Help - Search - Members - Calendar
Full Version: baie comuna motor-cutie?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
ivghenie74744
proprietarul mi a spus ca asa are smartul fortwo (diesel), tind sa nu l cred , voi ce credeti ,poate fi poisibil? in partea inferioara a motorului si a cutiei nu am gasit nici un surub pe unde ar putea fi scos vreun lichid!!!si la un motor de 700 cm intra conform cartii 3,1 l mobil 1 0w40 (e cam mult zic eu), in dacia de 1600 intra 3,5 l. am incercat sa intreb telefonic la casa auto buc si la ausburg dar nimeni nu da relatii la tel. iar in cartea tehnica se pomeneste doar de tipul de ulei de motor de cel de transmisie nimic! cine m a pus sa iau masina asta? :bash:
Bogdan Iustinian35754
eu am avut un smart fortwo cdi si pentru inceput are cutia de viteze separata de motor. Pentru a schimba uleiul se foloseste un aspirator pentru ulei care il scoate prin orificiul jojei (daca asa se cheama bucata de tabla care iti indica nivelul uleiului). Cel mai usor mergi la augsburg in militari eventual (eu acolo mergeam, stiu ce sa faca sau ar trebui sa stie pentru ca ei au importat pe vremuri smart) costa cam vreo 3 milioane d'alea vechi toata revizia ( ulei, filtru aer, filtru ulei, filtru motorina) se cheama parca revizie de 10 mii km sau ceva de genul asta. Pe langa schimbat ulei iti verifica si altele, suspensii, frane etc si pentru ce gasesc in neregula iti spune cat costa materialele ceea ce este foarte corect dupa parerea mea.
Daca mai ai nelamuriri legate de smart poti sa ma contactezi, am avut cdi si acum am benzina si voi avea in continuarea pe langa alte masini in permanenta un smart fortwo wink.gif este masina mea favorita. Am avut si probleme cu ele mai ales cu cdi-ul dar ....
PS: pentu a schimba uleiul din cutia de viteze exista un orificiu... am pe undeva un document care arata cum se face asta.
ivghenie74744
bogdan ai mp :wave:
Arheopterix
Vechiul Mini avea asa ceva.
Cred ca si Trabantul.
Mai au si unele motociclete.
marius95832
citroen visa avea asa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.