mi s-a spus ca la Z3, astra si mercedes prelatele sunt pregatite pentru toate sezoanele, inclusiv iarna.
Am mers cu 120km/h in vara de la Bucuresti pana in Vama Veche pe ploaie torentiala si nu a intrat nici un strop de apa. Chiar nu trebuie sa iti faci griji.. parerea mea.
Eu am o singura grija: vandalismul; rezolvarea: am facut Casco (1000 euro/an)

Cat despre consum: intre 6 si 8 afara si intre 11 si 14 in oras

Spunea cineva mai devreme ceva despre tipurile de motoare.
Eu am o cunostinta la Opel Erebus. Acest astra este a doua masina. Mai am un astra, dar nu e coupe. Ambele au fost verificate in service-ul Opel, si mecanicul mi-a spus ca motorul de pe cabrio, cel de 1,8l este unul dintre cele mai reusite de la Opel.

Daca as vrea un aspirator de gagici, astra bertone ar fi alegerea potrivita.

Succes cu alegerea, daca vrei sa dai o tura, da-mi de veste.
Baby Blues
Multumesc lui WMA pt raspuns.
Mihai ai o masina foarte frumoasa. banuiesc ca la 1.8 225 de cp are un comportament destul de frumos biggrin.gif . Dac trec prin Bucuresti sa stii ca o sa facem un drive test biggrin.gif biggrin.gif . ma refeream sa vad cate gagici aspiri biggrin.gif . Misoginule! biggrin.gif . poate ele vor sa te aspire pe tine biggrin.gif biggrin.gif
Mihai90248
Misogin... deloc. :angel:
125cp nu 225.
Masina nu am luat-o pentru a aspira gagici smile.gif.
Am luat-o pentru viitoarea sotie... cadou-surpriza... dar tot eu merg cu ea pentru ca ea nu se descurca - e prea mare. blush.gif
Baby Blues
Daca si sotia ar fi la fel i-as luaa un Ferrari , dupa care la-s folosi eu. Dar...
Comlosanu82672
am o rugaminte la voi!
ziceti-mi consumul urban pt fiecare motorizare,1.6, 1.8, 2.0 ,2.2
ma adresez celor care detin astfel de masini!
Mihai90248
O sa iti dau un sfat

Cumpara o astfel de masina in momentul in care esti dispus sa dai foooarte multi bani pentru intretinerea ei.

Eu o duc din cand in cand la service OPEL Erebus (masini de genul asta nu se repara in fata blocului sau la asa zisi "mecanici") si situatia este cam asa:

1. Verificare generala 2 milioane.
2. Schimb placute de frana 8 milioane.
3. Schimb 2 furtune de la instalatia de racire 6 milioane.
4. Schimb distributie 24 milioane.
5. Schimb antigel 1 milion.
6. Schimb ulei si filtru 3 milioane.
7. Casco 1000 euro / an.

Pentru toate astea (poate am exagerat cu + - 10% caci nu le mai stiu exact) am facturi... asa ca stiu despre ce vorbesc.

Asa ca daca esti dispus si pregatit sa suporti astfel de cheltuieli, consumul nu trebuie sa te mai intereseze. Oricum nici unul dintre motoare nu cred sa consume mai mult de 14l in oras in conditii de trafic aglomerat, iar media cred ca este de 12l.

Compara-l cu orice alt motor pe benzina, din clasa lor si cred ca este echivalent.

BTW, repet o intrebare pe care am adresat-o mai demult:
este adevarat ca decapotabilele de la opel, mercedes si bmw pot fi folosite si pe timp de iarna? (materialul prelatei se spune ca este special conceput si rezista si la zapada, inghet)

Si inca ceva: ce parere aveti de Volvo S40 si S60? Sau mai bine zis, ca sa nu umplem topicul asta cu detalii Volvoliene, pe care l-ati cumpara voi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.