Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mondeo vs c5
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
darian64237
topicul se bazeaza pe o dilema. Adica vreau sa cumpar una din masinile astea. Ambele sunt 2003, motoare diesel 2000cm3 (mondeo 90 cp, c5 110 cp). dpdv al dotarilor c5 e net superior.
DORU
C5 este o masina f luxoasa in gama ei. Eu unul as alege confortul, mai ales ca are si motorul mai puternic.
_Constantin_
C5 second? E ca si cum ai lua de nevasta o traseista. Oricat ar fi Citroen de bun ramane totusi o masina made in France si deci cu fiabilitate indoielnica, a se remarca, ca nu am catalogat-o nefiabila din prima.

Eu as alege Mondeo doar pt ca nu e french. Si in plus suspensia pneumatica de la C5 nu e un lucru pe care ai vrea sa te apuci sa-l repari. Serviceul Ro in materie de componente ce nu necesita loviri repetate cu cioanul, nu se descurca prea bine si aici ma refer la toate marcile nu doar citroen.

Vezi ca s-a mai discutat subiectul si respectivul s-a ales cu un mondeo superb si ca dotari si tehnic. Bafta.
T u d o r
Deci verdictul e dat, nu mai trebuie discutat. biggrin.gif Bravo dom'le. Pai se poate? Adica C5 e un stift declarat? Daca il iei ai luat teapa cu siguranta? Din punct de vedere dinamic, Mondeo este superior, dar motorul nu prea iti da sansa sa cunosti calitatile trenului de rulare. Am mers cu TDDi-ul de 100 cai parca (nu mai stiu cat avea, dar nu cel de 90 cai) si masina era submotorizata cam rau. nici hdi-ul de 110 nu este regele motoarelor, dar are totusi 20 cai in plus. Iar suspensia pneumatica este excelenta dpdv al confortului si este din cate stiu garantata 200.000 km. nu sunt sigur, dar poate are cineva C5 si ne lumineaza.
In fine, alegerea este grea, masinile au plusuri si minusuri fiecare si sunt destul de echilibrate ca si pret. smile.gif Cel mai bine le vezi pe amandoua si o iei pe cea in stare mai buna ca aspect si uzura a interiorului.
_Constantin_
Tudore nu fi rau. Stii prea bine ca la masini second sunt preferate masinile germane sau cel putin made in germany. In plus daca masina e din 2003 cu siguranta are peste 100.000 km si garantat vei gasi ceva in neregula cu ambele. Inclinam spre ford dat conceptului mai simplist( suspensisa pneumatica poate si este demonstrat ca este punctul cel mai slab al C5-ului).
T u d o r
E, hai ca nu sunt rau. Mi-am dat seama dupa ce am scris ca parea cam dur, dar nu am vrut. smile.gif Scuze.

Stiu ce zici, dar eu nu prea ma impac cu motorul ala de camioneta de pe Ford. In rest, ai dreptate, cu cat e mai sofisticata masina, cu atat e mai susceptibila sa cedeze. Totusi am simtit in C5 confortul excelent si mi-a placut, desi interiorul e cam de plastic. Nu ca Mondeo ar fi o referinta a clasei la calitatea materialelor.. biggrin.gif

Pana la urma alegerea este grea si cum spuneam mai sus, din cauza motorului tddi de 90 cai masinile sunt cam egale in ochii mei.
Constantinescu25549
Ar trebui sa ne spui ce-ti doresti de la masina.
Confort, fiabilitate, siguranta, putere......Asa te putem sfatui mai bine.
Eu am fost cu un C5 de 115 CP si era si confortabila si suficient de puternica pentru Romania. E o masina buna.
Daca ar fi sa aleg personal as alege Mondeo pentru ca e o masina germana bunicica.
De aceea spune-ne ce-ti doresti de la masina !
darian64237
le-am incercat pe amandoua.
mondeo 130 mii km (2X geamuri electrice, ac si 600 eur in plus la pret - ATAT)
c5 150 mii (4x geamuri electrice, dublu climatronic, cd, computer, senzori etc)

La o masina caut fiabilitate :yup: , costuri mici de intretinere, CONFORT.

Dupa ce le-am probat m-a decis: clar c5. De ce?
- confort sporit la c5
- probleme sist franare mondeo (la modelul incercat de mine)
- dupa documentare am constatat costuri de intretinere (consumabile) sensibil egale
- sunete ciudate la motorul de mondeo

Acum imi puteti spune ca nu puteam sa incerc mai multe masini din aceeasi gama dar sincer nu prea am avut timp si alegerea trebuia facuta intre cele doua. Cat despre dotarile care "cad" va contrazic. Si nu pt ca nu s-ar putea sa te lase dar at ce fac: iau masina "cheala"? Si daca tot cad ajung la aceleasi dotari de pe mondeo - adica nimic. Daca era asa nu renuntam la vechea masina. Iar ideea cu masinile germane e veche si depasita - parerea mea. Cum pot avea incredere intr-o marca care in urma cu ceva vreme era sa dea faliment sau fabrica masini si piese in Turcia(vezi Wv care era o alta varianta pe care mi-o puteam permite) sau mercedes cere cumparat de nou circula tot din service in service (caz concret)?

Scuze pt redeschiderea topicului. Sincer nu l-am gasit ca daca il gaseam nu mai stresam pe nimeni.
florin55503
sa o stapanesti sanatos. probabil te vei convinge pe masura trecerii timpului de "fiabilitatea" masinilor frantuzesti. masinile germane poate nu mai sunt ce erau odata dar sunt peste cele franceze. sunt si altele mai bune decat ele dar deocamdata cele franceze mai au de muncit. dar daca ma gandesc bine nici nu vor sa creasca fiabilitatea avand in vedere preturile la care le vand
Marius87583
mondeul de 90 cai diesel e foarte slab..consum mare si putere mica...e o diferenta de la cer la pamant la performante si consum fata de un tdci de 115 sau 130....si poti si la mondeo sa gasesti dotari...tu probabil ai nimerit un model mai slab...eu am ghia si am incalzire scaune, incalzire parbriz fata (f util iarna si sincer nu shtiu cate alte marci au chestia asta) computer bord, 8 airbaguri, volan, schimbator, maner frana de mana piele, climatronic, stabilitate excelenta la viteze mari (la test comparativ mai buna ca si c klasse si seria 3), nu shtiu ce alte dotari vrei si ce ar avea un c5 in plus...si toata lumea shtie ca masinile franceze nu sunt fiabile....
r4mp
tatal meu a avut un mondeo diesel de 115 cai pe cand lucra la astra.. unul visiniu cu stikere albe, poate l`ati vazut prin oras blush.gif ; au fost cateva aduse de la nemti cam cu aceleasi dotari si km intre 30 - 50k. masini bune si intretinute. comfort ok, dar cam deranjant sunetul de tractoras biggrin.gif tatal meu zicea ca octavia cu motorul de 110 cp era mai vioaie si avea reprize mai bune; asta asa ca fapt divers :angel:
darian64237
Nu contest faptul ca mondeo poate fi dotat dar cum am spus am avut de ales intre cele doua. Cat despre fiabilitate, nu ma gandesc sa ma ingrop cu masina asta. Peste 2 ani o voi vinde sa imi iau alta iar daca timpul imi va demonstra ca aveti dreptate in ceea ce priveste masinile frantuzesti "mea culpa". Oricum daca in urma cu cateva luni imi spunea cineva ca o sa imi placa atat un citroen il contaziceam imediat. Uite totusi ca lucrurile se schimba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.